$
חדשות טכנולוגיה

החוקרים הקנדים שחשפו את פעילות NSO טוענים: "זיהינו ניסיונות לרגל אחרינו"

חברי קבוצת Citizen Lab, שחשפו את השימוש הנרחב שנעשה במערכות של חברת הסייבר ההתקפי הישראלית להפרת זכויות אדם, טוענים שהם נמצאים תחת מעקב, הכולל התחזות וניסיונות ריגול. NSO: "לא ביקשנו לחקור את פעילות הארגון הקנדי"

רפאל קאהאן 14:0026.01.19

חוקרי קבוצת Citizen Lab של אוניברסיטת טורונטו טוענים שזיהו ניסיונות לרגל אחרי פעילותם, כך על פי דיווח של סוכנות AP היום (שבת). הניסיונות כוללים התחזות של גורמים עלומים לאנשי עסקים ומשקיעים בעלי רגישות חברתית וניסיון לדלות מידע על אופי הפעילות של הקבוצה ועל החוקרים שלה.

 

 

 

חשיפת יכולותיה של חברת הסייבר ההתקפי הישראלית NSO על ידי קבוצת Citizen Lab הובילה להכרה בינלאומית בה. מחקריה זיהו את השימוש הנרחב שנעשה בנוזקות ומערכות של NSO בשלל מקרים ברחבי העולם. בין היתר, נטען שהמוצרים של החברה הישראלית שימשו נגד פעילי זכויות אדם במזרח התיכון ומדינות המפרץ, עיתונאים במקסיקו, אנשי אופוזיציה בפנמה ועוד.

 

משרדי חברת NSO בהרצליה משרדי חברת NSO בהרצליה צילום: אוראל כהן

 

 

לאחרונה אף נחשף שסעודיה לכאורה עשתה שימוש במוצרי NSO במסגרת ניסיונות להשתיק את ג'אמל חשוקג'י, העיתונאי שנרצח בקונסוליה הסעודית בטורקיה. תביעה שהוגשה לפני מספר שבועות בתל אביב טוענת של-NSO היה תפקיד פעיל במסגרת הפרשה ושגם היא נושאת באחריות לחיסול, שבו הואשם בין היתר יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמן.

 

באוקטובר נחשף על ידי אחד מחבריו של חשוקג'י, עומאר עבדול-עזיז, שנוזקה של NSO הוחדרה למכשיר האייפון שלו. לדבריו, השימוש בנוזקה חשף את תכתובת הווטסאפ ביניהם שבמסגרתה הביע חשווקג'י את הביקורת החמורה שלו כלפי משפחת המלוכה הסעודית. לדברי עבדול-עזיז, החשיפה הזו היתה אחת מהסיבות שהביאו למותו של חשוקג'י בהמשך.

 

הניסיונות לרגל אחרי העובדים של Citizen Lab נחשפו לאחר שבמספר הזדמנויות יצרו קשר אנשי עסקים עם מספר חוקרים בתואנות שונות ומשונות. למשל במקרה אחד, איש עסקים שהציג את עצמו כבכיר בתעשיית ההון סיכון בדרום אפריקה ניסה למשוך חוקר ולהציע לו עבודה. החוקר, פליט סורי, קיבל מאיש העסקים הצעה להשתתף בפרויקט המיועד לסייע לפליטים סורים.

 

האיש הסביר שהתרשם מאוד מיכולותיו הטכניות של הפליט, באהר עבדול ראזק, ושהוא יכול להתאים מאוד למיזם החדש שלו. גארי בומן, איש העסקים, הציע לפגוש את ראזק במלון יוקרתי בטורונטו. במהלך הפגישה השיחה נדדה מהר מאוד לאופי העבודה שלו עבור Citizen Lab ולחקירה שהובילה לחשיפת התוכנה של NSO.

 

לדברי ראזק, בומן הרגיש לו כמו מישהו שקורא הוראות שיחה מתוך תרשים זרימה. בומן שאל את ראזק שאלות נוספות כגון: האם אתה דתי? האם אתה שונא את ישראל? האם אתה כותב על NSO רק בגלל שמדובר בחברה ישראלית? ראזק סיים את הפגישה, ולדבריו הודיע מיד על תוכנה לאנשי Citizen Lab. אלה מיהרו לבדוק את הרקע של בומן. התברר שהחברה שעבורה עבד, על פי טענתו, מתחזקת רק עמוד לינקדין, מספר פרופילים ברשתות חברתיות ועמוד באתר crunchbase. בדיקה של תמונה שכביכול הציגה את המנכ''ל של החברה התבררה כתמונת סטוק.

 

לדברי אנשי Citizen Lab, ההרגשה היתה שמדובר בזיוף. בשלב הזה דיווחו אנשי Citizen Lab לסוכנות AP על הגילויים וביקשו סיוע. בדיקה מעמיקה של אנשי AP שבדקו בשטח את טענות בומן, אישרה שכל טענותיו כמו גם החברה שאותה כביכול ייצג לא קיימים במציאות. אך לא רק ראזק זכה לביקור של איש עסקים מסתורי. גם קולגה שלו בשם ג'ון סקוט-ריילטון קיבל הצעה דומה לפגישה מאדם שכינה את עצמו בשם מישל למברט.

 

אך הפעם החליטו אנשי Citizen Lab ו-AP להרים מבצע עוקץ כדי לבדוק את הנושא לעומק. לאחר שהשיחה ביניהם החלה לעלות על פסים דומים לאלו של ראזק ובומן, הזדהו חוקרי Citizen Lab ועיתונאי AP ששהו במקום וביקשו הסברים מלמברט. אך לאחר שזה הבין שנחשף מיהר להימלט מהמקום. "אני לא חייב לכם שום הסברים", צעק תוך שהוא פורץ החוצה מהמסעדה ששימשה תפאורה לאירוע המוזר.

 

לא ברור עד כה מי היו האנשים או עבור מי הם עבדו. עם זאת, ההקלטות שבידי אנשי AP והתמלולים של הפגישות מעידים על כך שמדובר ככל הנראה בגורמים שמעוניינים לקבל מידע על אופן הפעולה והמוטיבציה שעומדת מאחורי פעולות Citizen Lab. ההתמקדות בפעולות נגד NSO או בניסיון לשוות למחקרים על פעולותיה של החברה הישראלית נופך אנטישמי או אנטי-ישראלי מעלות שאלות לגבי הזהות של הגורמים המסתוריים שביצעו את ניסיונות הדיבוב האלה.

 

NSO בתגובה לפרסום של AP: "לחברה אין קשר ישיר או עקיף לאירועים שתוארו". החברה הוסיפה כי לא שכרה או הפעילה שום גורם ולא ביקשה לחקור את פעילות הארגון הקנדי: "כל רמיזה של ההיפך אינו נכון עובדתית ואינו דבר חוץ מאשר רמיזות חסרות בסיס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x