$
משפט

כתב אישום נוסף נגד בכירים בבנק הפועלים בפרשת הלבנת ההון

אליק לדר ויעקב סברדליק, בכירי סניף הבנק ברח' הירקון בו נחשפה לפני כשנתיים וחצי פרשת הלבנת הון, מואשמים שאיפשרו ללקוחותיהם להסתיר פעולות ולא דיווחו על פעילויות לרשות לאיסור הלבנת הון

איתי הר אור 11:0828.12.08

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגש הבוקר (א') כתב אישום כנגד שני בכירים בסניף בנק הפועלים ברח' הירקון 104 בתל אביב, המואשמים כי עשו יד אחת עם לקוחות שבטיפולם, איפשרו להם להסתיר את הפעילות המתבצעת בחשבונותיהם ולא דיווחו, כנדרש, לרשות לאיסור הלבנת הון על מיני פעילויות.

 

כתב

האישום הוגש נגד אליק לדר, מנהל דסק חבר המדינות (תושבי רוסיה), ומעמדו, על פי כתב האישום, הוא כשל מנהל סניף בבנק הפועלים. במסגרת תפקידו, אחראי לדר על גיוס לקוחות, שיווק בנקאות פרטית וכן פיקוח מקצועי וניהולי על כל עובדי הדסק. הבכיר השני הוא יעקב סברדליק, שהינו מנהל מחלקת קשרי לקוחות בדסק חבר המדינות. במסגרת תפקידו, משמש סברדליק כסגנו של לדר, ואחראי על טיפול בלקוחות הדסק הקיימים וגם על גיוס לקוחות חדשים. השניים עובדים בסניף 535 ברחוב הירקון בתל אביב.

 

על פי כתב האישום, בתקופה הרלוונטית עשו השניים יד אחת עם לקוחות שבטיפולם, ואפשרו להם, כאמור, להסתיר את הפעילות המתבצעת בחשבונותיהם בשיטות שונות, כל זאת, תוך שהם אינם מדווחים על פעילויות אלה לרשות איסור הלבנת הון כעל פעילות בלתי רגילות, "הגם שהיו צריכים לעשות כן על פי חוק איסור הלבנת הון, התקנות והצווים שהוצאו מכוחו". לדר וסברדליק מואשמים בעבירות של עשיית פעולה ברכוש ובמסירת מידע כוזב במטרה למנוע דיווח.

 

בין היתר פתחו השניים חשבונות, אשר היוו צינור להעברת כספי הלקוחות מחו"ל לחשבונות קצה בישראל, ובמקרים אחרים "שימשה מדינת ישראל תחנת מעבר לכספים, אשר שהו בה פרק זמן קצר ביותר, ויצאו בחזרה לחו"ל כלעומת שבאו".

 

לכתב האישום צורפו נספחים, בצורה של תרשימי זרימה, המתארים בצורה גראפית 15 פרשות המתוארות בכתב האישום, תוך שמסומנים בהם בנפרד חשבונות הקצה בבנק הפועלים, חשבונות שהיוו חשבונות "צינור" בבנק הפועלים, וחשבונות בבנקים שאינם בישראל. בין שמות קבוצות לקוחות הבנק המוזכרות בכתב האישום, ושנגדן הוגשו בקשות לחילוט אזרחי, ניתן למצוא את קבוצת קציב, קבוצת חייט, קבוצת ויניק, קבוצת טרסוב וקבוצת חוטוריאנסקי.

 

כתב אישום זה הוא כתב אישום נוסף בפרשת הלבנת ההון, שנחשפה לפני כשנתיים וחצי בסניף שברחוב הירקון. במהלך השנתיים האחרונות הוגשו מספר כתבי אישום ובקשות לחילוט אזרחי כנגד לקוחות ועובדים בכירים נוספים בסניף. כתב האישום הוגש על ידי פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, באמצעות עו"ד טלי נג'רי ועו"ד לירן חיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x