$
בארץ

אסון האוטובוס בדרום: 25 הרוגים, 33 פצועים

אוטובוס שהסיע תיירים התהפך לתהום כ-3 ק"מ צפונית לאילת. בית החולים יוספטל, שאליו פונו 33 פצועים, בהם 23 במצב קשה: "איננו יכולים להתמודד עם כמות כזו של נפגעים". עד ראייה: "נהג האוטובוס השני שעצר שם - אמר שהאוטובוס שנפגע עקף אותו ומיד עף לתהום"

כתבי "כלכליסט" ו- ynet 17:4216.12.08

אחד האסונות הקשים בכבישי ישראל: קבוצת סוכני נסיעות מרוסיה, שנחתה לפני מספר שעות בנמל התעופה עובדה, עשתה את דרכה לנופש באילת. מה שהתחיל כטיול מאורגן הפך בין רגע לסיוט - לפחות 25 בני אדם נהרגו ועוד 33 נפצעו כאשר האוטובוס שבו נסעו התהפך אחר הצהריים (ג') לתהום מצפון לאילת

 

סמוך

לשעה 15:00 התקבל הדיווח הראשוני במשטרה ובמד"א על אירוע רב נפגעים בכביש 12 מצפון לאילת - אוטובוס שעשה את דרכו מנמל התעופה בעובדה לכיוון אילת התהפך והידרדר לתהום בעומק 15 מטרים. כוחות ההצלה הראשונים שהגיעו למקום ראו את המראות הקשים: עשרות גופות מוטלות לאורך המדרון ועשרות פצועים פזורים על צלע ההר.

 

האוטובוס התהפך כמה פעמים לתוך התהום, ונמצא על צידו כשהוא מרוסק. מד"א הכריז מיד על אירוע רב נפגעים ולמקום הוזעקו כוחות הצלה רבים - 30 אמבולנסים ומספר מסוקים. 33 מהפצועים פונו לבית החולים יוספטל באילת. מד"א הטיס פרמדיקים לאילת כדי לתגבר את התחנה. במקביל, משרד הבריאות קרא לרופאים ואחיות במרפאות הטראומה שנמצאים בבתי מלון באילת, להתנדב ולסייע בבית החולים יוסטפל.

 

מבית החולים יוספטל נמסר כי 33 פצועים פונו למקום, בהם 23 במצב קשה. מצבם של שאר הפצועים מוגדר קל עד בינוני. לאחר ייצוב מצבם, יועברו הפצועים לבית החולים סורוקה בבאר שבע. שני פצועים כבר פונו מיוספטל למרכז הרפואי שיבא בתל השומר.

 

"כנראה שבסופו של דבר רובם יועברו לסורוקה כי בית החולים לא יוכל להתמודד עם כמות כזו של נפגעים. אין מספיק מכשור ומה שדרוש לאירוע בסדר גודל כזה", אמרה דוברת בית החולים יוספטל, נעמי יצחק הלוי.

 

כוחות גדולים של צה"ל הוזעקו לסייע לכ-30 אמבולנסים וצוותי טיפול נמרץ של כוחות ההצלה. חיל האוויר שיגר למקום כמה מסוקים לפינוי הנפגעים. כמו כן, הוקפצו לאזור רופאים וחובשים וכן מנות דם. חיל הרפואה תיגבר את בית החולים יוספטל באילת על מנת לסייע לטפל בהיקף הגדול של הפצועים. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, וראש אגף התנועה, ניצב אבי בן-חמו, בדרכם לזירת התאונה.

 

ע', שהיה עד לתאונה, סיפר ל-ynet: "רכבתי על אופניים מאילת לכיוון עובדה, בדרך חזרה דרומה עברו אותי שני אוטובוסים. כשבאתי לסיבוב ראיתי מלא עשן. נהג האוטובוס השני שעצר שם - אמר שהאוטובוס שנפגע עקף אותו ומיד עף לתהום".

 

ממשרד הקליטה נמסר כי התיירים הם סוכני נסיעות שהגיעו לערוך סיור מאורגן בישראל. מנכ"ל עיריית אילת, אבי כהן, ציין: "כי באוטובוס היו לפחות 50 נוסעים, כולם הגיעו מסנט פטרבורג. דיווחנו למשרד התיירות, והקונסול הרוסי עשה את דרכו לאילת".

 

בעקבות תאונת הדרכים נפתח במטה הארצי של המשטרה מרכז שליטה שבו יישבו נציגי משרד החוץ, על מנת להתעדכן בפרטי התאונה. כמו כן, נפתח חדר מצב של משרד התיירות בטלפון: 02-6664358. שרת התיירות, רוחמה אברהם-בלילא, עידכנה את שרת החוץ, ציפי לבני, בפרטי התאונה ועידכנה גם כן את נציגי ממשלת רוסיה בישראל.

 

בתוך כך, צוות מז"פ ממדור זיהוי קורבנות, בראשות סגן ניצב איציק קורונין עושה כעת את דרכו לבתי החולים אליהם פונו נפגעי תאונת אוטובוס התיירים. כמו כן, נציגי האינטרפול של משטרת ישראל נמצאים כעת בקשר עם גורמי שגרירות רוסיה בארץ.

 

התאונה החמורה בתולדות המדינה

 

על פי נתוני המדען הראשי ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מדובר בתאונה הגדולה ביותר מקום המדינה. מנתונים ראשוניים שנאספו במקום, עולה שאין בעיית תשתית בכביש המדובר, וכנראה מדובר בטעות אנוש.

 

רק אתמול (ב') הכריזו ראשי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים על יום המחויבות לתאונות. בישיבה שניהל שר התחבורה הוצגו נתונים לפיהם מספר ההרוגים בתאונות דרכים הגיע עד ה-15 בדצמבר ל407 אזרחים, ירידה של 2% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

 

עם קבלת דבר התאונה, כינס מנכ"ל הרשות, יאיר דורי, ישיבת חירום כדי לקבל תמונת מצב מלאה על האסון, אולם לכל הגורמים ברור שממוצע ההרוגים השנתי, שהתקבע מאז 2003 על 452 הרוגים, יישמר גם השנה.

 

"טרם התבררו פרטי המקרה, אולם מצפייה בתמונות בטלוויזיה לא ברור האם כל הנוסעים היו חגורים בחגורות בטיחות. יש חוק ברור בנושא ולדעתי במידה והיו מקפידים על כך תוצאות התאונה עשויות היו להיות אחרות", מסביר דורי.

 

לדבריו, הקיצוץ התקציבי המתוכנן של 200 מיליון שקל מתקציב הרשות הלאומית מקבל משנה תוקף: "אנחנו נאבקים בטעויות הגורם האנושי כל הזמן והנה באה המציאות וטופחת על פנינו. מי שחושב שאפשר לצמצם את מספר התאונות רק באמירות ולא בעשייה טועה".

 

ערוץ 9 - עדכונים כל חצי שעה

 

בעקבות התאונה החליט ערוץ 9 לשנות את לוח השידורים הרגיל ולעבור למתכונת חירום של שידור עדכונים כל חצי שעה. מנכ"ל הערוץ, לאוניד בלחמן: "הערוץ נמצא בקשר שוטף עם הגורמים הרלוונטיים וערוך לקבל את כל האינפורמציה כדי לתת מענה מיידי ומהיר למשפחות הנפגעים הנמצאות מעבר לים".

 

נציין, כי ערוץ 9 הוא הערוץ הישראלי היחיד המשדר גם במדינות חבר העמים, מהן הגיעו נפגעי התאונה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אהובה מאמוס, איתי הר אור, ליאור גוטמן ואמיר טייג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x