סגור
בנקים בנק הפועלים לאומי
בנק הפועלים ולאומי (צילום: אביב גוטליב)

על רקע המלחמה: ועדת הכלכלה דוחה בחצי שנה למוסדיים את רפורמת הבנקאות הפתוחה

רפורמת הבנקאות הפתוחה, שמחייבת מוסדות פיננסים לשתף צדדים שלישיים במידע פיננסי של הלקוחות, כבר הופעלה ביחס לבנקים לפני כשנה וחצי, אולם טרם חייבה את הגופים המוסדיים. כעת, בשל המלחמה, תינתן להם שהות נוספת כדי להיערך לקראתה

ועדת הכלכלה אישרה את הדחייה של חוק שירותי המידע הפיננסי על רקע הלחימה בעזה. הוועדה, בראשותו של דוד ביטן, אישרה כי החוק יכנס לתוקף רק בעוד חצי שנה ובצורה מדורגת.
חוק שירותי המידע הפיננסי הוא למעשה חלק מהרפורמה של הבנקאות הפתוחה שתפקידה הוא להגדיל את התחרות בענף הבנקאות והאשראי. במסגרת הרפורמה גוף שאינו בנקאי יכול, על ידי התחברות חיצונית למערכות הבנק, לקבל מידע כללי על לקוחות ובהתאם לכך להציע להם אלטרנטיבות טובות יותר לשירותי הבנק בו הם נמצאים.
הבנקאות הפתוחה מיושמת בבנקים מיוני 2022. בחלקה הסופי, היא אמורה לחול גם על המוסדיים, מנהלי קופות הגמל, קרנות הפנסיה וקרנות הנאמנות. כך בתיאוריה, במסגרת הבנקאות הפתוחה גופים חיצוניים יוכלו לדוגמה להשוות בין ההלוואה שניתנה ללקוח בקרן ההשתלמות שלו להלוואה בגוף מתחרה. שירות שלא ניתן היום ועשוי לשפר את ההחלטות הפיננסיות של הלקוחות.
על פי חוק הבנקאות הפתוחה המוסדיים אמורים ליישם את הבנקאות החל מהחודש, אך החוק קובע כי הם יכולים לקבל הארכה כפולה של חצי שנה. כך שהדחייה הנוכחית היא הראשונה מבין שתי דחיות אופציונליות. הדחייה נעשתה על רקע בקשת רשות שוק ההון להעניק למוסדיים תקופת הסתגלות ארוכה יותר כדי לפתח את המערכות שיעניקו ללקוחות את המידע הדרוש במסגרת החוק.נכון להיום, תחילת החוק עבור המוסדיים יחול ב-14 במאי 2024 עבור נתוני לקוחות פרטיים ו-15 בנובמבר 2024 עבור חברות.
נמרוד ספיר, מנכ"ל איגוד בתי ההשקעות, הוא מהמתנגדים לרפורמה הסביר בוועדה כי: "אנחנו מבקשים עכשיו דחייה של חצי שנה בלוחות הזמנים, אבל אנחנו נבקש דחייה נוספות בתום לוחות הזמנים החדשים. המערכת נקבעה בהוראות שגורמות לריכוזיות נוספת בשוק".