$
תקשורת

תביעת הדיבה של ענב גנד גלילי נסגרת בהסכמות בין הצדדים

במרכז התביעה עמדה הרצאה של אשת אבטחת המידע מ-2013 שעסקה בהיבטים שונים של הרשת העמוקה וזכתה לביקורות מצד מומחים וגולשים ברשת. ההסכמות בין הצדדים כוללים קבלה בפועל של טענות הנתבעים, ומנגד ויתור על תשלום הוצאות מצדה של גנד גלילי

עומר כביר 17:0709.09.20
אין שכבה 7: תביעת הדיבה שהגישה ענב גנד גלילי נגד 26 גולשים ואנשי תקשורת, אחרי שאלו לעגו להרצאה רצופת טעויות שהעבירה בנושא הרשת העמוקה, נדחתה היום במלואה בעקבות הסכמות שאליהם הגיעו הצדדים. הסכמות אלו כוללות קבלה בפועל של טענות הנתבעים, ומנגד ויתור על תשלום הוצאות מצדה של גנד גלילי. "כ-25 אנשים הולכים היום הביתה בלי פחד שהם עוד יצטרכו לשלם על הביקורת שהם פרסמו ברשת", אמר ל"כלכליסט" עו"ד יהונתן קלינגר, אחד מפרקליטי ההגנה בתביעה.  

 

במרכז התביעה עומדת הרצאה מ-2013 של גנד גלילי (שמאז שינתה את שמה לנב גל) באירוע של איגוד האינטרנט הישראלי. בהרצאה עסקה גנד גלילי בהיבטים שונים של הרשת העמוקה. ואולם, הרצאתה של גנד גלילי הייתה, לדברי מומחים, רצופה באי-דיוקים ובשגיאות מהותיות - למשל, ההסבר התיאורטי שלה על הרשת העמוקה הסתמך על מצגת שהוכנה כמתיחה על ידי כותבים באתר הפורומים 4Chan, והיה לדעת מומחים שגוי כמעט בכל חלקיו.

 

 

משהתגלתה הרצאה זו על ידי גולשים, כתבו רבים מהם פוסטים שמצביעים על הטעויות וחלקם גם לעגו אישית למרצה ולדמותה. הדברים זכו לתשומת לב ניכרת אחרי שהופיעו גם בכלי תקשורת שזוכים לחשיפה רבה, דוגמת הבלוג "חדר 404” של עידו קינן ותוכנית הטלוויזיה "צינור לילה" ששודרה באותה עת בערוץ 10. ביוני 2014 הגיבה גנד גלילי בתביעת דיבה רחבת היקף שהגישה נגד 25 איש (וכן נגד ערוץ עשר), מיעוטם אמנם אנשי תקשורות בעלי שם דוגמת עידו קינן ומגיש צינור לילה גיא לרר, אבל רובם המכריע גולשים מן השורה שעיסוקם בפרשה הסתכם לא פעם בפרסום סטטוס ביקורתי או לעגני בפייסבוק. המהלך שב ועורר ביקורת רבה נגד גנד גלילי, בטענה שמדובר בתביעת השתקה.

ענב גנד גלילי. מתוך הרצאתה ענב גנד גלילי. מתוך הרצאתה

 

מאז התנהלה התביעה בהליך ממושך, שכלל עדויות מומחים ועדות ארוכה מאוד של גנד גלילי שנמשכה על פני מספר ישיבות. לאחרונה קבע בית המשפט ישיבת גישור, ובמסגרתה הגיעו הצדדים לסיכומים שאושרו היום (ד'). לפי סיכומים אלו, התביעה נדחתה, החומרים הקשורים לתביעה ייסגרו לעיון חופשי במערכת נט המשפט (יהיו זמינים רק לצדדים ובאי כוחם), וגנד גלילי תקבל בחזרה חלק מאגרת בית המשפט ששילמה ולא תחויב בתשלום הוצאות לנתבעים. בנוסף, הנתבעים לא חויבו בפרסום התנצלות והנתבעים שיוצגו על ידי קלינגר, באמצעות הקליניקה שלו נגד תביעות השתקה, ומהווים כמעט את כל הנתבעים העצמאיים בתיק, לא חויבו במחיקת החומרים שפרסמו.

 

"אני מאוד מרוצה מהסיום של המשפט הזה שנגרר הרבה יותר מדי זמן, ואני מאוד מרוצה מהתוצאה, מכיוון שלא התבקשתי להסיר את הפוסט ולא להתנצל עליו", אמר קינן ל"כלכליסט". "יש לזה חשיבות מאוד גדולה מבחינתי בהבט העיתונאי ובהבט של חופש הביטוי. מי שרוצה לעזור, אשמח אם יתרמו לקליניקה נגד תביעות השתקה, שהוקמה בעקבות התביעה הזאת וממשיכה מאז לעזור להרבה אנשים שנתבעו על דברים שכתבו ברשת".

 

עורך הדין יהונתן קלינגר עורך הדין יהונתן קלינגר צילום: גלעד אילוז

 

קלינגר הוסיף: "אחרי שבע שנים שבהם ענב גנד גלילי ניהלה תביעה כנגד ביקורת ציבורית שהועלתה על הרצאה שלה, הגענו להסדר שבו הנתבעים שומרים על טענותיהם, התביעה נדחית ובפועל טענות ההגנה שלהם מתקבלות במלואן, ומנגד אנו נסכים לוותר על הוצאות. אני רוצה לפרגן גם לעורכי הדין האחרים בתיק. במיוחד ליורם ליכטנשטיין, אוריה ירקוני, אייר סתיו ויותם וירז'נסקי, שהתנדבו ונתנו מעצמם עשרות שעות עבודה מתוך ידיעה שהנתניה שלהם מגיעה למטרה טובה של לשמור על חופש הביטוי.

 

"כואב לי שבתי משפט מאפשרים להליכים להתמשך בצורה כזו ולהעמיס על המערכת בתביעות שברור מראש שידחו אם יבוררו עד סופם. בימים אלו הסטודנטים בקליניקה שלנו, שעובדת בשיתוף עם הקריה האקדמית אונו, עומלים על ניסוח הצעת חוק שתעצור את תופעת תביעות ההשתקה. במסגרת ההצעה אנחנו עברנו ובדקנו כיצד ניתן לאפיין תביעה כזו, וכיצד ניתן להפחית את הסבל שנתבעים עברו. אני יודע שקשה להיות נתבע בתביעת השתקה. יש לא רק איום כספי, אלא מחשבה שבה אתה לא יודע כיצד יסיים בית המשפט את ההליך. לכן, חשוב יהיה מראש לסווג את התביעות האלו ולהביא לדחייתן על הסף. אני מקווה שבמושב הקרוב בכנסת נצליח להציג את ההצעה לחברי הכנסת ולקדם אותה".

 

פרקליטה של גנד גלילי, עו"ד שלומי נרקיס, סרב להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x