בארץ

שר האוצר: הפחתת מסים במקביל לביטול הפטור ממס על קרנות השתלמות

במסיבת עיתונאים דרמטית הודיע בר-און על הפחתת שיעור מס ההכנסה של שכירים ומס החברות כאשר המימון יגיע ממיסוי קרנות ההשתלמות; בתגובה אומרים בכירים בהסתדרות: על עיני לצאת ולהילחם בכוונת האוצר בכל דרך שימצא לנכון

אדריאן פילוט ומיקי פלד 14:1711.06.08

שר האוצר רוני בר-און הודיע לפני זמן קצר במסיבת עיתונאים דרמטית על תוכנית רב שנתית להפחתה במסים. התוכנית צפויה להתחיל בשנת 2009 ולהסתיים ב-2015. העלות הכוללת של התוכנית היא כ-8 מיליארד שקל. המהלך דורש אישור של ועדת השרים, אך בעיקר חקיקה ראשית בכנסת, דבר שיקשה על יישומו.

 

לפ התוכנית, מס החברות יופחת מ-27% כיום ל-20% עד 2015. מס הכנסה המוטל על מי שמרוויחים 4,390-7,810 שקל צפוי לרדת מ-16% ל-11%. המס על מי שמרוויחים בין 7,810 לבין 11,720 שקל, צפוי לרדת מ-26% ל-17% ב-2015. המס על מי שמרוויח בין 11,720 ל-16,480 שקל יופחת מ-33% ל-25% ב-2015.

 

לצפייה במצגת שהכין משרד האוצר לחצו כאן

 

עוד עולה כי החיסכון בשנת 2015 למשתכרים 7,000 שקל יגיע ל-204 שקל בחודש; למרוויחים 10,000 שקל - 450 שקל בחודש; למרוויחים 15 אלף שקל - 867 שקל, ולמשתכרים מעל 20 אלף שקל - 1,339 שקל. החיסכון של עובדים אשר בבעלותם קרן השתלמות יהיה נמוך יותר, עקב ביטול הפטור ממס.

 

שר האוצר אמר כי הפחתת המס תמומן באמצעות ביטול הפטור ממס על קרנות השתלמות. הוא הסביר כי היקף הפטור ממס על קרנות השתלמות הוא 3.7 מיליארד שקל, וכי מרבית הנהנים ממנו הם מהעשירונים העליונים. התוכנית מבוססת על תחזית צמיחה שמרנית יחסית ולפיה המשק יצמח ב-3.5% בשנה בלבד.

 

בר-און הוסיף: "כל פעם שמציגים תוכנית מדברים על כלכלת בחירות. מה שעשיתי בחודש האחרון זה בדיוק הפוך מכלכלת בחירות. לא הסכמתי להעלאת קצבאות הילדים. אם הייתי רוצה כלכלת בחירות, לא היתי מבטל את הפטור על קרנות ההשתלמות".  

 

במסיבת העיתונאים השתתפו, בין השאר, מנכ''ל האוצר ירום אריאב, הממונה על התקציבים, רמי בלינקוב, החשב הכללי, שוקי אורן, הממונה על שוק ההון, ידין ענתבי, הממונה על הכנסות המדינה, פרידה ישראלי, מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי וסמנכ''ל בכיר ברשות המסים בועז סופר.

 

בכיר בהסתדרות: "אם עיני ייצא למאבק, הוא ימצא את העובדים מאחוריו"

בעקבות הכרזתו של שר האוצר על הכוונה לבטל את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות כדי לממן את התוכנית החדשה, קוראים גורמים בכירים בהסתדרות ליו"ר עופר עיני, לצאת ולהילחם בכוונת האוצר בכל דרך שימצא לנכון. בכיר בהסתדרות אמר ל"כלכליסט": "אם עיני ייצא למאבק, הוא ימצא את העובדים מאחוריו".

 

בכיר אחר הוסיף: "האוצר עושה תעלולי בחירות על חשבון העובדים. הוא מוריד מסים ביד אחת וביד השנייה ממסה את קרנות ההשתלמות. ממשלה שבאה וממסה קרנות השתלמות אומרת שהיא לא רוצה שיחסכו אלא יבזבזו. מדינת ישראל פוגעת בכל מקום שהיא יכולה בזכויות של אנשים. את קופות הגמל הם חיסלו ועכשיו את קרנות ההשתלמות".

