$
IT

בלעדי לכלכליסט

סיילספורס במו"מ לרכישת קליקסופטוור ב־1.5 מיליארד דולר

כלכליסט חושף - אם הענקית האמריקאית של מארק בניוף תשלים את הרכישה, העסקה תניב תשואה של כ־242% עבור קרן פרנסיסקו פרטנרס, שרכשה ב-2015 את חברת ניהול מערכי שירות הלקוחות הישראלית תמורת 438 מיליון דולר

מאיר אורבך 06:5316.01.19

ענקית התוכנה האמריקאית Salesforce.com (סיילספורס) מנהלת משא ומתן לרכישת חברת התוכנה הישראלית Clicksoftware (קליקסופטוור) בכ־1.5 מיליארד דולר, כך נודע ל"כלכליסט".

 

החברה הישראלית מפתחת מערכות לניהול לוגיסטי של מערכי שירות לקוחות, עם דגש על ניהול צוותי שדה, ומעסיקה כ־700 עובדים בעולם, מתוכם כ־200 בישראל. לפי הערכות, עובדי החברה בישראל ישתלבו במרכז הפיתוח של חברת סיילספורס בארץ עם השלמת הרכישה - מרכז שהקימה החברה לאחר שרכשה את חברת דאטורמה הישראלית.

 

המרוויחה הגדולה מהעסקה היא קרן ההשקעות האמריקאית פרנסיסקו פרטנרס, שרכשה את קליקסופטוור ב־2015 בכ־438 מיליון דולר. לפני רכישתה, החברה נסחרה בנאסד"ק. מיד עם השלמת הרכישה, מייסד קליקסופטוור משה בן־בסט פרש מניהולה והתמנה ליועץ וחבר בדירקטוריון. נכון להיום, בן־בסט אינו מעורב בחברה מזה שלוש שנים.

 

מימין: מייסד ומנכ"ל סיילספורס מארק בניוף ומנכ"ל קליקסופטוור מארק קאטיני מימין: מייסד ומנכ"ל סיילספורס מארק בניוף ומנכ"ל קליקסופטוור מארק קאטיני צילום: בלומברג

 

כיום, בתפקיד המנכ"ל מכהן האמריקאי מארק קאטיני, שהצטרף לחברה בתחילת 2018. נראה שקנטיני חזה את הנולד כשאמר עם הצטרפותו לחברה כי "אין זמן טוב כמו היום להיות במרכז של תעשייה שעוזרת לארגוני שירות לבצע את הקפיצה המשמעותית שלהם לעבר מערכות אוטומטיות בענן".

 

אם הרכישה תצא לפועל, תהיה זו הרכישה המשמעותית השנייה של סיילספורס בישראל בשנה, לאחר שקנתה את דאטורמה ביולי האחרון בכ־800 מיליון דולר. דאטורמה, שאותה ייסדו ב־2012 אפי כהן ורן שריג, פעילה מ־17 ערים בעולם, אך מרכז הפיתוח שלה יושב בישראל. היא גייסה כ־50 מיליון דולר מקרנות כלייטספיד ואינוביישן אנדוורס של אריק שמידט.

 

סיילספורס, שמספקת שירותי תוכנה ארגוניים לניהול מערכי מכירה, שיווק, מכירות ופעילויות נוספות, מובילה בשנים האחרונות מסע רכישות נרחב. מדיניות זו מתגברת והגיעה בשנה שעברה לשיא, עם רכישות ביותר מ־7.5 מיליארד דולר.

 

קליקסופטוור וסיילספורס הן שותפות עסקיות ותיקות. סיילספורס, כאמור, מציעה ללקוחותיה מערך שירותים במגוון תחומים, והחל ב־2016 היא מקדמת את קליקסופטוור כשותפה המרכזית שלה בתחום ניהול מערכי שירות.

 

לפי הסכם שחתמו החברות, החברה הישראלית משמשת למעשה כבר כיום כזרוע של סיילספורס בתחום. מדובר באחת הפעמים היחידות שבה סיילפורס בחרה חברה חיצונית לנהל עבורה תחום פעילות מסוים.

 

כדי לעמוד בהסכם, קליקסופטוור העמידה צוות גדול וייעודי לתמיכה בפעילות. זה השתלם לה, שכן החיבור לסיילספורס אפשר לה לפתח באופן משמעותי את יכולות התמיכה שלה בענן. משם, הדרך עד להתעניינות ברכישה מלאה - והפיכת קליקסופטוור לחלק מלא מסל המוצרים של סיילספורס, היתה קצרה יחסית.

 

שיטת הפליפ של פרנסיסקו פרטנרס תצליח שוב?

 

פרנסיסקו פרטנרס היא אחת מקרנות ההשקעה האמריקאיות הפרטיות הבולטות הפעילות בהייטק הישראלי. פרט לקליקסופטוור, היא רכשה בישראל גם את חברת הסייבר ההתקפי NSO בכ־120 מיליון דולר ב־2014, את סינטק מדיה בתמורה לכ־400 מיליון דולר ב־2016 ואת אתר מכירת התכשיטים R2NET בתמורה ל־140 מיליון דולר ב־2017.

