$
חדשות טכנולוגיה

פרסום ראשון

אינטל מחדשת את התוכניות לבניית המפעל בקרית גת

לאחר שביוני האחרון הודיעה אינטל לספקי החברה על דחיית התוכניות של הקמת המפעל החדש, לכלכליסט נודע כי מספר ספקים קיבלו הודעה על היערכות לאפשרות של חידוש עבודות התשתית בדצמבר הקרוב

מאיר אורבך 17:4929.10.19

ענקית השבבים אינטל מחדשת את התוכניות שלה לבניית המפעל, כך נודע לכלכליסט.

 

 

לאחר שבחודש יוני האחרון הודיעה אינטל לספקי החברה על דחיית התוכניות של הקמת המפעל החדש בקרית גת, לכלכליסט נודע שמספר ספקים של החברה קיבלו הודעה על היערכות לאפשרות של חידוש עבודות התשתית להקמת המפעל. התאריך שמסתמן לתחילת העבודות הוא חודש דצמבר הקרוב.

שבוע הטכנולוגיה באינטל שבוע הטכנולוגיה באינטל צילום: יח"צ

 

הספקות לגבי הקמת המפעל בחודש יוני הגיעו בעקבות תוצאות עיסקיות לא מחמיאות שהיו לחברה, אשר הביאו אותה לשקול שוב מספר פעילויות שהתכוונה לבצע בעולם בכלל. למרות כל זאת, במקביל, בכירי החברה התבטאו בעולם על כך שלאינטל חסר כושר ייצור, שיוצר לה מגבלה משמעותית ביכולתה לצמוח ולכן ככל הנראה ההחלטה על חידוש המפעל התקבלה כעת.

 

אינטל הכריזה בסוף 2018 על הרחבת המפעל בקריית גת, שמשמעותו בניית מפעל חדש נוסף. במסגרת הפרויקט התחייבה יצרנית השבבים להשקיע 10 מיליארד דולר בפעילות החדשה, בתמורה לשורה של הטבות שקיבלה ממשרד האוצר. ההטבה המשמעותית ביותר היתה מענק של 9.1% מן ההשקעה המתוכננת, שהם כ־3.6 מיליארד שקל שייפרסו על פני עשר שנים עד 2029. מרבית המענק יגיע אחרי 2022, כך שבמשרד האוצר עדיין לא צריכים למצוא מקור תקציבי לאותו מענק.

 

מפעל חברת אינטל בקרית גת מפעל חברת אינטל בקרית גת צילום: הרצל יוסף

 

לצד סכום זה תקבל אינטל מענק נוסף של 4% בנוסף למענק של 4% על העסקה הקודמת, כך שתקבל עוד 700 מיליון שקל בהמשך להשקעה הקודמת. כמו כן, לצד המענק תהנה אינטל גם מהתחייבות ל־10 שנים מיום סיום הקמת המפעל, שהיתה אמורה להתחיל ב־2024, בהטבות המס שלה, כך שתשלם שיעור מס חברות של 5% במקום 23%.

 

יש להדגיש כי לאינטל קיים חלון זמן של 5 שנים למימוש התחייבותיה במפעל החדש, שבגינן קיבלה הטבות, ובתקופת זמן זו לא יהיה שינוי בתנאים עליהם חתמה עם המדינה.

 

אינטל מעסיקה 11.7 אלף עובדים בישראל ו־1,100 נוספים בחברה הבת מובילאיי. אינטל אחראית ל־52 אלף משרות ישירות ועקיפות בישראל.

 

מאינטל נמסר: "אנו מחויבים לישראל שהיא אחד ממרכזי הייצור והפיתוח העולמיים של אינטל וממשיכים להשקיע בה. חלק מפעילות אינטל בישראל כוללת את מתקן הייצור בקריית גת ומטה מובילאיי בירושלים. בינואר 2019 הגישה אינטל כמתוכנן את הבקשה להקמת המפעל. אינטל מיישמת את השקעותיה בשלבים ותמיד ניתן לבצע שינויים בהתאם לצרכים עסקיים, כלכליים ואחרים". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x