בארץ

תחקיר "כלכליסט": מסך העשן של ח"כ וקנין

ח"כ יצחק וקנין מש"ס "שכח" לדווח לוועדת הכלכלה שדנה בפרסום לסיגריות, שהעמותה שבראשה הוא עומד קיבלה תרומה מיצרנית הסיגריות פיליפ מוריס. אותה עמותה נהנית בשנים האחרונות ממימון נדיב של המדינה, שמשלמת עבור המשרד שוקנין שוכר מהעמותה. עוזרו הפרלמנטרי מנהל את העמותה ועוסק בענייניה גם מהכנסת. וקנין בתגובה: הכל חוקי

שאול אמסטרדמסקי 07:1329.05.08

הכירו את עמותת ברכת מרגלית, על שמה של הרבנית מרגלית יוסף ז"ל, אשתו המנוחה של המנהיג הרוחני של ש"ס. בימים אלו מתנדבי העמותה עמלים על מבצע חלוקת ילקוטים וכלי כתיבה לילדים ממשפחות נזקקות, ובמחסן הגדול של העמותה באזור התעשייה של היישוב הצפוני שלומי הארגזים כבר נערמים על

המשטחים. פרויקט חלוקת הילקוטים, שבמסגרתו מייבאת העמותה כ-15 אלף ילקוטים, כרוך בהשקעה של כ-800 אלף שקל. תקציב העמותה מתבסס ברובו על תרומות ומקצתו על תמיכה של משרד הרווחה והשלטון המקומי.

 

כעת הכירו נא את ח"כ יצחק וקנין ממפלגת ש"ס. וקנין, שמגדיר את עצמו כמי שעומד "מאחורי העמותה", הוא שמושך בחוטיה. וקנין ייסד את העמותה בנובמבר 2000 עם אנשים נוספים, ומאז הוא פועל רבות בענייניה. באתר האינטרנט של העמותה ניתן למצוא תמונות רבות של וקנין משתתף במבצעי חלוקת מזון וילקוטים שמבצעת העמותה ובמבצעים נוספים.

 

וקנין והסיגריות

בשנת 2006 קיבלה העמותה תרומה של 67 אלף שקל מיצרנית הסיגריות פיליפ מוריס. באותה שנה בדיוק החלה ועדת הכלכלה, שבה חבר ח"כ וקנין, לדון בהצעת חוק ממשלתית בעלת תכלית כפולה: הגבלת יכולת הפרסום של חברות הסיגריות והחלת חובת דיווח של חברות הסיגריות למשרד הבריאות על מרכיבי הסיגריות ועל היקפי ההשקעה של החברות באמצעי הפרסום השונים.

 

וקנין, שהיה משתתף פעיל בכל הדיונים בנושא הצעת החוק למעט אחד, ואף השתתף בהצבעות על החוק, לא ציין בפני הוועדה כי הוא קשור לעמותת ברכת מרגלית שקיבלה תרומה מפיליפ מוריס. למעשה, הגילוי הנאות היחיד שוקנין מסר לוועדה היה כי אינו מעשן.

 

זאת ועוד, מהפרוטוקולים של הדיונים השונים עולה כי וקנין צידד לא מעט בעמדתן של חברות הסיגריות. "אני חושב שיש כאן ריצת אמוק של כל המערכת. כל אחד שמעשן נכתוב לו על המצח שהעישון הורג, ובזה נסיים את העניינים", אמר וקנין בדיון שהתקיים בנושא בנובמבר 2006. בהמשך הדיון אמר: "אני לא חושב שבני נוער מסתכלים כל כך על פרסומות. אנחנו הרי יודעים איך זה הולך. כשחבר לוקח סיגריה, אז השני לוקח גם הוא, וזה לא בא דווקא בגלל פרסום".

