שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

בעקבות הביקורת: ליברה של פייסבוק משנה כיוון

הרשת החברתית השיקה בשנה שעברה את ליברה כמטבע קריפטו שישנה את הכלכלה העולמית, אך לאחר הפידבק השלילי שספגה, החברה מתקפלת ומשנה את מודל השירות

עומר כביר 11:4204.03.20

ביום בו יכתבו ספר על ליברה, מטבע הקריפטו שיזמה פייסבוק, זה יהיה סיפור על יהירות עצומה. על חברה כמעט עיוורת שחשבה שהיא יכולה לשבש את המערכת הפיננסית העולמית גם בשעה שהמוניטין שלה ירוד. זה יהיה סיפור על מחוקקים ורגולטורים, שבאופן יוצא דופן הצליחו לזהות סכנה אמיתית עם השלכות בלתי צפויות על הכלכלה הגלובלית, ירו בכל התותחים האפשריים ורשמו הישג נדיר, אולי אפילו חסר תקדים - לחסום בגופם קטר שועט של חברה עצמתית בדרך להשקת פרויקט מפתח, לגרום לה ללחוץ על הבלמים ולהפוך את התוכנית השאפתנית שלה למשהו אחר לגמרי שמוגבל בהיקפו וביכולתיו.

 

 

לפי הדיווח בבלומברג, במקום מטבע קריפטו עולמי, שוקלים בליברה להשיק שירות תשלומים שדומה יותר לפייפאל מאשר למטבע קריפטו. "ליברה לא מת", אמרו אמנם גורמים בארגון. אבל לפי הדיווחים בנושא, נראה שהוא כבר עם הצוואר מתחת לגליוטינה. לדברי בלובמרג, פייסבוק והשותפות שלה לפיתוח ליברה, בוחנות עיצוב מחדש את הפרויקט עצמו כך שהרשת תוכל לעבוד עם מטבעות שונים, כולל כאלו שהונפקו על ידי בנקים מרכזיים. זאת, מתוך מאמץ לרצות את חששות הרגולטורים. השינוי יהפוך למעשה את ליברה לרשת תשלומים.

 

ליברה, המטבע הוירטואלי של פייסבוק ליברה, המטבע הוירטואלי של פייסבוק צילום: רויטרס

 

השינוי יהפוך על פניו את התוכנית המקורית של פייסבוק - ליצור מטבע עולמי שיהיה נגיש בכל מקום עם חיבור לרשת, שישרת בין השאר 1.7 מיליארד אנשים שאין להם גישה לחשבון בנק.

 

ליברה צפויה להציג את תוכניותיה החדשות בקרוב. אחד המקורות הסביר לבלומברג שהתוכנית החדשה דווקא תרחיב את החזון המקורי של החברה ולא תיסוג ממנו. עם זאת, הדיווח של בלומברג מצביע על כך שגם אם החלום לא מת - הוא כנראה נדחה למועד לא ידוע.

 

דיווח אחר מאתר The Information, סבור שארגון ליברה עדיין מעוניין להשיק מטבע, במקביל ליצירת תמיכה במטבעות ממשלתיים אחרים. כלומר, התוכנית להשקת מטבע קריפטו עצמאי אולי לא חוסלה, אך נראה שהיא נדחתה למועד לא ידוע בשעה שליברה מנסה לבנות את המוניטין שלה תוך התמקדות בשירותים מסורתיים יותר.

צוקלברג מנסה לתת הסברים צוקלברג מנסה לתת הסברים צילום: Bloomberg

 

בנוסף, פייסבוק גם משנה את התוכניות להשקת קליברה, הארנק הדיגיטלי שלה שאמור היה להיות היישום הצרכני המרכזי לשימוש בליברה. במקום שהארנק יתמוך בליברה בלבד, ניתן יהיה לעשות בו שימוש עם שלל מטבעות, ובפרט מטבעות של בנקים מרכזיים כמו דולר ויורו. לפי The Information, ייתכן שהשימוש בקליברה יוגבל למדינות מסוימות בהתאם למטבעות שבהם יתמוך, ומשתמשים יוכלו לעשות שימוש רק במטבע של מדינתם, מה שיכול להקשות, אולי אפילו להפוך לבלתי אפשרי, העברת כספים בין משתמשים במדינות שונות. במקביל, דוחה החברה את השקתו מיוני הקרוב לאוקטובר 2020. מארגון ליברה נמסר שהתוכניות לבניית רשת תשלומים עולמית לא השתנו וכי החברה "נשארת מחויבת לפרויקט".

 

בפועל מדובר בחזון הרבה פחות שאפתני, הרבה פחות מהפכני, ממה שפייסבוק השיקה בשנה שעברה. כבר אז, ביוני 2019, מצבה של פייסבוק מבחינה תדמיתית היה די גרוע. החברה עדיין התמודדה עם ההשלכות של פרשת קיימברידג' אנליטיקה והאמון הציבורי שלה היה בשפל. כל זה לא הפריע לה לחשוף תוכניות להשקת ליברה: מטבע קריפטו שינוהל על ידי ארגון עצמאי (בו פייסבוק היא שחקן משפיע). כבר בעת ההכרזה השירת נתקל בתגובת נגד חריפה, כמעט מהרגע הראשון.

