$
בארץ

משבר? יש עסקים שדווקא פורחים

בתי מרקחת, יצרני כספות ואתרי חדשות באינטרנט - אלה כמה מהמרוויחים של המשבר הכלכלי. הכתבה המלאה מחר בגליון "כלכליסט"

נעמה סיקולר 19:3718.10.08

בימים הראשונים של המשבר הפיננסי, כשההודעות על קריסת בנק זה או אחר בארצות הברית עוד לא נהפכו לדבר שבשגרה, התייחסו רבים לאינדיקציות הפסימיות שבפתח כאל משבר של קומץ פעילים בשוק ההון. אחת האמונות הנפוצות היתה שהמשבר אינו משפיע על מי שלא השקיע את כספו בבורסה.

 

כמה

ימים לאחר מכן, כבר נהפך המשבר של "אף אחד" למשבר של "כולנו" - כל בעלי החסכונות לטווח ארוך, אפילו כאלה שבחרו באפיקים סולידיים יותר. "מי שלא ישן על מיטה, לא יכול ליפול ממנה", אמר לאחרונה ל"כלכליסט" איתן ורטהיימר. אלא שגם הוא מבין היטב שכולנו ניפגע. אלא שיהיו כאלה שייפגעו פחות.

 

קשה למצוא את הזווית האופטימית ביום סגריר. ואולם ניתן ללמוד על אלה שיצליחו להרוויח מהמשבר הנוכחי, באמצעות התבוננות על המשבר הקודם, לפני כשש שנים.

 

כך, שוק התרופות, שהיה המרוויח הגדול של המשבר הקודם, מסתמן כאחד המרוויחים הגדולים של המשבר הנוכחי.

גורמים בענף מעריכים כי אם המשבר יימשך, תירשם עלייה של 10%-15% במכירת תרופות - בעיקר תרופות הרגעה הנמכרות ללא מרשם.

 

זאת ועוד, בימים של משבר פיננסי, הצרכנים נוהרים לעשייה הביתית: מוצרי הקמעונות של רשתות "עשה זאת בעצמך", גם אם אינם תמיד זולים יותר, נתפשים כחסכוניים. אובדן האמון במערכות הפיננסיות הביא גם לעלייה במכירת הכספות הביתיות בשבועות האחרונים.

 

גם בקרב האתרים הכלכליים ואתרי החדשות נרשמת תנופה בימים אלה, כשספקיות האינטרנט מרוויחות מכך אף הן.

 

וכן, עד כמה שזה נשמע מוזר, גם בשוק ההון היו מי שהרוויחו מהמשבר, בין השאר, באמצעות רכישה של "תעודות חסר" - הימור על ביצועים הפוכים לאלה של המדדים המובילים.  

 

הכתבה המלאה מחר בגליון "כלכליסט"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x