$
הייטק והון סיכון

מפקד 8200 על שלטי גיוס העובדים מחוץ לבסיס: "שלטים גדולים נסוגים מפני ערכים גדולים"

"מהלך ציני ונטול עכבות שאני בטוח שלא יצלח", כך כינה מפקד 8200 את שלטי חברת הסטארט-אפ שמציעים לבוגרים להצטרף אליה, ושהוצבו מחוץ למחנה היחידה

הגר רבט 13:5929.12.19

"הצבת שלט גיוס עובדים הממומן ע"י חברה מסחרית בפתח של בסיס 8200 הינו מהלך ציני ונטול עכבות שאני בטוח שלא יצלח", כך הגיב מפקד יחידת 8200 לשלט הגיוס של חברת סטארט-אפ ישראלית שהוצב בכניסה לבסיס היחידה בשבוע שעבר. המפקד שלח אימייל לחייליו בו הוא כותב את הדברים הבאים: "אני מוצא לנכון להגיב על הצבת שלטי הענק בכניסה ליחידה מטעם חברה פרטית, שתכליתם לנסות לעודד אתכם לעזוב את השליחות הביטחונית בה אתם עוסקים לילות כימים".

 

מפקד היחידה סיים את המכתב במשפט הבא: "עבורנו שליחות ביטחונית ובחירה להמשיך ולתרום למדינת ישראל ולעתידה הם דרך חיים. שלטים גדולים נסוגים מפני ערכים גדולים". התגובה שלו מפתיעה מעט בהתחשב בכך שארגון בוגרי היחידה מארגן כנסי השמה במהלך השנה ואירוע שנתי חגיגי שבו לוקחות חלק חברות פרטיות רבות במטרה לגייס את בוגריה. באירוע השנתי שנערך במאי האחרון למשל השתתפו מנטורים מחברת מאנדיי, מחברת הסייבר סייבריזן, מצ'קפוינט ומוויקס.

 

באירוע השנתי של 2018 לקחו חלק נציגים של מיקרוסופט, Team8 (שמייסדיה כולם בוגרי היחידה, ביניהם נדב צפריר ששימש כמפקדה בעבר), חברת הסייבר פאלו אלטו, גוגל ופייסבוק. האירועים הללו כוללים אפילו מתחם סטארט-אפים שבו נציגי החברות מתחרים על גיוס הבוגרים. נציין כי על חיילים בסדיר וקצינים בקבע נאסר להגיע לאירועים הללו והם מיועדים למשוחררים מהיחידה.

מחנה יחידה 8200 בגלילות מחנה יחידה 8200 בגלילות צילום: יריב כץ

 

תגובת מפקד היחידה מעידה על הקושי ההולך וגובר בצה"ל לשמור את הבוגרים בקבע על רקע התחרות הגוברת מהמגזר הפרטי. תא"ל (במיל') אהוד שניאורסון, מפקד 8200 היוצא אמר בכנס כלכליסט שנערך באוקטובר 2018 כי "האתגר הכי גדול בתפקיד הקודם היה לשמור את כוח האדם האיכותי הזה"

 

הוא הוסיף: "האנשים האלה חשופים ללא מעט פיתויים. אלו אנשים ששירתו 5 שנים את המדינה ונתנו הרבה וזכותם לצעוד אל הפרק הבא ולרובם זה נראה טבעי. בנוסף לכך, יש גם את ה'חלום הישראלי' שהוא להתקבץ בשלשות, להקים סטארט-אפ ולמכור אותו ב-200 מיליון דולר, ויש את ה'חלום האמריקני' שנכנס עכשיו לישראל והוא גוגל, אמזון וכו' שמשלמות המון... בשנים האחרונות שלי בצבא כשהיו כאלו שקיבלו הצעות שכר של מיליון דולר לשנה".

 

דובר צה"ל מסר בתגובה לפניית כלכליסט: "לא נתייחס לשיח פנימי המתנהל ביחידה. יחידה 8200 היא יחידה מצטיינת באגף המודיעין בצה"ל, חיילי ומפקדי היחידה עושים לילות כימים בהגנה על מדינת ישראל מתוך תחושבת שליחות וציונות עמוקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x