$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק בדרך לרכישת נתח בענקית אינטרנט בהודו

לפי דיווחים, חברת Reliance Jio, שמפעילה שירות אינטרנט סלולרי עם 370 מיליון מנויים, תמכור לפייסבוק 10% מהמניות לפי שווי של 60 מיליארד דולר

פייננשל טיימס 10:1725.03.20
פייסבוק מבקשת לרכוש נתח של מיליארדי דולרים ב-Reliance Jio, ששירות האינטרנט הסלולרי המוזל שלה משך אליה 370 מיליון הודים במהלך שלוש שנים בלבד, כך דווח מפי גורמים המעורבים בדיונים.

 

פייסבוק הייתה קרובה לחתום על עיסקה מקדימה לנתח של 10% למרות שלוחות הזמנים של העיסקה הושפעו מההשבתה העולמית שנגרמה כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה.

 

מוקאש אמבני, בעלי ריליאנס ג'יו מוקאש אמבני, בעלי ריליאנס ג'יו צילום: AFP

 

אם העיסקה תצא לפועל היא תעניק לפייסבוק דריסת רגל מרכזית בשוק ההודי, שם ווטסאפ שבבעלותה מונה 400 מיליון משתמשים והיא עומדת לפני השקת שירות תשלומים חדש.

 

מאז שהשיקה את ג'יו בשנת 2016, חברת ריליאנס בבעלותו של מוקאש אמבני הפכה להיות לחברה ההודית היחידה שמסוגלת להתמודד עם חברות טכנולוגיה אמריקאיות בשוק ההודי הצומח במהירות. אנליסטים בברנשטיין העריכו את שוויה של ג'יו ביותר מ-60 מיליארד דולר.

 

גוגל ניהלה גם היא שיחות נפרדות עם ריליאנס ג'יו, סיפר אחד המעורבים. השיחות מגיעות לאחר שמיקרוסופט הודיעה בשנה שעברה על תוכניות לשיתוף פעולה עם ג'יו במטרה להציע מחשוב ענן לעסקים.

 

הודו התפתחה כשוק חיוני עבור פייסבוק ופלטפורמת ווטסאפ. מספר משתמשי האינטרנט בהודו צפוי לעלות לכ-850 מיליון בשנת 2022, לעומת 450 מיליון בשנת 2017. כעת מעריכים כי לפייסבוק יש יותר משתמשים בהודו מאשר בכל מדינה אחרת.

 

הודו עקפה את ארה"ב בשנה שעברה והיא כעת שוק הסמארטפונים השני בגודלו בעולם (לפי משלוחי יחידות), מה שהביא אותו להיות בעדיפות גבוהה עבור חברות בעמק הסיליקון כמו גם יריבותיהן בסין.

 

עם זאת, הגישה לשוק ההודי נעשתה קשה יותר ויותר לחברות עמק הסיליקון, שכן הממשלה הוסיפה מגבלות לעסקים מעבר לים הפועלים שם, כולל הצעת חוק ממשלתית להגנה על מידע אישי.

 

העסקה עם פייסבוק אמורה להתפרסם עוד החודש, במקביל לסוף שנת הכספים ההודית.

 

נטל החוב של ריליאנס תפח עם הרחבת ג'יו, והעסקה תהווה חלק מתוכניותיה להפחית את חובה לאפס עד מרץ 2021.

 

בניסיון להפחית את החוב שלה, ריליאנס ניסתה למכור 20% מיחידת הזיקוק שלה לחברת הנפט הסעודית, אראמקו, והשקעה של 3.3 מיליארד דולר של ברוקפילד בעסקי המגדלים שלה.

 

פייסבוק שיתפה פעולה עם רילאנס ג'יו בעבר, כולל ביוזמת למידה דיגיטלית בשנה שעברה. אולם הרשת החברתית נקלעה לקשיים בהודו לפני ארבע שנים, כאשר הודו חסמה את אפליקציית "Free Basics" שלה, שסיפקה גישה חופשית לשירותי אינטרנט פופולריים כולל ויקיפדיה ותחזיות מזג אוויר, כמו גם אפליקציות רשת חברתיות משלה.

באותה עת נשמעה ביקורת המאשימה את פייסבוק ואת יוזמת הקישוריות שלה Internet.org  "קולוניאליזם דיגיטלי".

 

ריליאנס הודיעה בשנה שעברה כי תפריד את ג'יו לחברה חדשה ותמשוך משקיעים חדשים לקראת רישום סופי. אמבני, האיש העשיר בהודו, אמר אז כי בחברה "מתעניינים בשותפים אסטרטגיים פוטנציאליים".

 

 

 

פייסבוק, ריליאנס וגוגל לא הגיבו עד כה לפרסומים אלה.

 

 

x