 

וקנין קרא בדיונים לנציגי משרדי הממשלה להגיע להסכמות עם נציגי חברות הסיגריות, משום שלדבריו "בצורה הזאת אני חושב שזה לא יהיה כל כך פשוט להעביר את ההצעה כמו שאתם רוצים". בדיון האחרון בהצעת החוק, שנערך לפני כשבוע, וקנין הוא שהציע להעניק לחברות הסיגריות דחייה של שלושה חודשים בהגשת הדו"ח הראשון על פעילותן למשרד הבריאות.

 

עוזר רב-שימושי

וקנין אינו מנכ"ל העמותה בפועל ואינו מקבל שכר תמורת פעילותו בה. בתפקיד זה נושא ניסים כהן, תושב יערה, מקום מגוריו של וקנין. אולם כששאלנו בשיחת טלפון את עובדי העמותה מיהו המנהל שלה, ענתה לנו אחת המזכירות כי ח"כ וקנין הוא המנהל וכהן הוא העוזר שלו. גם מכתב תודה של הרב עובדיה יוסף שנשלח לוקנין בשנת 2005 מעיד על כך שוקנין הוא המושך האמיתי בחוטים. "בשבטי ישראל אודיע נאמנה אודות עמותת 'ברכת מרגלית' שעומד בראשה ידידי היקר רב־הפעלים, הרב יצחק וקנין שליט"א", כתב הרב יוסף. גם מכתבי תודה אחרים באתר האינטרנט של העמותה, שנשלחו לוקנין מטעם גופים שונים, מעידים על מעורבותו האישית של וקנין בענייני העמותה. יש לציין כי על פי החוק מותר לוקנין לעמוד בראש עמותה, כפי שנוהגים חלק מעמיתיו במשכן הכנסת.

 

מלבד תפקידו הרשמי כמנכ"ל העמותה, כהן הוא גם העוזר הפרלמנטרי האישי של ח"כ וקנין. אף שאין מגבלה על חופש העיסוק של העוזרים הפרלמנטריים, הרי שסעיף 40 ד' בקובץ החלטות שכר חברי הכנסת משנת 2001 קובע כי "העוזר הפרלמנטרי יסייע לחבר הכנסת במילוי תפקידו בלבד, ולא יועסק על ידו לצרכים אחרים". גורם שמצוי בעיסוקי לשכתו של וקנין, ואשר חשש להזדהות בשמו, ידע לספר ל"כלכליסט" כי בלשכתו של וקנין עוסקים לא מעט בענייני העמותה באופן שוטף. זאת ועוד, בביקור של "כלכליסט" במשרדי העמותה בשלומי נשמעה אחת הפקידות אומרת כי היא מפקססת מסמך מסוים אל הכנסת. מדברים אלה עולה כי חלק מפעילותו בכנסת מקדיש העוזר הפרלמנטרי כהן, שהוא כאמור גם מנכ"ל העמותה, לענייניה ולא רק לענייניו השוטפים של ח"כ וקנין. כהן אמנם לא מקבל שכר עבור עבודתו בעמותה, אולם הוא מקבל שכר מהכנסת עבור עבודתו כעוזר פרלמנטרי.

 

אנחנו מממנים

אולם הסיפור לא נעצר כאן. לחברי הכנסת עומדת הזכות להפעיל לשכה פרלמנטרית מחוץ לכנסת. לצורך כך מעמידה הכנסת לרשותם תקציב נוסף של 19 אלף שקל מדי שנה, בנוסף לסכום של 49 אלף שקל בשנה שלו זכאים הח"כים במסגרת תקציב הקשר עם הציבור. מאז שנת 2001 הוציא ח"כ וקנין כ־195 אלף שקל על דמי השכירות של הלשכה הפרלמנטרית שלו ועל שירותי מזכירות. בדיקת "כלכליסט" מעלה כי הלשכה הפרלמנטרית של וקנין ממוקמת בתוך משרדי עמותת ברכת מרגלית באזור התעשייה שלומי. במילים אחרות, הציבור מממן חלק מדמי השכירות של עמותה פרטית לחלוטין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x