$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק הפסידה בעליון: תסיר חסימה לחשבון של עובדת NSO

באוקטובר אשתקד תבעה פייסבוק את NSO בעקבות פרצה בווטסאפ שניצלה מפתחת תוכנות הריגול, ושלדברי החברה שימשה בין היתר למעקב אחרי 100 עיתונאים ופעילי זכויות אדם לפחות. בהמשך, חסמה פייסבוק את חשבונותיהם של מספר עובדי NSO בעבר ובהווה

עומר כביר 21:0109.06.20

בית המשפט העליון דחה היום (ג') בקשת ערעור של פייסבוק על צו מניעה זמני, שחייב אותה להשיב לפעולה חשבון של עובדת NSO. מדובר בהחלטה לא עקרונית שאינה משפיעה על התיק עצמו, ושעסקה רק בשאלה האם בעת התנהלות התביעה יהיה החשבון פעיל או לא.

 

באוקטובר שעבר, תבעה פייסבוק את NSO בעקבות פרצה בווטסאפ שניצלה מפתחת תוכנות הריגול, ושלדברי החברה שימשה בין היתר למעקב אחרי 100 עיתונאים ופעילי זכויות אדם לפחות. בהמשך, חסמה פייסבוק את חשבונותיהם של מספר עובדי NSO בעבר ובהווה, על רקע טענות שפעילותם בפלטפורמות של החברה שימשה לביצוע הפרצה.

 

בעקבות החסימה, שישה עובדי NSO בהווה ושני עובדים לשעבר עתרו נגד החברה לבית המשפט המחוזי בדרישה להחזיר את החשבונות לפעילות. במקביל, הגישו התובעים בקשה למתן צו מניעה זמני שיורה לפייסבוק להשיב את החשבונות לפעילות בעת שמתקיים הדיון בעתירה.

 

מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני צילום: עמית שעל

 

 

עם הגשת העתירה, מיהרה פייסבוק להחזיר לפעילות את חשבונותיהם של שני העובדים לשעבר, יונתן ורדי ושרון פדיוק. מבין ששת העובדים הנותרים - אורית עזרזר, טל אגם, דני קור, שמעון כהן, מאיה פינקלשטיין ו-Jyothi Nasta - חמישה לא הגישו תצהירים על נזקים שלכאורה נגרמו להם מסגירת החשבון. לפיכך בפברואר פסק בית המשפט שרק חשבונה של עזרזר, שכן הגישה תצהיר, יושב לפעילות.

 

פייסבוק פנתה לבית המשפט העליון בבקשה לערער על ההחלטה, בין השאר בטענה שבית המשפט המחוזי הפך בהחלטתו את הנטל הראייתי הנדרש והתעלם מראיות שהציגה פייסבוק למעורבות, סיוע או תמיכה של החשבונות שהושבתו בפעילות NSO ובמתקפה על שרתי פייסבוק.

 

השופט נעם סולברג דחה על הסף את בקשת הערעור של פייסבוק, אחרי שלדבריו לא מצא "הצדקה להתערב בקביעותיו של בית המשפט המחוזי בעניין הנזק שיגרם לעזרזר מדחיית הבקשה". סולברג הוסיף: "פייסבוק אינה טוענת שעזרזר, או מי מהמבקשים, עשו שימוש לרעה בחשבונות הפרטיים שלהם. אף לא נטען שעזרזר – עובדת מחלקת משאבי אנוש ב-NSO – היתה מעורבת במתקפת הסייבר המדוברת".

 

ההחלטה נוגעת רק לצו המניעה הזמני שהוציא בית משפט המחוזי ואינה משפיעה על התביעה עצמה, שממשיכה להתנהל.

x