סגור

גואטה: "גל ההנפקות יימשך גם בשנת 2022"

יו"ר רשות ניירות ערך בוועדת הכספים: "ישראל היא היצואנית השנייה בגודלה של חברות הייטק לארה"ב, אחרי סין הענקית. בעשור הקרוב נצטרך למצוא דרך לגרום לחברות הללו לגייס כאן"

אמנם חלק גדול מההנפקות בבורסה בת"א הן של חברות טכנולוגיה, אולם ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, חושבת שיש מקום עוד יותר להגדיל את חלקן.
"מרבית הגיוסים של חברות ההייטק עדיין מתבצעים באופן פרטי או בניו יורק. ישראל היא היצואנית השנייה בגודלה של חברות הייטק לארה"ב, אחרי סין הענקית. בעשור הקרוב נצטרך למצוא דרך לגרום לחברות הללו לגייס כאן", אמרה גואטה היום בישיבה של ועדת הכספים.
בהקשר זה יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, קרא לתמרץ את חברות הטכנולוגיה להנפיק בישראל: "שוק ההון יכול להוות אלטרנטיבה טובה משוק הנדל"ן ולהיות גורם משפיע במיתון מחירי הנדל"ן בישראל".
גואטה התייחסה בדבריה לגל ההנפקות בבורסה, שהחל בשנה שעברה: "הקורונה היתה זרז למגמה הזו, כי בהיעדר טיסות, חברות התקשו לצאת מישראל, והצומת של רוטשילד הרצל הפך לצומת מרכזי בתהליכי הגיוס. בשנים האחרונות ניתן לראות גם קפיצה במספר חשבונות חדשים למסחר. שנת הקורונה הפכה את השימוש בדיגיטל למשמעותי ולכן ראינו קפיצה במספר החשבונות למסחר והמגמה נמשכת", אמרה גואטה, שהעריכה כי גל ההנפקות בבורסה יימשך גם בשנת 2022.

1 צפייה בגלריה
ענת גואטה כנס פינטק בנקאות חדשה
ענת גואטה כנס פינטק בנקאות חדשה
יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה
(צילום: אוראל כהן, טל אזולאי, דור מנואל)

גואטה הציגה נתונים בנוגע לגל ההנפקות, שמהם עולה כי חברות הטכנולוגיה מהוות את הענף המרכזי. "בשנת 2020 19 מתוך 27 הנפקות היו בתחום הזה, ובשנת 2021 38 מתוך 61 הנפקות עד כה היו בתחום זה. גם היקפי הגיוס הולכים וגדלים, הקצב מאיץ עצמו ככל שחולף הזמן, ואנחנו צופים שהמגמה תימשך בשנה הנוכחית וקדימה", אמרה גואטה.
בעקבות גל גיוסי חברות הטכנולוגיה, והסנטימנט החיובי במניות המגזר, השתנה גם התמהיל של החברות בבורסה. מהנתונים שהציגה גואטה עולה כי סקטור הטכנולוגיה היווה 17% מהבורסה בשנת 2019 לעומת 22% כיום, ולעומת זאת סקטור התעשייה נחלש מ-13% בשנת 2019 ל-8% בלבד כיום.