$
בארץ

עשרות יוצרים הפגינו מול בתיהם של ורטהיים ואנג'ל; "זו זעקה של כאב. לאנשים אין פרנסה"

הערב תם ה"אולטימטום" שהציגו ששת איגודי היוצרים לראשי זכייניות ערוץ 2, בדרישה שיחזרו בהם מביטול הפקות המקור בשל המשבר הכלכלי. "תחת מסווה של משבר, החליטו ראשי הזכייניות להרוס יצירה ויוצרים", טענו המפגינים, שהבטיחו להמשיך במאבק

תמר וילרפורט 22:0514.12.08

כ-60 יוצרים הפגינו הערב (א') מול בתיהם של מוזי ורטהיים, בעל השליטה בזכיינית ערוץ 2 קשת, ואודי אנג'ל, בעל השליטה בזכיינית רשת. הפגנה נוספת תוכננה מול ביתה של נורית דאבוש, יו"ר הרשות השנייה, אך זו בוטלה, כשהובן שדאבוש לא תהיה בבית.

 

הפגנת היוצרים היא תוצאה של האולטימטום שהציגו לרשות השנייה ולבעלי השליטה בזכייניות חברי ששת איגודי היוצרים: איגוד הבמאים והתסריטאים, פורום היוצרים הדוקומנטרים, איגוד המפיקים, שח"ם ואק"ט ביום רביעי האחרון, אז הוציאו היוצרים מכתב תחת הכותרת "מקור או לסגור", בו נכתב כי: "במידה ועד ליום א', ה-14.12.08, בשעה 20:00, לא תודיעו על השבת כל ההפקות שביטלתם לעבודה, נראה בכך הכרזת מלחמה על היוצר, היצירה והציבור שוחר התרבות בישראל".

 

עוד הוסיפו היוצרים במכתבם לראשי הזכייניות, כי "במידה ולא תיענו לדרישתנו, נפעל בכל דרך להוכיח לכם ולמי שאמון על שמירתכם במסגרת החוק, שהמציאות הינה תוכנית הרבה יותר מורכבת ובלתי צפוייה מאחיזת העיניים והשוד שחשבתם לבצע".

 

כאמור, הערב, לפידים הודלקו והמחאה השקטה של היוצרים יצאה לדרך. בין המפגינים מול ביתו של ורטהיים בסי אנד סאן היו נפתלי גליקסברג, יו"ר הנהלת פורום היוצרים הדוקומנטריים, הבמאים רוני ניניו, דני וולמן, רני בלייר ויוסי מדמוני ורבים ומוכשרים נוספים. למשטרה שהגיעה למקום לא נותר אלא להמתין בצד להפגנה שהתפזרה כעבור שעה, שכן המחאה היתה שקטה וכזו היא מתוכננת להיות גם בהמשך, כאשר נציגי ששת האיגודים מתכננים להיפגש מדי יום וככל הנראה צפוי המשך למכתב וצפויה להתחיל פעילות מחאה שוטפת.

 

"זוהי מחאה מתגלגלת במטרה להחזיר למסך יצירה עברית מקורית. 200 מיליון השקלים שאמורים היו לעבור אלינו למטרה זו בשנים האחרונות, שוות ערך לארבעים שעות של דרמה, שיכלו למלא את המסך באלטרנטיבה ראויה", אמר הערב נפתלי גליקסברג. "מה שהוציא את האנשים החוצה הערב היה ביטול 40 הפקות מקור בחודש האחרון - ואף לא ריאליטי אחד - וזאת בזמן שהכנסות הזכייניות עומדות על למעלה מהצפי כבר שלוש שנים, גם ברבעון האחרון".

 

"היוצרים", הוסיף גליקסברג, "מבינים שתחת המסווה של משבר כלכלי שקורה בעיקר מעבר לים, החליטו הזכייניות להרוס יצירה ויוצרים".

 

לטענה לפיה ראשי הזכייניות טוענים להפסדים כבר שנה ולא רק רבעון אחד ענה גליקסברג: "שיבדקו את עצמם איפה הכספים. אין להם בעיה של הכנסות ואם הם לא מרוויחים זה בגלל שהם לא יודעים להתנהל. אם קשה לקשת למה הם קנו את ערוץ 24, או השקיעו מיליונים באתר 'מקו'? אנחנו לא יודעים שיש בעיה".

 

"קל לשחק עם הכנסות", אמר גליקסברג, "יש כאן מהלך מחושב היטב. המחאה שלנו היא מחאה שקטה וכזו היא גם תימשך. בלי התלהמות, בנשיאת לפידים ושלטים. זו זעקה של כאב ולא אלימות. לאנשים אין עבודה ופרנסה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x