 

לרוב, לאחר הרכישות משביחה פרנסיסקו פרטנרס את החברות שבהן השקיעה מתוך מטרה למכור אותן בתוך כמה שנים במכפיל גבוה על ההשקעה. דוגמא בולטת לכך היא ההשקעה בחברת אקסליבריס מירושלים, שאותה רכשה הקרן ב־2006 בתמורה ל־62 מיליון דולר - ומכרה כשנתיים לאחר מכן לקרן אחרת, לידס אקוויטי פרטנרס, בכ־200 מיליון דולר.

 

מקרה דומה נרשם ברכישת חברת האזיקונים האלקטרונים דמאטק, שאותה קנו פרנסיסקו פרטנרס וסקויה בכ־80 מיליון דולר - ומכרו אותה כשנתיים לאחר מכן ל־3M ב־230 מיליון דולר. בראש הנציגות של החברה בישראל עומד ערן גורב, שהיה בעבר מנכ"ל חברת אלווריון ובכיר בחברות נייס ואמדוקס.

 

בינג' הרכישות של סיילספורס מתגבר

 

את סיילספורס ייסד מארק בניוף, יוצא חברת אורקל. החברה שממנה יצא צמחה לממדי ענק הרבה בזכות מיזוגים ורכישות, ובניוף אימץ את האסטרטגיה הזאת גם לחברה שהקים. מאז הקמתה ב־1999, החברה רכשה חברות רבות, לעתים עבור הטכנולוגיה שלהן, אולם בעיקר עבור נתחי השוק החדשים שהן מציעות לה.

 

נציג קרן פרנסיסקו פרטנרס בישראל ערן גורב. בדרך לעוד  אקזיט רווחי? נציג קרן פרנסיסקו פרטנרס בישראל ערן גורב. בדרך לעוד אקזיט רווחי?

 

זה היה המקרה גם ברכישת דאטורמה, שבדומה לקליקסופטוור עבדה עם סיילספורס לפני הרכישה. שתי החברות לא ייצרו לסיילספורס הכנסות משמעותיות עדיין, אולם יכולת המכירה של ענקית התוכנה האמריקאית יכולה להפוך כל רכישה למנוף עצום של עסקאות.

 

ב־2016 רכשה סיילספורס את חברת אימפליסיט הישראלית, שמנתחת מיילים שמגיעים לחברות כדי לחזות עסקאות פוטנציאליות. רכישה נוספת שביצעה סיילספורס בעלת הקשר ישראלי היתה חברת Coolan האמריקאית, שאותה ייסד אמיר מיכאל, ישראלי לשעבר ובכיר בתחום החומרה של פייסבוק כיום. רכישת החברה, שמספקת כלים לבדיקת יעילות ולשיפור הביצועים של שרתים ומערכות מחשוב, סייעה לסיילספורס להתמודד עם הכמות העצומה של מערכות האחסון והמחשוב שמתחברות אליה בעקבות שינויים - כמו למשל הרכישות שהיא מבצעת.

 

מדיניות הרכישות של החברה הגיעה, כאמור, לשיא ב־2018. אז, ביצעה סיילספורס את הרכישה הגדולה ביותר אי פעם, כשקנתה את MuleSoft האמריקאית בכ־6.5 מיליארד דולר. סיילספורס עצמה מונה כ־29 אלף עובדים ברחבי העולם.

 

בספטמבר 2018 רכשו מארק בניוף, שמדורג במקום ה־246 ברשימת המיליארדרים של בלומברג, ואשתו לין בניוף, את המגזין "טיים" בתמורה לכ־190 מיליון דולר. הרכישה דומה למהלך של מייסד ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס, שרכש ב־2013 את "הוושינגטון פוסט" בתמורה ל־250 מיליון דולר.

 

התוכנה הארגונית של קליקסופטוור, שמשמשת בעיקר לניהול כוח אדם וייעול מערכי שירות לקוחות, מאפשרת לארגונים המשתמשים בה לחזות בקשות של לקוחות, לתאם עבודה של נותני שירות כמו טכנאים ולתקשר מול לקוחות.

 

בין השאר, התוכנה של קליקסופטוור שימשה לתיאום עבודתם של מאות טכנאי תקשורת במסגרת הקמת אולימפיאדת 2008 בסין. מאז שפרנסיסקו פרטנרס רכשה אותה, קליקסופטוור השקיעה משאבים ניכרים בשיפור טכנולוגי, עם דגש על מעבר לענן והפיכת המוצר לנגיש יותר.

 

את קליקסופטוור ייסד משה בן בסט בשנת 1979, תחילתה בשם IET - Intelligent Electronics ולאחר מכן שינה את שמה ל־ClickService Software. בשנת 2000 החברה הונפקה בנאסד"ק, בשיא בועת הדוט קום. משרדי החברה בישראל יושבים בפתח תקווה ומטה החברה בארצות הברית יושב בברלינגטון שבמסצ'וסטס. בישראל מחזיקה החברה חלק משמעותי מצוות הפיתוח שלה וכן את כל ניהול משאבי האנוש של החברה שבראשו, עומדת טלי אקרמן. לחברה יש כיום 60 לקוחות בכל העולם, ובהם דויטשה טלקום, חברת התקשורת טלסטרה וחברות גז ואנרגיה גדולות.

 

מקליקסופטוור, סיילספורס ופרנסיסקו פרטנרס לא התקבלה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x