$
בארץ

אהרון פוגל: ההאטה אצלנו התחילה בגלל שגיאות בניהול שער החליפין

יו"ר מגדל ומנכ"ל משרד האוצר לשעבר בוועידה המרכזית של "כלכליסט" ומגדל לחיסכון פנסיוני: "לא יכול להיות שהשקל היה המטבע הטוב ביותר בעולם. לכן מאוד ייתכן שהשפל האמיתי עוד לפנינו"

שאול אמסטרדמסקי 15:1209.12.08

"ההאטה אצלנו התחילה בגלל שגיאות בניהול שער החליפין. לא יכול להיות שהשקל היה המטבע הטוב ביותר בעולם. לכן מאוד ייתכן שהשפל האמיתי עוד לפנינו". כך אמר היום (ג') יו"ר מגדל ולשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אהרון פוגל בוועידה המרכזית של "כלכליסט" לחיסכון פנסיוני.

 

אהרון פוגל אהרון פוגל צילום: שאול גולן

על פי פוגל, "המצב אצלנו יחריף. ארצות הברית כבר מתקדמת מכולם בהאטה אבל היא הראשונה להתאושש, בגלל המבנה הבסיסי שמאפשר לאינדיבידואלים לעשות יותר ולהתקדם.

 

"האחרונים לצאת מן המשבר יהיו מדינות מערב אירופה, משום שיש להן מגבלות פוליטיות ופנסיוניות. באמצע יהיו מדינות מזרח ומרכז אירופה. השאלה היא רק אם התאוששות המשק הישראלי תהיה בתקופה של ארה"ב או של מערב אירופה, וזה תלוי במידה רבה במה שאנחנו נעשה".

 

פוגל הוסיף, כי "בשלב הראשון, יש ליצור מצב שבו יהיה עם מי לדבר. במערכת הבנקאית יש עם מי לדבר. אין בעיה ליצור מצב כזה בגופים הפיננסיים, והרגולטור יכול להביא לכך. שנית, אסור לוותר על דרישות ההון. רגולציה שנוגעת למוסדות הפיננסיים צריכה להיות במקום אחד, ולדעתי תחת מדינת ישראל. רק הפיקוח בנושא הצרכני צריך להיעשות לחוד".

 

"כולם שוכחים שרשת זה דבר עם חורים"

 

לגבי רשת הביטחון לחוסכים אמר פוגל, כי "רשת הביטחון היא מושג נפלא, אבל כולם שוכחים שרשת היא דבר עם המון חורים, שמלכתחילה לא היה בו צורך. זה המחיר שעוסקים בדברים שאין בהם צורך". .

 

פוגל הוסיף, כי "מדברים על רשת ביטחון כי זה נשמע טוב וזה נראה כמו דבר שבא לעזור. וממילא אנחנו נמצאים בתקופה מיוחדת, תקופת בחירות",

 

עוד אמר פוגל, כי "זה לא שאנשים פוליטיים לא טובים משתמשים במושג הזה. הבעיה היא שאנחנו חיים בעולם של תדמיות ולא בעולם אמיתי. התכנית יכולה להיות מעולה, אבל תמיד יהיה מישהו שיבקש יותר, דבר שעלול ליצור מצב של חוסר פיתרון".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x