 

מה שהוביל את דייוויד מרקוס, בכיר בפייסבוק, להתייצב חודש אחרי ההכרזה לדיון מיוחד על תוכניות החברה בתחום. רגולטורים מכל העולם התריעו אז שיעשו כל שיוכלו על מנת למנוע את השקת המטבע עד שיוודאו שהתוכניות עומדות בכל הכללים והתקנות הדרושים. הביקורת ערערה את האמון של כמה מהשותפות המרכזיות בפרויקט, שברגע האמת פרשו, ביניהם פייפאל, ויזה, מאסטרקארד ואיביי. גם העדות של מארק צוקרברג עצמו בקונגרס לא שינתה את הלך הרוח. פייסבוק אמנם נשארה נאמנה לחזון שלה וכלפי חוץ שידרה מסר של עסקים כרגיל בתקווה שהסערה תרגע, או שהמגעים שמתנהלים עם רגולטורים מאחורי הקלעים יבשילו לכדי סיכומים.

 

אך הדיווחים העדכניים מצביעים על כך שזה לא קרה. חרף מאמציה, פייסבוק לא הצליחה להרגיע את הרגולטורים, לא סיפרה להם את ההבטחות המתאימות או שאלו פשוט לא האמינו לה. ב-2020, העולם ראה יותר מדי מקרים שבהם מוצרים שמשיקות חברות טכנולוגיה בצורה לא אחראית מחוללים גלי הדף אדירים ורוחביים בתחומים שונים, חלקם בלתי-צפויים, וכאשר מתגלים הנזקים פעמים רבות כבר מאוחר מדי להחזיר את הגלגל לאחור.

 

"ליברה תשלב מטבעות נוספים בשירות" "ליברה תשלב מטבעות נוספים בשירות" צילום: facebook

 

רק אתמול (ג') כתבתי כאן על הנזק הסביבתי שגורמת פעילות שירותי הזמנת נסיעות כמו אובר וליפט – פגיעה חדשה שמצטרפת לפגיעות מוכרות כמו החמרת עומסי התנועה בערים ויצירת מעמד עובדים חדש נטול זכויות. אף אחד לא יודע באמת מה תהיה ההשפעה של ליברה על הכלכלה העולמית – זניחה, טובה, מזיקה אולי אפילו הרסנית. יש הרבה תיאוריות והערכות עם מעט ודאות. חוסר הוודאות הזה הוא סיבה טובה דיה על מנת להקים התנגדות עולמית למטבע, התנגדות רחבה, תקיפה והיקפית עד שפייסבוק תאלץ לבצע עתה שינוי דרמטי בתוכניות.

 

הרשת החברתית השיקה את ליברה עם כוונה לשבש את הכלכלה העולמית. אבל הפעם, מי שאחראי לשיבוש היו דווקא הרגולטורים, המחוקקים, התקשורת והציבור שהצליחו באורח נדיר לעצור תוכנית מרכזית של ענקית טכנולוגיה עצמתית. ספק אם פייסבוק זנחה לחלוטין את התוכניות להשקת ליברה כמטבע קריפטו, אבל אם הרגע הזה אכן יגיע אפשר להעריך שהמטבע הזה יהיה הרבה פחות עצמאי מכפי שציפתה החברה, ונתון לפיקוח הדוק יותר. זה מגביל אמנם את המהפכות החיוביות שהוא יכול לחולל, אבל גם את הנזקים האדירים שהוא עלול לגרום. זה ניצחון יוצא דופן, ומגיע לנו להתבשם בו. ספק אם יהיו עוד רבים כדוגמתו.

 

קצרצרים

 

1) אבל פייסבוק לא רק מנסה לחבל בעתיד המין האנושי. הנה, בשעה טובה, אפשר לדווח על משהו חיובי שעשתה החברה: אפליקציית המסרים המידיים שלה ווטסאפ תומכת סוף סוף ב-Dark Mode. וכל מה שהיה צריך שיקרה זה תחינות מתמשכות של לקוחות, ומשום מה גם חודשים של מבדקי בטא כדי למצוא את הגוונים המתאימים ביותר. פייסבוק כל כך גאה בעצמה שהיא אפילו הפיקה סרטון עם ביצוע לא מוכר של פול סיימון ל-Sounds of Silence. ממש לא הגזמתם.

 

2) עוד כנס נופל קרבן לנגיף הקורונה, והפעם מדובר בוועידת המפתחים של גוגל, I/O, האירוע החשוב של החברה שבו מוצגות ההכרזות הבולטות ביותר שלה והמוצרים המרכזיים שתשיק בשנה הקרובה. לדברי החברה, היא החליטה לבטל אל הכנס, שאמור היה להערך ב-13 במרץ, בהתאם להנחיות של ארגוני בריאות, ותחת זאת תערוך שורה של אירועים מקוונים.

 

3) כנס נוסף שנמצא על הכוונת עם SXSW. האירוע הייחודי שנערך מדי שנה בטקסס משלב בין טכנולוגיה לתרבות והוא יותר פסטיבל מכנס טכנולוגי

מסורתי. מדי שנה הוא מושך את השמות הגדולים בעולם הטכנולוגיה, אך פייסבוק וטוויטר כבר הודיעו על פרישה ממנו. והן כנראה גם לא יהיו האחרונות. מארגני הטקס מתעקשים בינתיים שהוא ייערך כמתוכנן. נראה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x