$
התחדשות עירונית

ירושלים: אור ירוק לפרויקט פינוי-בינוי בשכונת גילה שמרביתו בבעלות עמידר

הוועדה המקומית ממליצה להפקיד תוכנית שיזמה חברת עמידר להריסת 287 דירות במתחם מרכז הקליטה, רובן שייכות לדיור הציבורי, והקמת 1294 דירות חדשות במקומן

שלומית צור 13:5613.01.20

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ירושלים אישרה תוכנית פינוי-בינוי שיזמה חברת הדיור הציבורי עמידר, לפינוי-בינוי במתחם מרכז הקליטה הוותיק בשכונת גילה. הוועדה המליצה על הפקדת התוכנית לוועדה המחוזית, שצפויה לדון בה במהלך החודשים הקרובים.

 

 

 

מדובר במתחם הכולל 30 דונם, בין הרחובות אריה בן אליעזר וורדינון. המתחם כולל 287 דירות ישנות אשר בעבר היו כולן שייכות לדיור הציבורי. במהלך השנים מכרה עמידר חלק מהדירות לדיירים וכיום 178 מתכן שייכות לדיור הציבורי, ומנוהלות על ידי חברת עמידר. יתר 109 הדירות מצויות בבעלות פרטיים המצויים במגעים עם עמידר לחתימה על הסכמי פינוי-בינוי.

 

 

הדמיית הפרויקט הדמיית הפרויקט צילום: הדמיות, איי אל וויו פויינט בע"מ

 

מהלך זה מגיע בהמשך להודעתה של עמידר לפני למעלה משנה, שהצהירה כי במתחמים ישנים בהם קיים רוב משמעותי של דירות בניהולה, תפעל ליזום בעצמה פרויקטים של התחדשות עירונית, על מנת להגדיל את מאגר הדיור הציבורי. במסגרת פרויקט זה צפויה עמידר לקבל לניהולה כ-1,000 דירות.

 

על פי התוכנית שאושרה על ידי הוועדה המקומית, בראשות אליעזר ראוכברגר, ולוותה על ידי הרשות להתחדשות עירונית, 287 הדירות ייהרסו ובמקומן יוקמו 1294 דירות חדשות ב-7 מגדלים בני 25-30 קומות ועוד 7 בניינים בני 9 קומות. מדובר במקדם כלכלי של 4.5 דירות חדשות במקום כל דירה ישנה. כמו כן כוללת התוכנית 1,000 מ"ר שטחי מסחר לאורך רחוב בן אליעזר, שתי קומות עבור המינהל הקהילתי לטובת שימושים ציבוריים, ושדרוג המרחב הציבורי. את התוכנית ערך משרד אוקא אדריכלים.

 

מרכז הקליטה בשכונת גילה א' תוכנן על ידי אדריכל אריה שרון בשנות ה-70, ומאופיין בבינוי מדורג, שנבנה בבנייה טרומית. דירות הקיימות קטנות בשטחן, ומצב הבינוי כיום - רעוע. יחד עם זאת, מרכז הקליטה ממוקם סביב מרכז ציבורי שוקק הכולל את המינהל הקהילתי, בריכת שחיה, בית-ספר תיכון, אולם ספורט וככר עירונית. בגלל מצבו הפיסי הוחלט בעיריית ירושלים, בעמידר וברשות להתחדשות עירונית כי לא ניתן לשקמו, ויש לערוך תוכנית פינוי-בינוי עבורו.

 

מלבד שדרוג הדירות לדיירי הדיור הציבורי ובעלי הדירות הפרטיים שרכשו את הדירות בעבר מעמידר, תביא התוכנית גם להגדלת מספר הדירות לדיור הציבורי.

 

יו"ר חברת עמידר, עו"ד קובי שלו אמסלם: "התוכנית מציעה פתרונות דיור חדישים וראויים לדיירי הדיור הציבורי ולכלל תושבי המתחם ותביא לחיזוק השכונה גם בהיבט הקהילתי. שיתוף הפעולה עם כלל הגורמים מהווה מכפיל כח אשר ישמש את החברה גם בפעילותה בערים אחרות״.

 ראש עיריית ירושלים משה ליאון הוסיף: "בשנים הקרובות ירושלים תעבור שינוי משמעותי ומספר יחידות דיור רב יתווסף לבירה".

x