חדשות טכנולוגיה

קליפורניה הכריעה: אובר וליפט לא יחויבו להכיר בשליחים ובנהגים כשכירים

מדובר בתקדים מסוכן, שכן חברות שיתופי הנסיעות והשליחויות השקיעו בקמפיין יותר מ-200 מיליון דולר - סכום שסייע להם לעקוף את חוק התעסוקה החדש

שירות כלכליסט 10:5104.11.20

תושבי קליפורניה צידדו בחברות שיתופי הנסיעות אובר וליפט והצביעו בעד הצעה 22 שהן קידמו. פירוש הדבר הוא שהחברות - וכן חברות השליחויות דורדאש ופוסטמייטס - פטורות מחוק התעסוקה שאושר מוקדם יותר השנה בקליפורניה, שהיה מחייב אותן להגדיר את הנהגים והשליחים כשכירים.

 

 

בקמפיין בעד ונגד ההצעה הושקעו יותר מ-200 מיליון דולר, כשחברות הנסיעות והשליחויות מממנות כ-90% מהסכום. אישור ההצעה הוא תקדים מסוכן, שכן לפיה חברות יכולות לעקוף החלטות של ראשי המדינה ולהוציא סכומים גבוהים של כסף כדי לשכנע את הבוחרים. אישור ההצעה מהווה מכה גם לאיגודי העובדים החזקים בקליפורניה, שנהפכו לאנדרדוג במירוץ, מכיוון שהמשאבים הפיננסיים שלהם היו מועטים יותר. "הנהגים והעובדים ברחבי קליפורניה מסרבים להיכנע אף שאובר, ליפט ודורדאש הוציאו סכום שיא של 200 מיליון דולר בקמפיין מטעה, כדי למנוע מעובדים הגנות בסיסיות שהם זקוקים להן היום יותר מתמיד", הגיב ארט פולאסקי, מזכ"ל פדרציית העובדים של קליפורניה.

 

נהגי אובר וליפט מפגינים בעד הכרה בהם כשכירים נהגי אובר וליפט מפגינים בעד הכרה בהם כשכירים צילום: רויטרס

 

ההצעה זכתה לרוב של 52% מול 48% מתנגדים. "קליפורניה אמרה את דברה, ומיליוני מצביעים הצטרפו למאות אלפי הנהגים שרוצים עצמאות פלוס הטבות", הגיב ג'ף ווטר, דובר הקמפיין בעד ההצעה. "בזכות אישור ההצעה, נהגים של אפליקציות שיתופי הנסיעות והמשלוחים ברחבי המדינה יוכלו לשמור על עצמאותם, וכן לזכות בהטבות חדשות, כמו שכר מינימום וביטוח בריאות".

 

חוק שנגדו יצאה ההצעה חייב את חברות כלכלת החלטורה להגדיר את העובדים כשכירים, ובהתאם להעניק להם הטבות כמו ימי חופש בתשלום, שכר מינימום והגנות נוספות.

 

 

אולם, באובר ובליפט התעקשו שהחוק אינו משקף את המורכבות של הדגם העסקי שלהן, וטענו כי יש להתייחס אליהן כאל פלטפורמה טכנולוגית - לא כאל חברות הסעות. לפי ההצעה שהעלו, הן יספקו לעובדים העצמאיים שלהן כמה הטבות, ביניהן שכר שעתי כשהם נוהגים, המקביל ל-120% משכר המינימום. כמו כן, הנהגים יזכו למענק שיאפשר להם לרכוש ביטוח בריאות, אם שעות הנהיגה הממוצעות שלהם יעמדו על 15 שעות בשבוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x