בארץ

בלעדי: מאות שוטרים ועשרות ניידות יירדו בקרוב מהכבישים

120 מיליון שקל יקוצצו בתקציב 2009 מהאכיפה המשטרתית. עוד ייפגעו: ציוד בחדרי טראומה, חינוך לבטיחות בדרכים ותקנים לשופטים

שאול אמסטרדמסקי וליאור גוטמן 07:5803.11.08

הקיצוץ המתוכנן בתקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ל־2009 יפגע בעיקר בתקציבים המיועדים להגברת האכיפה המשטרתית. כך עולה מבדיקה שהכינה הרשות בשיתוף עמותת אור ירוק, שהגיעה לידי "כלכליסט".

 

הקיצוץ המתוכנן, בהיקף של 200 מיליון שקל, אושר בממשלה באוגוסט במסגרת הדיונים

בחוק התקציב ובחוק ההסדרים. הקיצוץ יצא לפועל רק לאחר כינון ממשלה חדשה ואישור חוק התקציב בכנסת. הסיבה לקיצוץ: טענת האוצר שהרשות אינה מנהלת את תקציבה כראוי ואינה משיגה את המטרות שלשמן הוקמה. בעשרת החודשים הראשונים של 2008 איבדו 362 איש את חייהם בתאונת דרכים, זאת לעומת 359 הרוגים בתקופה המקבילה אשתקד.

 

כ־120 מיליון שקל יקוצצו מהאכיפה המשטרתית בכבישים. מאות תקני כוח אדם ועשרות כלי רכב המיועדים לאכיפה יקוצצו, ותחול ירידה של 40% בנוכחות המשטרה בכבישים. מערך משמרות הזהירות בדרכים יבוטל, ובנוסף יופסקו בדיקות הנשיפה לגילוי אלכוהול בדמם של הנהגים, יבוטל פרויקט הגדלת מספר המצלמות הדיגיטליות בכבישים הבין־עירוניים, תחול ירידה ברישום דו"חות התנועה ויקוצצו 81% מהתקנים ביחידה המרכזית של אגף התנועה של המשטרה.

 

במשטרה מעריכים שלקיצוץ תהיה השלכה על עלייה במספר תאונות הדרכים ועל התגברות עומסי התנועה. בעקבות קיצוץ של 40 מיליון שקל בתכנית החינוך לבטיחות בדרכים בתיכונים, התריע משרד החינוך ש־600 מורים עתידים להפסיק את פעילותם.

 

לדברי מנכ"ל עמותת אור ירוק שמוליק אבוהב, עוד סעיף שייפגע הוא הגדלת תקני השופטים בבתי הדין לתעבורה לטובת הפחתת העומס המשפטי וקיצור הזמן שבין עבירת התנועה לבין מתן גזר הדין. כמו כן תקוצץ תוכנית ההצטיידות של חדרי הטראומה בבתי החולים ב־10 מיליון שקל, וקיצוצים ייעשו בתכנית המחקר של הרשות הלאומית ובתוכנית לחקר תאונות דרכים בהיבט רוחבי.

 

בכיר באגף התקציבים מסר ל"כלכליסט" שכל פעם שחסר לממשלה כסף לניהול המאבק בתאונות הדרכים, הדבר מוטל לפתחה של הרשות, והיא הפכה ל"קופה הקטנה" של משרדי הממשלה. אגף התקציבים מתכוון לפקח בעצמו על כספי שיפור תשתיות הכבישים, כך שהסכום שיישאר בידי הרשות יקטן ל־120 מיליון שקל. מהלך זה, מקווים באוצר, יביא להתייעלות כלכלית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x