$
הייטק והון סיכון

רשות החדשנות משיקה קרן לפיתוח ההון האנושי בתעשיית ההייטק

הרשות תקצה עד סוף השנה הנוכחית כ-7 מיליון שקלים ובשנה באה לפחות 20 מיליון שקל לתוכנית הגדלת ההון האנושי בתעשייה. מנכ"ל הרשות לחדשנות: "הזדמנות למשק הישראלי להכשיר לתפקידי מחקר ופיתוח בתעשיית ההייטק"

מאיר אורבך 09:3111.08.20
רשות החדשנות החליטה לשנות את אופן פעילותה בכל נושא ההון האנושי של תעשיית ההייטק בישראל. במקום לפעול באופן נקודתי בתוכניות שונות, מכריזה הרשות על הקמת קרן לפיתוח הון אנושי אשר תמממן מיזמי פיתוח הון אנושי בתחומים שאותם תגדיר הרשות. עד סוף השנה הנוכחית תקצה הרשות כ-7 מיליון שקלים לתוכנית ובשנה הבאה לפחות 20 מיליון שקל. לתוכנית החדשה של רשות החדשנות אין קשר לתוכנית שהכריזו עליה אמש (ב') משרד הכלכלה והתאחדות התעשיינים.  

 

נושא ההון האנושי בתעשיית ההייטק היה הבעיה הקשה של התעשיה עד פרוץ משבר הקורונה. בתעשייה חסרים בכל רגע נתון כ-10,000 אנשי מקצוע בעיקר מתכנתים, אנשי דאטה וכד'. משבר הקורונה אמנם הוציא לשוק רבים מהתעשיה אבל לדעת אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות, עדיין חסרים בתעשייה מספר עצום של עובדים ללא קשר לקורונה. "עדיין חסרים עשרת אלפים עובדים במקצועות המופ ופוטרו יותר עובדים זוטרים בתעשיה ופחות עובדים מנוסים", אומר אהרון אהרון בשיחה לכלכליסט. "יש פער של אנשי מופ שנשאר". אהרון אהרון חושב שהקורונה היא הזדמנות טובה להחזיר עבודות של חברות הייטק ישראליות שכעת מתנהלות באוקראינה ומדיננות אחרות במזרח אירופה בחזרה לישראל "אין סיבה להחזיק אנשים באוקראינה כאשר ניתן להחזיק בישראל".
אהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות צילום: אוראל כהן

 

הקרן, אשר תחומי הפעילות בה גובשו יחד עם זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, תספק מענקים עבור תוכניות ומודלים חדשים להרחבת ערוצי הכניסה לתעשייה עתירת הידע ולשיפור ושימור הון אנושי איכותי ומיומן בתחומי מו"פ.

משרדי הייטק משרדי הייטק צילום: שאטרסטוק

 

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות: "התקופה הנוכחית בה מאות אלפי ישראלים נפלטו משוק העבודה מהווה גם הזדמנות למשק הישראלי להכשיר את חלקם לתפקידי מחקר ופיתוח בתעשיית ההייטק. כך, המסלול ישלב בין הכשרה מחדש של אנשים בעלי פוטנציאל גבוה לתרומה לפיתוח הון אנושי מיומן בתעשיית ההייטק ובדגש על מחפשי עבודה, והכשרתם לתפקידי מחקר ופיתוח לתעשייה עתירת הידע, לבין שדרוג של עובדים קיימים בתעשייה אשר יעברו הכשרות טכנולוגיות מתקדמות ובכך יתנו ערך מוסף לחברות. הצורך בכוח אדם מיומן ואיכותי ממשיך להיות אתגר משמעותי להמשך פיתוח מו"פ חדשני בתעשיית ההייטק בישראל ולשמירה על מובילות ותחרותיות בינלאומית. על מנת לספק מענה ראוי לאתגרים ולתמרץ תאגידים (עסקיים ומלכ"רים) ליצור פתרונות לאתגרי פיתוח ההון האנושי בתעשייה עתירת הידע, מועצת רשות החדשנות אישרה את הקמת הקרן לפיתוח הון אנושי בהייטק".

 

מדובר בשינוי חשיבה אסטרטגית ברשות החדשנות בדבר האופן המיטבי למתן מענה מקיף לאתגרים אלו. התוכנית של רשות החדשנות תציע מענקים לתוכניות שיעניקו פתרון חלקי או מלא לאתגרים הבאים: הרחבת ערוצי הכניסה לתעשייה עתירת הידע בישראל, של הון אנושי מיומן בתחומי מחקר ופיתוח ושימור ושיפור של הון אנושי איכותי, מיומן בתחומי מחקר ופיתוח, בתעשייה עתירת הידע בישראל. מסלול ההטבה יפעל במודל דומה למסלול קרן המו"פ, ביכולת לתמוך בפרויקטים מסוגים שונים (בתחום פיתוח הון אנושי – כגון הכשרה, התמחות, השמה, שדרוג, איתור פוטנציאל ועוד) על-ידי הגדרת האתגרים ולא הפתרונות, ובחינת הצעות שיעלו מהשטח אל מול אמות מידה אחידות, כגון תוספתיות של כוח אדם מיומן לתעשייה בשכר גבוה, מידת החדשנות של התוכנית המוצעת, היבטי עלות/תועלת, יכולת לגייס שותפים ועוד.

 

מסלול ההטבה יוכל לתמוך בפרויקטים חברתיים ועסקיים, לרבות הנבטה של מודלים חדשים, הרחבה ו-Scale של פרויקטים קיימים שיביאו להתקדמות משמעותית בצמצום המחסור בכוח אדם, יתרמו להגדלת מספר השחקנים בתחום והשבחה של איכות הפתרונות. בנוסף, המסלול שם דגש וייתן עדיפות לשילובן של אוכלוסיות הנמצאות כיום בתת ייצוג בתעשייה - נשים, חברה ערבית, חברה חרדית, יוצאי אתיופיה, אנשים עם מוגבלויות וקיום של הפעילות בפריפריה.

 

הקול הקורא הראשון של הקרן יהיה פתוח להגשת הצעות למשך כחודשיים מחודש אוגוסט ועד לאוקטובר ויתמקד בתחומים המועדפים הבאים: תכניות לאיתור פוטנציאל, מיון , הכוונה, הכשרה, התמחות או השמה, עם מיקוד לקהלים הבאים: אנשים בעלי פוטנציאל שנפגעו מהמשבר הכלכלי, אוכלוסיות בתת ייצוג – נשים, חרדים, בני מיעוטים, יוצא אתיופיה, אנשים עם מוגבלויות ,אוכלוסיות המתגוררות בפריפריה (עם דגש על בוגרי מכללות) ושילוב עולים ותושבים חוזרים בעלי רקע וניסיון בתפקידי מו"פ בתעשיית ההייטק.במסלול יינתנו שני סוגי מענקים: לתקציב מבוקש של עד מיליון שקל. השתתפות רשות החדשנות במימון תכנית מאושרת תהיה באמצעות מענק בשיעור של50%, 60% או 70% מהתקציב המאושר.

 

לתקציב מבוקש של מיליון שקל עד 15 מיליון שקל - השתתפות רשות החדשנות במימון תכנית מאושרת תהיה באמצעות מענק בשיעור של30%, 40% או 50% מהתקציב המאושר – בהתאם להחלטת הוועדה. במקרים מיוחדים, בה ועדת המחקר תסבור, כי התכנית ברמת חדשנות וייחודיות גבוהה מאוד, היא תוכל לאשר מתן מענק בשיעור חריג של עד 70% מהתקציב המאושר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x