 

דוד (מיקו) צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, אמר ל"כלכליסט" כי "האוצר הורס את כל האפשרויות שהיו לשכירים לחיסכון לטווח הבינוני והארוך. כבר תקופה ארוכה הם שמים עין על העניין הזה ומבחינתנו זו הכרזת מלחמה. ההחלטה היא לא רק של ההסתדרות, אלא גם ארגוני העצמאים. אני מניח שעופר עיני הוא זה שיוביל את המאבק".

 

"ריח הבחירות עולה מהתוכנית"

יו"ר מרצ וחבר ועדת הכספים, ח"כ חיים אורון אמר בתגובה: "לפני תחילת הדיונים על התקציב מודיע האוצר כי מצד אחד, יש לקצץ 10 מיליארד שקל ומצד שני מוריד את המסים שהם מקור המימון של אותו תקציב עצמו. בכך ממשיך האוצר את המדיניות בשנים האחרונות, לפיה למי שיש יהיה יותר ולמי שאין יהיה פחות. אי אפשר לנתק את הדיון על המיסים מהדיון על הקיצוץ בתקציב. ריח הבחירות שעולה מהתכנית מעלה את השאלה האם נכון שאת היעדים עד 2015 תכתיב ממשלה שלא בטוח שתכהן עד ה-15 ביולי".

 

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), אף הוא חבר בוועדת הכספים, תקף את בר-און באומרו כי "לא חלפה יממה מאז הצהיר שר האוצר שהוא מתנגד נחרצות לכלכלת בחירות, וכבר הוא ניגש לקבל החלטות שהקשר היחידי שלהם עם כלכלה הוא אך ורק בחירות. הכרזה כזו בעיתוי פוליטי מעורפל כזה, שברור לכל, שתיפול עם כל השלכותיה והשפעותיה על גב ממשלה אחרת בעתיד הקרוב, ניכר בה היטב שאינה מונעת משיקולים מקצועיים גרידא, אלא צופה פני בחירות".

 

מיסז'ניקוב: החלטת האוצר - ניהול מדיניות כלכלית לא נכונה

יו"ר ועדת הכספים, סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), אמר ל"כלכליסט" כי הוא "בעד המשך הורדת מס החברות משום שהדבר ישאיר מפעלים רבים במדינת ישראל וגם ימשוך מפעלים רבים חדשים. התאחדות התעשיינים ואני הצענו זאת לאוצר כבר לפני כמה חודשים לאור משבר שער החליפין של הדולר".

 

עם זאת הדגיש מיסז'ניקוב, כי בעוד שהמשך הורדת שיעור מס ההכנסה על יחידים הוא מבורך, הרי שמתכנית משרד האוצר עולה כי הפחתת המס תסייע בעיקר לשכבות החזקות ולא לשכבות הביניים.

 

"זאת ועוד", אמר מיסז'ניקוב, "החלטת האוצר לסבסד את הפחתת המס על ידי ביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות, שמשמעותו הוספת מס נוסף שיפגע במיוחד בשכבות הביניים, היא בבחינת ניהול מדיניות כלכלית לא נכונה".

 

לדברי מיסז'ניקוב, האוצר בנה את התכנית כאילו מדובר במשק סגור, זאת בזמן שיש לאוצר עודפי גבייה אדירים. "אנחנו צריכים להשתמש בעודפי הגבייה על מנת להאיץ את הצמיחה, לעודד צריכה פרטית של יחידים ולעודד השקעות וחיסכון", אמר מיסז'ניקוב. "מרכיבים אלו נפגעים כתוצאה מן התכנית הכלכלית שהציג שר האוצר, ולכן היא אינה מעניקה פתרון אמיתי להאטה הכלכלית שמאיימת על המשק".

 

מיסז'ניקוב ציין כי בר-און דווקא אינו נגוע בכלכלת בחירות, כפי שהאשימו אותו ח"כים אחרים, הואיל והצעד שהכריז עליו יפגע בשכבות הביניים יותר מכל, זאת כשריח הבחירות מתפשט באוויר.

 

בהכנת הידיעה השתתף שאול אמסטרדמסקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x