$
הייטק והון סיכון

למרות הקורונה: זינוק של 33% במספר הגיוסים של חברות הסטארט-אפ בארץ ברבעון השני

דוח של IVC ZAG מציג נתון אופיטימי על ההייטק הישראלי - גיוס של 2.5 מיליארד דולר ב-170 עסקאות - עלייה לעומת מספר העסקאות באותו רבעון בשנה שעברה

מאיר אורבך 12:4908.07.20

הקורונה עדיין לא הגיעה לחברות הסטארט-אפ בישראל, כך עולה מהדוח של IVC ZAG. חברות הסטארט-אפ בישראל גייסו 2.5 מיליארד דולר ב- 170 עסקאות: עלייה של 33% לעומת מספר העסקאות ברבעון השני של 2019. במהלך ששת החודשים הראשונים של השנה התבצעו 312 סבבי גיוס שהסתכמו ב-5.25 מיליארד דולר, סכום שנמוך רק ב-17% מסך ההון שגויס ב-2018. במהלך הרבעון השני של 2020 חברות הייטק ישראליות גילו החברות חוסן ואפילו התעלמו מהמשבר הבריאותי והכלכלי הקשה שפוקד את העולם והציבו שיא חדש בגיוסי כספים. החשש של מרבית המשקיעים הוא מהרבעונים הקרובים.

 

ההון שגוייס בעסקאות מגובות הון סיכון ברבעון השני של 2020 הגיע ל-1.96 מיליארד דולר - 79% מסך ההון שגויס. מספר העסקאות מגובות הון סיכון הגיע ל-96 והיווה 57% מכלל העסקאות ברבעון, בדומה לממוצע הרבעוני בשנים הקודמות. האפקט של משבר הקורונה הוביל לירידה משמעותית בעסקאות אלו במהלך חודש מרץ – נרשמו רק 17 עסקאות מגובות הון סיכון בחודש זה, אולם מספר גבוה יותר של סבבים שהתבצעו ברבעון השני פיצה על כך.

 

ברבעון השני של 2020 מספר שלבי הגיוס המוקדמים (Seed + A) עמד על 90, בהתאם לממוצע לאורך השנים האחרונות, ועלייה של 36% לעומת הרבעון הראשון. הגיוסים בשלבים המאוחרים (D וסבבים מאוחרים יותר), המשיכו להוביל את גיוסי ההון עם 62 עסקאות בחצי הראשון של השנה, והסתכמו בכ-2.43 מיליארד דולר.

 

מריאנה שפירא, דירקטורית מחקר ב- IVC ציינה: "ככל ששנת 2020 מתקיימת תחת האיום של נגיףCOVID-19 , תעשיית ההיי-טק הישראלית נחשפת לעליות וירידות בגיוסי הון. ברבעון השני הייתה הקלה מסוימת. לאחר השפל בנתוני פברואר-מרץ. למרות אי הוודאות הכלכלית, ההיי-טק הישראלי חווה מחצית ראשונה חזקה בגיוסי הון, עם תמיכה נרחבת מקהילת המשקיעים. אך המחצית השניה של 2020 עלולה לחשוף האטה משמעותית בפעילות גיוסי ההון של חברות ההיי-טק בישראל בכלל, ובסבבי גיוס מוקדמים בפרט."

 

הסקר הנוכחי נעשה בשיתוף-פעולה עם 635 משקיעים, מתוכם 71 קרנות הון-סיכון ישראליות ו- 564 משקיעים אחרים.

 

עו"ד שמוליק זיסמן עו"ד שמוליק זיסמן צילום: אוראל כהן

 

עו"ד שמוליק זיסמן, שותף מייסד של פירמת עורכי הדין הבינלאומית ZAG-S&W (זיסמן, אהרוני, גייר ושות') וראש תחום ההיי-טק בפירמה אומר כי: "אחרי שבחודש מרץ החיים של כולנו נעצרו, היה נראה כי סך הגיוסים ברבעון השני של 2020 יהיה נמוך משמעותית מהסכומים אליהם התרגלנו בשנים האחרונות, גם האופטימיים שבינינו - הופתענו לטובה. לשם ההמחשה, למרות הנגיף הרפואי והכלכלי, סך הגיוסים ברבעון השני הוא מהגבוהים בכל הזמנים, וסך ההשקעות בחברות Seed המהוות את שורש ההייטק הישראלי, עלה דרמטית ביחס לרבעון הקודם".

 

עו"ד זיסמן הוסיף: "האיתנות של תעשיית ההייטק הישראלי מוכיחה את עצמה שוב. כך למשל, סך ההון הזר שהושקע בחברות ישראליות נמוך מהרבעונים האחרונים, אך עדיין גבוה משמעותית מהממוצע של השנים האחרונות. לעומת הקרנות הזרות, נראה כי קרנות הון סיכון ישראליות זיהו הזדמנויות והשקיעו יותר מאשר ממוצע השנים האחרונות. כפירמת עורכי דין ותיקה שראתה מקרוב את כל המשברים בעשורים האחרונים, אנו מאמינים שתוצאות הרבעון השני מצביעות על איתנות תעשיית ההייטק, אשר תהווה בסיס לצמיחה של המשק ביום שאחרי הקורונה. אבל להיות אופטימיים חסרי תקנה גובל בחוסר אחריות; הנתונים מצביעים בכל זאת על ירידה בסך הגיוסים ביחס לרבעון הראשון, תופעה שבהחלט יכולה לחזור על עצמה ברבעון השלישי והרביעי של 2020. גם אם זו לא עצירה, זה בהחלט סוג של האטה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x