$
חדשות טכנולוגיה

מהלומה קשה: וואווי תוחרם בידי ARM, שמעצבת את שבבי המובייל בשוק

ללא טכנולוגיות ופטנטים של ARM, לא תוכל וואווי לבנות את מעבדי הסמארטפונים שלה או טלפונים שמבוססים על אנדואיד לגרסאותיה; ואולם, מהלך כזה צפוי להפחיד יצרניות סיניות רבות אחרות, ולדחוף אותן לנטוש ספקי שבבים מערביים

רפאל קאהאן 10:5423.05.19

חברת השבבים הבריטית ARM, שמעצבת את רוב שבבי מעבדי המובייל בשוק הסמארטפונים, הורתה לעובדיה להפסיק לאלתר את כל הקשרים עם וואווי הסינית. על פי דיווח של ה-BBC מאמש (ד'), החברה פרסמה תזכיר בו הונחו אנשיה "להימנע מפגישות עם עובדי וואווי, כולל התקלויות אקראיות בכנסים" - אם כי לא הכריזה על חרם רשמי.

 

 

למרות היותה חברה בריטית, חלק מהטכנולוגיה של ARM מפותחת בארה"ב. ליבת עסקיה היא פיתוח של מעבדי מובייל לסמארטפונים והיא שולטת בחלק ניכר מהשוק. החברה נרכשה לפני כשלוש שנים בידי סופטבנק היפנית בעסקה של כ-24 מיליארד ליש''ט.

 

מעבד ARM מעבד ARM צילום: בלומברג

 

 

ההודעה היא מכה קשה ביותר עבור וואווי. שבבי המובייל היחידים שנתמכים על ידי מערכת אנדרואיד בשלב הנוכחי מבוססים על עיצובי ARM ואינטל. אמנם ישנן כמה חברות נוספות שמציעות עיצובי מעבדי מובייל - אך אלה לא נתמכים רשמית באנדרואיד ובכל מקרה כולן אמריקאיות או מפתחות בארה"ב. התוצאה היא שגם אם וואווי תרצה לפתח מערכת הפעלה משל עצמה - לא תוכל להתבסס על אנדרואיד.

 

 

 

זו ככל הנראה המכה הקשה ביותר שנחתה על וואווי במסגרת הקמפיין האמריקאי נגדה: בעוד החרם מצד ספקיות התקשורת האמריקאיות פוגע בהן יותר משהו פוגע בה, והחרם מצד גוגל ניתן לפיתרון באמצעות פיתוח עצמי, חרם מצד ARM הוא סיכון מהותי לפעילות המובייל של החברה. ואולם, לא מן הנמנע שהחרמה זו תתגלה כגול עצמי: עיצובי ARM מניעים את תעשיית המעבדים העולמית בתחום המובייל; הטכנולוגיות שלה נמצאות בשימוש של אפל, גוגל (אנדרואיד) ועוד יצרניות ענק נוספות - ואם חברות סיניות ירגישו שאין ביכולתן להתבסס על פיתוחי ARM מחשש לחרמות על רקע פוליטי, יעשו הכל כדי לנתק את התלות הזו. בטווח הארוך, ייגרמו הפסדים לחברות שבבים אמריקאיות, ושוק המובייל הסיני יגדל עצמאות שלא היתה לו בעבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x