$
הייטק והון סיכון

פייתולון הישראלית רוצה להפוך את צבעי המאכל לבריאים יותר ומגייסת 4.1 מיליון דולר

פייתולון מפתחת טכנולוגיה לייצור צבעי מאכל טבעיים, איכותיים וזולים ונשענת על תהליכי תסיסה של שמרים. חברת הפודטק מעסיקה 9 אנשים במרכז המחקר והפיתוח שלה ביוקנעם עילית

מאיר אורבך 14:0516.09.20
חברת הפודטק הישראלית פייתולון (Phytolon) גייסה 4.1 מיליון דולר. את הכסף גייסה במודל של SAFE, כלומר הלוואה שתומר למניות בעתיד. את הסבב הובילה בהובלת מילניום פודטק שתשקיע 1.8 מיליון דולר מתוך הסכום שגויס. 

 

פייתולון הוקמה בקיץ 2018 במסגרת שיתוף פעולה בין קבוצת טרנדליינס ממשגב ומכון ויצמן. החברה הספיקה לגייס לפני סבב A כ-1.2 מיליון דולר מהמדען הראשי במכון וממשקיעים פרטיים. המשקיעים החדשים שהשתתפו בסבב הגיוס הנוכחי כוללים את מובילת הסבב השותפות המוגבלת הציבורית מילניום פודטק, אגריליין, שבעלי השליטה בה הוא וינסנט צ'נגוויז; EIT-Food (גוף של האיחוד האירופי האמון על פיתוח יוזמות חדשניות וריאליות); יוסי אקרמן (מנכ״ל אלביט מערכות לשעבר) והרשות לחדשנות. הפיתוח של פייתולון מוגן בפטנט ששייך לחברת "ידע", חברת המסחור של "מכון ויצמן למדע" והוא ניתן ברישיון בלעדי לחברה.

 

פייתולון מעסיקה 9 אנשים במרכז המחקר והפיתוח שלה ביוקנעם עילית. החברה הוקמה על ידי 3 מייסדים: ד"ר חלים ג'ובראן, ד"ר טל זלצר וד"ר גיא פולטורק. ג'ובראן הוא ביוטכנולוג, זלצר היא ביוטכנולוגית שניהלה בטכניון פרויקטים במחלקת הפרמנטציה (תסיסה) של הפקולטה לביוטכנולוגיה והנדסת מזון, פולטורק הינו אחד הממציאים של הטכנולוגיה בחברה, במסגרת עבודת המחקר שלו במכון ויצמן למדע.

 

ייצור צבעי מאכל של Phytolon ייצור צבעי מאכל של Phytolon קרדיט: יח"צ

 

החברה פיתחה טכנולוגיה המאפשרת לייצר צבעי מאכל טבעיים, איכותיים וזולים והיא נשענת על תהליכי תסיסה של שמרים. שוק צבעי המאכל מתחלק ל-2: צבעים סינתטיים (תוצרי זיקוק נפט) וצבעים טבעיים, כאשר הטבעיים מהווים 70% מהשוק - מגמה שמתחזקת על רקע דרישת הצרכן למזון ללא תוספים מלאכותיים המזיקים לבריאות, והן על רקע הגברת הלחץ הרגולטורי על שימוש במרכיבים סינתטיים במזון.

 

כיום, לא קיים צבע מאכל טבעי העונה באופן מלא על דרישות השוק והצרכן גם יחד הכולל תמחור תחרותי, פורמולציה מותאמת, גישה לקשת רחבה של צבעים, יציבות ועוד. על הצורך הזה מנסה פייתולון לענות. החברה פיתחה טכנולוגיה לייצור צבעי מאכל טבעיים בספקטרום נרחב (גווני צהוב, כתום, אדום, ורוד וסגול) שנשענת על תהליכי תסיסה של שמרים. הצבעים שמייצרת החברה הינם מולקולות טבעיות מסוג בטאלאינים שהם פיגמנטים המיוצרים במקור על ידי צמחים, ולכן יש להם יתרונות בריאותיים.

 

בתור התחלה, החברה מתמקדת בייצור צבעי מאכל עבור תעשיית מוצרי החלב המותססים, משקאות חלב, מוצרי סויה, משקאות ממותקים, גלידות על בסיס חלב או מים, סוכריות, מאפים ותחליפי בשר צמחיים. בעתיד שוקלת החברה להיכנס לשווקים רלוונטיים אחרים, דוגמת קוסמטיקה וטקסטיל.

 

מייסדי Phytolon. מימין: ד"ר טל זלצר וד"ר חלים ג'ובראן מייסדי Phytolon. מימין: ד"ר טל זלצר וד"ר חלים ג'ובראן קרדיט: יח"צ

 

ד"ר חלים ג'ובראן, מייסד-שותף, המכהן כמנכ"ל, ציין: "סבב הגיוס הנוכחי יאפשר לנו להגיע לשוק עם צבעי המאכל הטבעיים והבריאים שלנו, המציעים לתעשיית המזון העולמית פתרון איכותי וזול, תוך שימוש בטכנולוגיה ידידותית לסביבה, שמנגישה תהליכי פרמנטציה/תסיסה כתחליף איכותי לחקלאות".

  

לדברי חנן שניידר מנכ״ל מילניום פוד-טק: "אנו רואים בפיתוחים העוסקים בלהפוך את המזון ליותר טבעי ויותר בריא כפיתוחים המשנים את עולם המזון והמשקאות. צרכנים מחפשים מוצרים עם רכיבים יותר טבעיים ויותר בריאים ואף מוכנים לשלם פרמיה בעבורם. מבחינתינו פיתולון מביאה פתרון, מבוסס פטנט, מושלם לתחום צבעי המאכל ואנו רואים את ההתעניינות הרבה בטכנולוגיה ובמוצרים".

 

ברק זינגר, מנכ"ל טרנדליינס חממות ישראל: "פיתולון נוסדה כפרי שיתוף הפעולה המוצלח בין טרנדליינס ומכון ויצמן. הגיוס שביצעה החברה הצליח בצורה יוצאת מן הכלל, למרות הערפל שמאפיין באופן כללי מבחינה עסקית את עידן הקורונה. אנחנו מאוד שמחים על כך וכבר מסתכלים קדימה לקראת מסחור הטכנולוגיה, שיאפשר לספק לשוק המזון העולמי צבעי מאכל בריאים יותר ואקולוגיים יותר, בעלות יצור נמוכה ותחרותית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x