$
כלכליסט-טק

הרשימה השחורה: ארה"ב הוסיפה 7 חברות סיניות המעורבות בבניית מחשבי-על

שלוש חברות ו-4 זרועות של המרכז הלאומי למחשוב-על בסין נוספו לרשימת החרם של ארה"ב. זאת בשל מעורבותן בבניית מחשבים אשר משמשים גורמים בצבא הסיני המפתחים תוכנות לפיתוח כלי נשק להשמדה המונית

חדשות חוץ 09:4209.04.21
ארה"ב הכניסה לרשימה השחורה שבע חברות וקבוצות סיניות שמואשמות בבניית מחשבי-על לסיוע הצבא. זה הצעד הראשון מסוגו מצד ממשל ג'ו ביידן שנועד להקשות על סין להשיג טכנולוגיה אמריקאית.

 

אתר ה-BBC מדווח כי שלוש חברות ו-4 זרועות של המרכז הלאומי למחשוב-על בסין נוספו לרשימה השחורה של ארה"ב. פירוש הדבר כי חברות אמריקאיות אינן מורשות לייצא טכנולוגיה לארגונים הללו בלי לקבל אישור מהרשויות.

 

ממשרד המסחר האמריקאי נמסר כי הקבוצות המדוברות מעורבות בבניית מחשבי-על שבשימוש גורמים בצבא הסיני ומייצרות תוכנות לפיתוח כלי נשק להשמדה המונית.

 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. "סין עוקפת אותנו" נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. "סין עוקפת אותנו" צילום: אי פי איי

שרת המסחר האמריקאית ג'ינה ראימונדו אמרה כי ממשל ביידן ישתמש "בכל הסמכות שלו כדי למנוע מסין לנצל את הטכנולוגיה האמריקאית לתמיכה במאמצים הצבאיים המודרנים וההרסניים הללו".

 

למחשבי-העל שעומדים במרכז המאמצים יש ביצועים ברמה גבוהה ביותר בהשוואה למחשבים הרגילים והם יכולים לבצע מיליארדי חישובים בשנייה. מחשבי-העל מורכבים מאלפי מעבדים ומשמשים לפעולות כמו חיזוי מזג האוויר ומגמות אקלים, סימולציות של בדיקות גרעיניות ולמחקר רפואי.

 

הם גם נחוצים לפיתוח של נשק להשמדה המונית. "היכולות של מחשבי-על חיוניות לפיתוח של רבים – וייתכן של כל – כלי הנשק המודרניים ומערכות הביטחון הלאומי, כמו נשק גרעיני ונשק על-קולי", הוסיפה ראימונדו.

 

 

בממשל ביידן בוחנים עוד עשרות פעולות שביצע הנשיא הקודם, דונלד טראמפ נגד סין, כולל צו שאוסר על אמריקאים להשקיע בחברות סיניות שלפי החשד קשורות לצבא. "האם אתם חושבים שסין מחכה כדי להשקיע בתשתיות או במחקר ופיתוח דיגיטלי? אני מבטיח לכם שלא, הם לא מחכים", אמר ביידן בנאום ביום רביעי.

 

לדבריו, סין ושאר העולם "מתקדמים ועוקפים אותנו בהשקעות בעתיד".

 

 

x