$
בארץ

עלות המלחמה ברצועת עזה - 4 מיליארד שקל

עם תום הלחימה מתחיל המאבק על המימון. במשרד האוצר מטילים את האחריות על מערכת הביטחון, ש"צריכה להשתמש בכספי הרזרבה שהוקצו לה למימון אירועים בלתי מתוכננים בעקבות מלחמת לבנון השנייה"

אמנון אטד ונעמה סיקולר 06:5419.01.09

שלושה שבועות של לחימה בעזה עלו למדינת ישראל 3.97 מיליארד שקל, כך נודע ל"כלכליסט". גורמים העריכו שסכום זה כולל את גיוסם של אלפי חיילי מילואים, את עלות התחמושת וכן את העלויות שייאלץ צה"ל לספוג לצורך הצטיידות מחודשת. סיום המלחמה נותן גם את האות לפתיחת המאבק על מקורות המימון

של 22 ימי הלחימה.

 

החודש קיבלה מערכת הביטחון רק 1/12 מתקציב 2008, בשל העובדה שתקציב המדינה ל־2009 עדיין לא אושר בכנסת. אולם כבר בימים הקרובים עתיד משרד הביטחון להגיש בקשה רשמית לתוספת תקציב, ובאוצר כבר נערכים להדוף אותה.

 

לדברי בכירים באוצר, מערכת הביטחון תוכל לממן השנה את עלויות המלחמה מהרזרבה המיוחדת בסכום של מיליארד שקל שהוקצתה לה על פי המלצת ועדת ברודט, שהוקמה בעקבות מלחמת לבנון השנייה, "למימון אירועים בלתי מתוכננים".

 

באוצר מזכירים שגם תוספת התקציב שאישרה הממשלה למערכת הביטחון בעקבות מלחמת לבנון השנייה, בסכום של 8.2 מיליארד שקל, נפרסה על פני תקופה של שלוש שנים. נוסף על כך, הקצתה אז מערכת הביטחון עוד 1.2 מיליארד שקל ממקורותיה למימון המלחמה בלבנון. עוד אומרים באוצר שבניגוד למלחמה בעזה, במלחמת לבנון השנייה הופעלו כל זרועות הצבא ונעשה שימוש נרחב במערך המילואים.

 

בכירים באוצר גם ציינו אתמול שתקציב הביטחון הוא רק חלק מכלל הוצאות הביטחון, הישירות והעקיפות, של ישראל. מרכיבי הוצאה אחרים מפוזרים בין סעיפים אחרים בתקציב המדינה, כגון הוצאות ביטחון אזרחיות, גופי ביטחון נוספים וחלק מתקציב פיקוד העורף.

 

על ההוצאות הצבאיות יש להוסיף גם את אובדן התוצר למשק עקב המלחמה. ההערכות בנושא זה נעות על פני טווח רחב של מספרים בשלושת השבועות האחרונים. באוצר מזכירים שכדאי לשים לב למה שקרה בעקבות מלחמת לבנון השנייה: ברבעון השלישי של 2006, שבו התרחשה המלחמה, נרשמה במשק צמיחה שלילית בשיעור שנתי של 0.9%, אולם כבר ברבעון שלאחר מכן חזר המשק לתוואי של צמיחה מהירה, בשיעור שנתי של 7.6%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x