$
בארץ

אושר סופית: נכים יוכלו להרוויח עד 7,100 שקלים ולהמשיך לקבל קצבה

הכנסת אישרה את החוק המיישם את המלצות ועדת לרון מלפני 6 שנים שנועדו להגדיל את מספר הנכים העובדים. כיום בישראל 171,228 מקבלי קצבת נכות, מתוכם רק 18,470 שעובדים

מיקי פלד 20:1121.07.08

הכנסת אישרה היום (ב') הצעת חוק שמאפשרת לנכים להשתכר עד 7,128 שקל ולהמשיך לקבל קצבה מהביטוח הלאומי. זאת לעומת המצב הנוכחי, בו הקצבה שמקבלים הנכים נפסקת עם השתכרות של כ-3,500 שקל.

 

על פי משרד הרווחה והביטוח הלאומי, שיזמו את החוק, מטרת החוק היא להסיר את החסמים להשתלבות

בעבודה שקיימים היום בקרב ציבור הנכים. על-פי נתוני המשרד, כיום בישראל 171,228 מקבלי קצבת נכות, מתוכם רק 18,470 שעובדים. בכך קיבלה הכנסת את החלק הארי של המלצות ועדת לרון מלפני 6 שנים שדנה בנושא.

 

במשרד הרווחה אין תחזית כמה נכים יצטרפו למעגל העבודה או יגדילו השתכרותם. עם זאת, ניתן להניח כי השינוי יהיה משמעותי, שכן 13,904 מתוך הנכים שעובדים משתכרים עד 1,884 שקל בלבד, כלומר 25% מהשכר הממוצע במשק.

 

על פי ארגוני הנכים ומבדיקות של אנשי המשרד, במצב הנוכחי לא משתלם לנכה להגדיל את הכנסתו מעבודה מעבר ל-25% מהשכר הממוצע במשק, משום שאז מתחילות להשפיע באופן משמעותי דרגות ההפחתה בשיעור הקצבה.

 

על פי החוק החדש, נקבעו דרגות רבות יותר של הפחתה מהקצב עד להפסקת התשלום. ההפחתה מהקצבה תתחיל בהכנסה של 21% מהשכר הממוצע במשק, במקום 25% כיום, אך בתמורה אפשר יהיה לקבל קצבה מסוימת גם ברמה של 93% מהשכר הממוצע (כלומר 7,128 שקל ליחיד במקום כ-3,500 שקל כיום).

 

חלוקת הדרגות היא כזו, לפיה קצבת נכות מסוימת תינתן עד שכר של 60% משכר הממוצע במשק. ההכנסה המירבית המזכה בקצבת נכות הוגדלה ל-60% מהשכר הממוצע במשק לנכים הקשים ול-45% לנכים קשים פחות. נכה שמשתכר מעבודה מסכום זה ועד 93% מהשכר הממוצע במשק, יקבל קצבה שתקרא קצבת עידוד, שתתחיל בכ-1000 שקל ותרד עד 0 בתקרת השכר.

 

בנוסף, היום מי שחדל לעבוד חייב לעבור מחדש את כל התהליך הארוך של אישור הנכות, גם אם לא חל שינוי במצבו הבריאותי. מכה נוספת שמונעת היום מהנכה להגדיל הכנסתו מעבודה, היא שחלק מההטבות הנילוות לקצבת נכות, אינן ניתנות למי שדרגת אי הכושר שלו נמוכה מ-75%.

 

החוק החדש קובע, כי מקבל קצבת נכות שעבד וחדל לעבוד, או פחתה הכנסתו בתוך 36 חודשים מיום שהפסיק לקבל קצבת נכות, יוכל לחזור ולקבל קצבה בשיעור שקיבל לפני כן ללא בדיקות חדשות או חוזרות. כמו כן נקבע, כי בשנתיים הראשונות לכניסת החוק, לא יזמן הביטוח הלאומי נכים לבדיקה חדשה של קביעת דרגת כושר השתכרותם. במהלך השנתיים יתקין שר הרווחה תקנות חדשות לזימון מחדש.

 

נכים שיעבדו ימשיכו לקבל את ההטבות הנילוות כמו סיוע בשכר דירה, הנחה בחשבון טלפון וחשמל והנחות בקופות החולים ועוד. הטבות אלה יינתנו במשך שלוש שנים באופן מלא גם למי שיעבור מקצבת נכות לקצבת עידוד. לאחר שלוש שנים ינתנו ההטבות באופן חלקי בהתאם לשיעור של קצבת העידוד שיקבל.

 

ממשרד הרווחה נמסר ל"כלכליסט", כי על פניו לא צפוי שינוי בתקציב לקצבאות הנכים, עקב הקיזוז של גידול כמות המקבלים עם גובה הקצבאות.

 

שר הרווחה, יצחק הרצוג, אמר כי "זהו יום חג לחברה הישראלית. אישור דו"ח לרון הוא פריצת דרך משמעותית במימוש זכויותיהם נכים ואנשים עם מוגבלויות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x