$
צרכנות פיננסית

הקורונה והכיס: חל"ת, פיטורים וקרן השתלמות - שאלות ותשובות

עד כמה אפשר להאריך את החל"ת? האם פיטורים אחרי חל"ת דורשים הודעה מוקדמת? איך לקחת הלוואה מקרן ההשתלמות? "כלכליסט" עונה על שאלות שהועלו בקבוצת הפייסבוק "הקורונה והכיס"

אתי אפללו 19:5105.05.20

עם פרוץ משבר הקורונה, התעוררו שאלות רבות בנושאים כלכליים שונים. לשם כך הקים "כלכליסט" את קבוצת הפייסבוק "הקורונה והכיס", בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע רב, בכל הנושאים הכלכליים הנוגעים לזכויות עבודה, פנסיה, פיננסים, והתנהלות כלכלית נכונה. ריכזנו כאן עבורכם שאלות בולטות מהקבוצה בנושאי עבודה, חוזים ופיננסים:

 

 

אם המעסיק מפטר אותי כעת אחרי החל"ת, האם אני צריך להתחיל שוב את ההליך מול ביטוח לאומי?

לא. ברגע שאושרה התביעה, למעשה אתה ממשיך לנצל את ימי האבטלה שנותרו לך לאחר ניכוי הימים אותם ניצלת בעת החל"ת.

 

אם המעסיק מפטר אותי לאחר החל"ת, האם אני מקבל דמי הודעה מוקדמת?

כן, אך אלו מקוזזים מדמי האבטלה שאתה מקבל.

 

המעסיק שלי האריך לי את החל"ת, ואני מעוניינת להתפטר, האם אני זכאית לפיצויים?

על פי ההסדר הנוהג היום, ההפרשה לפיצויים היא חלק מההפרשות הפנסיוניות של העובד. כלומר, ביחד עם ההפרשה לחיסכון לגיל פרישה, ישנה הפרשה לפיצויים. המעביד חייב להפריש לפיצויים 8.33% משכרו של העובד, ולפי הסדר פנסיה חובה הוא ממלא את חובתו אם הוא מפריש באופן שוטף 6%.

 

במצב זה, אם התפטרת, את מקבלת את קופת הפיצויים אליה הופרשו 6% משכרך באופן שוטף. אם פוטרת – על המעסיק להשלים לך עוד 2.33% משכרך האחרון. ישנם מעסיקים שבוחרים להפריש לקופת העובד את כל ה-8.33%, במקרה זה תקבלי את כל הסכום שהצטבר בקופה, אולם הסדר זה פחות רווח.

 

נציין כי מכיוון שהפיצויים הם חלק מהפנסיה, משיכתם תקטין את הקצבה הפנסיונית בעד 40%, ותוביל לפגיעה בהטבות מס נוספות שיש בפרישה. לכן, מוטב לשקול היטב את הצורך במשיכתם.

 

 

סניף הביטוח הלאומי. חל"ת ללא גבלת זמן או פיטורים? סניף הביטוח הלאומי. חל"ת ללא גבלת זמן או פיטורים? צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

המעסיק שלי האריך לי את החל"ת מעל ל-30 ימים. אם אני לא מסכים לכך, מה אפשר לעשות?

חל"ת ללא הגבלת זמן או ללא הסכמה, או חל"ת שמנוצלת לרעה - מהווה הרעת תנאים מהותית שמאפשרת לעובד להתפטר בדין מפוטר. מתי חל"ת מנוצלת לרעה? למשל אם מעסיק מחזיר את כל העובדים חוץ מעובד ספציפי, מעסיק לא מחזיר עובדים מחל"ת ושוכר אחרים תחתיהם.

 

האם חל"ת שמוארכת למעלה מ-30 ימים אוטומטית היא מזכה באפשרות להתפטר בדין מפוטר? נראה לי שאם הארכת החל"ת נעשית מסיבות ענייניות (למשל - המעביד לא חזר עדיין לפעילות), אז לא.

 

מה קורה כאשר עובד נמצא בחל"ת שמוארך ומוארך? הבסיס של החל"ת הוא הסכמה. כדאי לעובד להגיע להסכמה עם המעביד על מנגנון סיום עבודה, לפני נקיטה בצעדים. כן, חל"ת זו הרעת תנאים מהותית, אבל עיקרון תום הלב מחייב את שני הצדדים לנסות להגיע להסכמה, ויש לתת למעביד את האפשרות להחזיר את המצב לקדמותו.

 

בפועל, מה לעשות? הוצאתם לחל"ת בלי תאריך סיום? יכול להיות מאוד שיש תאריך סיום פשוט המעסיק לא יידע אתכם על מנת שתהיה לו גמישות להחזיר קודם לכן. בקשו לדעת תאריך סיום מפורש. אם תאריך הסיום מאוד רחוק, ובייחוד אם הוא נמצא אחרי שכבר מיצתם את כל זכאותכם לאבטלה ואתם נאלצים להיות בחל"ת על חשבונכם, בקשו לקבל תאריך אחר או פיתרון למצב. אם אינכם מקבלים פיתרון הגיוני ציינו בפני המעסיק כי מדובר בהרעת תנאים משמעותית שאינכם מסכימים לה, ובקשו מכתב פיטורין. רק אם לא תקבלו, התפטרו תוך שאתם מציינים את כל שרשרת הנסיבות, וציינו כי אין הסכמה על החל"ת, והסבירו את הפגיעה בכם.

 

אני רוצה לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות שלי, איך אני יכולה לקבל הצעות למסלולים שונים?

ראשית נציין שהלוואה מקרן ההשתלמות ניתן לקחת רק מהחברה שמנהלת את הקרן שלך. בדרך כלל לחברה יש מדיניות ריבית ששונה אם קרן ההשתלמות נזילה, אם לא, ותלויה גם בהחזר ההלוואה: כמה ארוכה היא, והאם היא נפרעת לשיעורין או כבלון בסוף התקופה. אם את מוצאת בית השקעות או חברת ביטוח אחרת שמציעות הלוואות בריביות יותר טובות, תצטרכי להעביר אליהם את קרן ההשתלמות, ואת זה כדאי לבחון גם בהיבט דמי הניהול על הקרן, והתשואה שהגוף המנהל משיג עבור החוסכים.

 

הילדה בגן ורשומה לצהרון, אבל אני בבית בחל"ת, ומעדיפה לא לשלוח אותה בשלב זה. האם אצטרך לשלם עבור הצהרון?

אם הצהרון מציע את אותו שרות מבחינת שעות וימים לפני הקורונה, על פניו יש לשלם. אם יש שינויים בימים, בזמנים, ובתנאים שמאפשרים שימוש בצהרון (למשל, לילד יש מחלת רקע), אז ניתן לטעון שלא. רצוי שמשרד האוצר יבהיר סוגיות אלו כשמערכת החינוך תחזור לפעילות מלאה.  

 

יש לכם שאלות בנושאי זכויות עבודה, זכויות עצמאיים, פנסיה, משכנתאות, ביטוחים, הלוואות והתנהלות כלכלית נכונה? כיתבו לנו בקבוצת הפייסבוק "הקורונה והכיס". https://www.facebook.com/groups/1101331233555591

x