$
בארץ

רה"מ, שר האוצר והנגיד נועדו הערב; אולמרט מתעקש: רשת ביטחון עד יום ראשון

בפגישה דיווחו בר-און ופישר לאולמרט על התקדמות העבודה של הצוותים המקצועיים ובסיומה סוכם שהצוותים המקצועיים ימשיכו בהתייעצויות בהתאם לדחיפות המתחייבת מהמשבר

אמנון אטד 18:3802.12.08

בלשכת ראש הממשלה הסתיימה זה עתה פגישה משולשת נוספת של ראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל, שמטרתה היתה לגבש סוף סוף רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני. בניגוד לדיווחים על דחייה של שבוע בגיבוש התוכנית, מתעקש ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על גיבוש מהיר של רשת ביטחון, שתובא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב.

 

רשת הביטחון רשת הביטחון

בפגישה דיווחו בר-און ופישר לאולמרט על התקדמות העבודה של הצוותים המקצועיים ובסיומה סוכם שהצוותים המקצועיים ימשיכו בהתייעצויות בהתאם לדחיפות המתחייבת מהמשבר.

 

במקביל, נפגשו היום גם הצוותים המשותפים לפגישת עבודה נוספת שנמשכה כשעתיים וחצי. בסיומה דיווחו חברי הצוותים על "התקדמות מסוימת בדרך לגיבוש תוכנית מוסכמת". במשרד האוצר העריכו הערב כי יידרשו עוד כמה ימים של דיונים לצורך גיבוש תוכנית כזו או אחרת של רשת ביטחון.

 

בשעות הערב נפגשו שר האוצר רוני בר-און והממונה על התקציבים רמי בלינקוב גם עם נשיא המדינה שמעון פרס. השניים הציגו לנשיא את תוכנית ההאצה להתמודדות עם ההאטה הצפויה במשק וסקרו בפניו את ההיבטים השונים הקשורים ביישום רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני.

 

מוקדם יותר פורסם, כי הצוותים המקצועיים של האוצר, המועצה הלאומית לכלכלה ובנק ישראל המשיכו היום את הדיונים במטרה לגבש הסכם על רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני. זאת, לאחר שאתמול הסתיים דיון לילי נוסף בין הצדדים ללא תוצאות.

 

במהלך הדיון אמש נקבע, כי מודל רשת הביטחון שייושם הוא זה שגיבש האוצר וכי יש להמשיך ולבחון את יעילותה ואת הדרכים שבהן ניתן יהיה להפעיל את רשת הביטחון. במקביל, הוחלט אמש לבחון שימוש בחלופות למודל רשת הביטחון שכבר גובש.

 

אחד הצעדים הנשקלים במסגרת החלופות לרשת הביטחון הוא, להפעיל מנגנון הבטחת תשואה מינימלית לא לחוסך הבודד, אלא לקופות הגמל ולקרנות הפנסיה. חישוב התשואות במקרה זה ייעשה למדדי אגרות החוב השונים, ולא לכל אגרת חוב בודדת בנפרד. הבטחת התשואה תותנה בויתור על חלק מרווחים עתידיים, אם וכאשר המצב ישוב לקדמותו והקופות והקרנות ישובו לרשום רווחים.

 

מדובר למעשה במנגנון ביטוח שהממשלה יכולה לבצע באמצעות אחת מהחברות הממשלתיות, כגון חברת "ענבל". מהלך כזה עשוי להחזיר את הרגיעה לשוק האג"ח הקונצרניות ועלותו הכספית נמוכה בהרבה מעלותה הצפויה של רשת הביטחון.

 

בתום הדיון אמש קצבו לעצמם חברי הצוותים שבוע נוסף לדיונים והחליטו, כי הם ידווחו על החלטתם לפורום ראש הממשלה, שר האוצר ונגיד בנק ישראל, עד יום שני בשבוע הבא. מועד זה לא נבחר באקראי, שכן למחרת, ביום שלישי ה-9 בדצמבר, מסתיימת תקופת הצינון לסכסוך העבודה שעליו הכריזה ההסתדרות בשבוע שעבר. בתום תקופת הצינון תהיה ההסתדרות רשאית לפתוח בשביתה כללית במשק. כאמור, רה"מ אולמרט מעוניין להקדים את מועד ההסכמה בין הצדדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x