$
בארץ

סכסוך עבודה במכתשים אגן

העובדים חוששים מפגיעה בזכויותיהם בעקבות הפרסומים על כוונת דנקנר למכור מחצית מהאחזקות שלו בחברה. ההסתדרות: "בכוונת ההנהלה 'לגזור קופון' לצורכי התעשרות בלבד". ההנהלה: "אין עילה לסכסוך עבודה"

מיקי פלד 15:3222.04.08

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במכתשים אגן בעקבות הודעת כור, שבבעלות נוחי דנקנר, על כוונתה למכור 50% מהחברה שבאחזקתה. בתום תקופת צינון של 14 יום יוכלו העובדים לפתוח בצעדים ארגוניים עד להשבתה מלאה של המפעל ברמת חובב.

 

זהו סכסוך העבודה השני שהוכרז במפעל, לאחר

פרסומים דומים לפני כחודשיים. לאחר שיחות בין הצדדים, הועברה אז התחייבות של ההנהלה כי אין כוונה למכור את מכתשים אגן וכי כל פעולה של שינוי בעלות תיעשה בהתאם להוראות ההסכם הקיבוצי ובשיתוף של נציגות העובדים. הסכם בנושא זה נחתם אז בין הנהלת מכתשים לבין נציגי ההסתדרות בנגב.

 

עתה טוענים נציגי העובדים, כי בקיום מגעים מעין אלו שהתפרסמו, המעידים על כוונת מכירה, יש הפרה בוטה של התחייבות ההנהלה בפני מועצת העובדים בחברה ובפני ההסתדרות במרחב הנגב.

 

בנוסף, טוענים העובדים כי ההנהלה הודיעה במהלך הרמת הכוסית לחג הפסח בשבוע שעבר, כי אין בכוונתה לאפשר פרישה לפנסיה מוקדמת. בהסתדרות טוענים, כי הכרזה זו עומדת בניגוד לדרישת נציגות העובדים ולהסדרים הקיימים במפעל.

 

"דנקנר ממהר לגזור קופון"

השליטה במכתשים אגן נרכשה על ידי נוחי דנקנר לפני כשנתיים, כחלק מהרכישה של קונצרן כור. במידה ועסקת המכירה המתוכננת של מכתשים אכן תצא לפועל, יפיק דנקנר רווח על הנייר של 300 מיליון דולר. עם זאת, הערכות בשוק מדברות על כך שהאפשרות לעסקה כזו היא יחסית נמוכה, בשל מחסור בקונים פוטנציאליים.

 

האנליסט יואב בורגן מלידר שוקי הון סבור כי לפי נוסח הדיווח של כור לבורסה על כוונת המכירה, נראה כי אולצה לכך במסגרת טיוטת תשקיף שהוגשה לרשות לניירות ערך לצורך הנפקת הזכויות המתוכננת.

 

יו"ר מרחב הנגב של ההסתדרות, מאיר בביוף, אמר כי "צר לנו כי נוחי דנקנר ובכירי הנהלת מכתשים אגן מעדיפים לראות בעיניים צרות אך ורק את שורת הרווח בדו"חות הרבעוניים וממהרים 'לגזור קופון' באמצעות מכירה ספקולטיבית של החברה לצורכי התעשרות בלבד. התנהגותם מלמדת כי הם אינם רואים ואינם מעריכים את מאות העובדים הותיקים והחרוצים אשר במסירותם הם הנכס האמיתי של חברת מכתשים. אני מקווה כי הנהלת החברה תתעשת ולא נצטרך להגיע לכדי צעדים ארגוניים קשים".

 

דובר מכתשים אגן מסר כי בתגובה להודעה בדבר הכרזת סכסוך עבודה, כי החברה דוחה את הנכתב בהודעה וכי אין כל עילה להכרזת סכסוך עבודה. בין החברה והעובדים קיים הסכם עבודה קיבוצי תקף ובכוונת החברה לשמור, לכבד את ההסכם ולפעול רק כמתחייב ממנו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x