$
בארץ

בלעדי: קרדי סוויס מציע למכירה את החוב של לבייב

בנק ההשקעות השוויצרי מציע למכירה חוב של אפריקה ישראל בהיקף של 79 מיליון דולר - תמורת 55 מיליון דולר בלבד. ההלוואה נלקחה כחלק ממימון רכישת בניין מגזין ה"טיימס" במנהטן

גולן חזני 06:5503.07.08

בנק ההשקעות השוויצרי קרדי סוויס מנהל מגעים מתקדמים למכירת אשראי שהעניק לאפריקה ישראל, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בהלוואת מזנין בהיקף של 79 מיליון דולר, אותה מנסה הבנק למכור תמורת כ־55 מיליון דולר בלבד. ההלוואה ניתנה בריבית גבוהה מאוד - דו־ספרתית - לשלוש שנים. קרדי סוויס פנה גם למשקיעים ישראלים כדי לעניין אותם ברכישת הנכס.

 

החוב הוא חלק מהלוואה שלקחה אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב, לרכישת בניין ה"ניו יורק טיימס" בניו יורק לפני כשנה. זוהי עסקת הנדל"ן הגדולה ביותר שביצעה החברה עד כה, בהיקף כולל של 775 מיליון דולר לרכישת הבניין ולשיפוצו. אפריקה ישראל צירפה לעסקה משקיעים נוספים, שבבעלותם 27% מהנכס. המבנה, שב־2001 הוכרז כבניין לשימור, נמצא בטיימס סקוור במנהטן. גודל הקרקע שעליה נמצא הבניין הוא 4,700 מ"ר, ועליה נבנו 725 אלף מ"ר.

 

לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל צילום: גלעד קוולרציק

מערכת ה"ניו יורק טיימס" עברה לאחרונה לבניין חדש, ואפריקה העריכה עם רכישת המבנה כי תיאלץ להשקיע 170 מיליון דולר בשיפוצו ובהשכרתו המחודשת של הבניין למשרדים ומסחר. עם זאת, בדו"חות 2007 של אפריקה ישראל גדלה עלות השיפוץ ל־250 מיליון דולר. סגן יו"ר החברה נדב גרינשפון העריך השבוע כי השיפוץ יחל בקרוב.

 

אפריקה ישראל רכשה את הבניין באפריל 2007. קרדי סוויס העניק לאפריקה ישראל מימון בכמה מסגרות, שהיקפן הכולל 711 מיליון דולר. אחת המסגרות היא משכנתה בדרגה ראשונה בהיקף של 475 מיליון דולר, בריבית לייבור פלוס 2.5%, לתקופה של שלוש שנים. אפריקה ישראל ושותפיה העמידו הון עצמי של 64 מיליון דולר לצורך העסקה, מתוכו הזרימו שותפיו של לבייב 7.5 מיליון דולר - 6 מיליון דולר מתוכם קיבלו מאפריקה ישראל כהלוואה.

 

אחרי הסאב־פריים: בקרדי סוויס נפטרים מהלוואות

החוב של לבייב אינו היחיד שמוכר קרדי סוויס. לאחר שעד כה מחק 9.6 מיליארד דולר בעקבות משבר הסאב־פריים, מנהל הבנק לאחרונה מדיניות של מכירת אשראי שהעניק על נכסים ברחבי העולם. אתמול פורסם כי זרוע ההשקעות בנדל"ן של ענקית התעשייה האמריקאית ג’נרל אלקטריק רכשה מקרדי סוויס תיקי הלוואות בהיקף של 642 מיליון יורו (1.01 מיליארד דולר). ג'נרל אלקטריק דיווחה כי רכשה תיק של עשר הלוואות, המגובות במגוון נכסים בגרמניה, בשוויץ, בספרד ובבריטניה.

 

לפני כחודש מכר הבנק לדלק נדל"ן ולהפניקס תיק הלוואות מגובות נדל"ן בשוויץ ובגרמניה ב־57.5 מיליון יורו (300 מיליון שקל בזמן החתימה), אך העסקה טרם הושלמה. השווי הכלכלי של תיקי ההלוואות שרוכשות דלק נדל"ן והפניקס מוערך ב־80.7 מיליון יורו (420 מיליון שקל בזמן החתימה). העסקה היתה חלק ממכירה גדולה יותר, של תיק הלוואות בהיקף של כ־220 מיליון יורו.

 

קרדי סוויס איננו הבנק היחיד שמוכר בימים אלה הלוואות מגובות נכסים. גם בנקים זרים אחרים, שנאלצו לבצע מחיקות של מיליוני דולרים בעקבות המשבר, החליטו לאחרונה למכור הלוואות בהנחה משמעותית.

 

אפריקה ישראל: מנפיקים בבורסה ומוכרים נכסים

אפריקה ישראל גייסה בשבוע שעבר 1.02 מיליארד שקל בהנפקת המניות הגדולה ביותר שנערכה בבורסה בתל אביב בשנה וחצי האחרונות. כ־750 מיליון שקל מהסכום מקורם בלבייב, בעל השליטה בחברה.

 

אפריקה ישראל סיימה את הרבעון הראשון עם צניחה של 90% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל, ועם שחיקה של מיליארד שקל בהון העצמי. נוסף על כך נקלעה החברה־בת, דניה סיבוס, למשבר מזומנים בעקבות הוצאות לא צפויות בעבודות לסלילת כביש 431, מה שאילץ אותה למחוק כ־150 מיליון שקל.

 

לאחרונה דיווחה אפריקה ישראל לבורסה כי היא מנהלת מגעים למכירת חלק מנכסיה המניבים בישראל, ובראשם קניון רמת אביב, ששוויו הוערך בדו"חות האחרונים של החברה ב־1.33 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x