$
תעופה וחלל

סודות הטיסה

האם עדיף לאכול או לצום בטיסה ארוכה כדי להימנע מג'ט לג?

מליסה ביגס בראדלי, מייסדת חברת טיולי יוקרה לעשירים, טוענת שאפשר להימנע מתופעות היעפת אם פשוט לא אוכלים בטיסה. לעומת זאת, מומחי תזונה סבורים שמדובר בטעות שעלולה אף להזיק לבריאות

שירות כלכליסט 08:0319.01.19

ג'ט לג הוא תופעה המעסיקה רבים שמעוניינים למצוא דרך להתגבר עליה במינימום זמן וקשיים. מליסה ביגס בראדלי חושבת שפיצחה את השיטה: היא פשוט לא אוכלת בטיסות. מייסדת חברת טיולי היוקרה Indagare, שמתכננת ומוציאה לפועל חופשות ללקוחות עשירים, שבעצמה טסה לא מעט פעמים בשנה, טוענת כי זה אחד הסודות הגדולים של דיילות למניעת ג'טלג.

 

 

"לפני כעשר שנים בטיסה של סינגפור איירליינס, שהייתה באותו הזמן הטיסה הארוכה בעולם (17 שעות מסינגפור לניו יורק), אחת הדיילות אמרה לי שהשיטה הבדוקה שלה היא לא לאכול בטיסות", סיפרה לסוכנות בלומברג. לדבריה, הדיילת הסבירה לה שבגובה רב מערכת העיכול מאטה את פעילותה. "אמרו לי שזה כמו להיות תחת הרדמה כללית", הדגישה. לכן, כשיורדים מהמטוס המערכת מאתחלת את עצמה, ומכיוון שלמערכת העיכול יש יותר עבודה לעשות נהיים עייפים יותר, דבר המגביר את הסימפטומים של הג'ט לג.

 

 

אוכל בטיסה. האם עדיף לצום? אוכל בטיסה. האם עדיף לצום? צילום: שאטרסטוק

 

 

כדי לא לגווע מרעב בטיסות הארוכות, ביגס בראדלי אוכלת משהו קטן כשעתיים לפני שהיא עולה על המטוס. "בטיסה עצמה אני מסתפקת רק במים, הרבה מים", סיפרה. היא מבטיחה שמאז שהפסיקה לאכול בטיסות היא מרגישה הרבה יותר טוב. "בשבוע שעבר טסתי לפריז, וירדתי מהמטוס בסביבות 10 בבוקר, ואחרי הנחיתה המשכתי לארוחת צהריים נהדרת, שכלל לא גרמה לי רגשות אשמה".

 

עם זאת, תזונאים דוחים את הטענות הללו. לדבריהם, צום בטיסות עלול להוביל לצניחת רמות הסוכר בדם ובעצם זאת להחמיר את הג'ט לג. "לטענה שמערכת העיכול מפסיקה לעבוד בזמן טיסה אין שום בסיס מדעי", הדגישה קרולין פליסטר, דיאטנית מוסמכת ומנהלת תחום הבריאות הציבורית בחברת סלימינג וורלד. בראיון לאתר ביזנס אינסיידר הוסיפה: "אם לא אוכלים למשך זמן רב בטיסה ארוכה נהיים דווקא חלשים יותר ואפשר לסבול מרעידות, כאבי ראש ומצב רוח ירוד". הדיאטנית ג'ניפר קאסטה מסכימה איתה, וקראה לעצה "לא אחראית". היא ציינה אף כי אנשים משתמשים בשירותים במהלך טיסה. "זה מצביע על כך שמערכת העיכול פועלת כסדרה".

 

 

 

בניגוד לצום, המומחים טוענים כי שתייה מרובה של מים והימנעות ממשקאות אלכוהוליים יעזרו למזער את הג'טלג, זאת מכיוון שהאוכל במטוס נוטה לרוב להיות מלא במלח. "הדרך הטובה ביותר היא להביא מהבית חטיפים מלאים בנוזלים כמו פירות טריים וירקות", טוענת קאסטה. "גזר מיני, סלרי, שזיפים, אפרקסים, תפוחים וכן הלאה, ואולי גם אגוזים לא ממולחים בשביל החלבון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x