$
חדשות טכנולוגיה

מכה נוספת לאינטל: מיקרוסופט מתחילה לפתח מעבדי ARM

השימוש במעבדים מיועד בשלב הראשוני לשרתים של מיקרוסופט, ונבדקת אפשרות שגם למחשבי הסרפס; זאת לאחר שאפל הודיעה לאחרונה שתייצר שבבים ומעבדים למחשבי המק שלה; מניית אינטל איבדה אתמול יותר מ-6% בוול סטריט

רפאל קאהאן 11:2119.12.20

עוד מכה לאינטל: מיקרוסופט תעצב לעצמה קו של מעבדים מבוססי ARM. על פי הדיווח של סוכנות בלומברג אמש (שישי), השימוש המעבדים מיועד בשלב הראשון לשרתים, ובעיקר שרתי הענן של שירות Azure שלה. ואולם החברה גם בודקת אפשרות נוספת להתאים את המעבדים למחשבי הסרפס שלה.

 

 

 

הדיווח מהווה כאמור מכה קשה לאינטל, שמנייתה ירדה אמש במסחר בוול סטריט ביותר מ-6%, וכבר צפויה לספוג מכה דומה גם מצדה של אפל שהודיעה השנה על כי תייצר שבבים וכן מעבדים למחשבי המק שלה- מהלך שיסייע לה להתנתק מהצורך במוצרים של אינטל. המהלך של אפל לא פוגע ביצרנית השבבים מבחינת היקף המכירות - היקף הרכישות שלה קטן יחסית ליצרניות אחרות - אך המסר שהועבר הוא שהשליטה של אינטל בשוק המחשבים והשרתים נגמרה, או לפחות לא תחזור להיות כשהיתה. עתה, כאמור, מצטרפת אליה מיקרוסופט.

 

אינטל אינטל צילום: דוברות אינטל

 

מיקרוסופט היא אחת המשתמשות העיקריות במעבדיה של אינטל, ומעבר לתחום מעבדי ARM עשוי להפוך את המגמה בתחום. גם בשרתי ענן עשוי המהלך לפתוח את השוק לחברות נוספות שיבקשו להפחית את התלות שלהן במעבדי אינטל.

 

עם זאת חשוב להזכיר שכבר היום יש למיקרוסופט מוצרי סרפס שלהם מעבדי ARM. מדובר במעבדי סדרת SQ, שלהם כבר שני דורות כיום, והם מפעילים את מחשבי הסרפס פרו X שלה. בנוסף, מיקרוסופט החלה לשתף פעולה עם AMD בעיצוב גרסה מיוחדת של מעבדי Ryzen עבור מחשבי הסרפס לפטופ 3.

 

מעבר למעבדים מתוצרת עצמית בשרתי הענן של מיקרוסופט אינו צעד יוצא דופן. גם אמזון, גוגל ופייסבוק מעצבות לעצמן שבבי שרתים (בחלקם גם מבוססי ARM) מזה שנים רבות. ואולם המעבר לארכיטקטורת ARM היא עוד הכרה בכך ששבבים אלה מסוגלים להחליף כיום את מעבדי X86 (אינטל, AMD) בחלק ניכר מתסריטי השימוש.

 

מבחני ביצועים שנערכו לאחרונה למחשבי המקבוק מבוססי ARM של אפל הראו שעוצמת החישוב שלהם משתווה ואף עוקפת את חלק מגרסאות אינטל. וכבונוס צריכת החשמל שלהם נמוכה יותר בהשוואה לדורות הקודמים. אם קו מעבדי ARM לשרתים יבצע מהלך דומה, הדבר יקשה מאוד לשווק את מעבדי ה-Xeon של אינטל למפעילות שרתים. איום נוסף מגיע מכיוון AMD שהחלה לכרסם בנתח השוק של אינטל עם מעבדי EPYC שלה לשרתים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x