$
בארץ

בנק ישראל שב ורומז על כוונתו לרכוש אג"ח ממשלתיות

במהלך דיוני הריבית לחודש פברואר הוזכר כי בידי הבנק כלים נוספים להגדלת הנזילות במערכת הפיננסית. זאת בנוסף לכלים שהבנק כבר הפעיל במהלך השבועות האחרונים

אמנון אטד 13:5109.02.09

בנק ישראל שב היום (ב') ורומז על כוונתו לרכוש בבורסה אגרות חוב ממשלתיות. על כוונת הבנק לנקוט בדרך פעולה זו פורסם לראשונה ב"כלכליסט". את הרמז הנוסף משגר הבנק באמצעות פרוטוקול דיוני הריבית לחודש פברואר שקיימה הנהלת בנק ישראל בסוף החודש שעבר.

 

מהפרוטוקול עולה,

כי במהלך הדיון בפורום המצומצם של הבנק הוזכר כי בידי בנק ישראל כלים נוספים להגדלת הנזילות במערכת הפיננסית. זאת בנוסף לכלים שהבנק כבר הפעיל במהלך השבועות האחרונים, ובהם הקטנת ספיגת הכספים מהשוק באמצעות הנפקות מק"מ, הארכת משך ההלוואות המוניטריות לבנקים ועוד.

 

בדיון ציינו חברי הנהלת הבנק כי במידת הצורך יפעיל בנק ישראל כלים נוספים שברשותו, בהם משתמשים בנקים מרכזיים בעולם, במטרה להרחיב את הנזילות במערכת הפיננסית. הפעלת הכלים הנוספים שברשות בנק ישראל היא למעשה שם קוד לרכישת אגרות חוב ממשלתיות. מטרת המהלך המתוכנן היא להוריד את הריבית לטווח ארוך במשק. זאת לאחר שבניגוד למצופה, הורדות הריבית לטווח קצר שמבצע בנק ישראל כמעט ולא השפיעו עד היום על הריבית לטווח ארוך.

 

על פי החוק, רשאי בנק ישראל לרכוש גם אגרות חוב קונצרניות, אולם הכוונה בשלב זה היא לרכוש רק אגרות חוב ממשלתיות ולהשאיר את רכישת האג"ח הקונצרניות לקרנות המנוף שמקים בימים אלה משרד האוצר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x