$
חדשות טכנולוגיה

בעקבות הצילום של מרקל והיזמים הגברים: הייטקיסטיות ישראליות הצטלמו ברחבי העולם

בעת ביקורה בשבוע שעבר של קנצלרית גרמניה בחברת הייטקיסטים ישראלים, ללא הייטקיסטיות, מחו היום עשרות יזמות ומשקיעות בת"א, בניו יורק, לונדון, טורונטו, ברלין וסן פרנסיסקו. ענבר חכם, שותפה בקרן ההון סיכון קפיטל A וממארגנות האירוע בניו יורק: המטרה לספר לעולם שיש הרבה נשים ישראליות מצליחות ומובילות בתחומן"

הגר רבט 19:3810.10.18

זה לא סוד גדול שנשים (לצד אוכלוסיות מוחלשות נוספות) סובלות מייצוג חסר בהייטק הישראלי והעולמי, אבל היום, כנראה בפעם הראשונה, הנשים בהייטק הישראלי החליטו לנקוט בצעד הפגנתי. האירוע שהגדיש את הסאה היה הפרסום בשבוע שעבר של מה שמשרד החוץ הישראלי כינה "צילום מנהיגות ומנהיגי העתיד בהייטק הישראלי" עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ובו היא נראית מוקפת בכמה עשרות גברים וללא אישה אחת לרפואה.

 

 

 

 

מרקל העירה ומשרד החוץ התנצל על חוסר תשומת לב, וההייטקיסטיות הישראליות החליטו על תגובה מקורית - צילום מחאה בכיכר רבין לצילום שיכלול לא את מרקל האמיתית, אלא גזיר קרטון שלה.

 

המחאה בכיכר רבין הערב המחאה בכיכר רבין הערב צילום: אוראל כהן

 

כ-100 נשים בכירות בהייטק הישראלי (וגם כמה גברים) הגיעו הערב (ד') לכיכר רבין לצילום קבוצתי, ביניהן ארנה ברי, מי שהייתה המדענית הראשית וסגנית נשיא Dell EMC ונחשבת לאחת הדמויות המכוננות בהייטק הישראלי לדורותיו, מכל מגדר שהוא. גם רון חולדאי, ראש עירית תל אביב, ירד מלשכתו כדי להצטרף לתמונה הקבוצתית. ארגון WMN, שמקדם השקעות הון המובלות בידי נשים בתל אביב, הוא שארגן את האירוע בכיכר היום.

 

 

המחאה היום בניו יורק המחאה היום בניו יורק צילום: NETANEL TEVEL PHOTOGRAPHY

 

אבל תל אביב ממש לא לבד במחאה הזו, שהצליחה לעורר גם ישראליות שעובדות מעבר לים. צילומים דומים נערכו בניו יורק (אתמול), לונדון, טורונטו, ברלין וסן פרנסיסקו וכללו עשרות יזמות ומשקיעות.

 

ענבר חכם, שותפה בקרן ההון סיכון קפיטל A וממארגנות האירוע בניו יורק, אמרה בשיחה עם "כלכליסט": "בסופו של דבר המטרה היא להגביר את המודעות ולספר לעולם שיש הרבה נשים ישראליות מצליחות ומובילות בתחומן. לא קשה למצוא היום נשים מובילות ומקומם שלאורך כל הארגון וההפקה של האירוע עם מרקל אף אחד לא עצר רגע לחשוב ולשים לב שאין שם נשים. אנחנו רוצות שכשיארגנו אירוע דומה בעתיד המחשבה שלא לכלול בו מי שמהוות 50% מהאוכלוסייה לא תעבור לאף אחד בראש".

 

על השאלה אם מתוככנים צעדי מחאה נוספים בעתיד ענתה חכם: "אין צעד הבא מהסיבה הפשוטה שזה משהו שאנחנו חיות אותו ביומיום, זו לא מלחמה שמנוהלת אסטרטגית אלא החיים שלנו. אנחנו צריכות להיות מודעות ולהגיב כשאנחנו רואות מצב שדורש תיקון. הפתרון ארוך הטווח הוא לא לתקן רק במסגרות של נשים אלא גם במסגרות מעורבות. אני חושבת שיש מודעות בקהילת ההייטק, אבל בתחום שלו שהוא השקעות, הרוב המוחלט של מקבלי ההחלטות הוא גברים (לפי נתונים עולמיים כ-90% מהשותפים בקרנות הון סיכון הם גברים, ה"ר). יש לשנות את המצב הזה כי משם תגיע הישועה – צריך עוד נשים בתפקידי השקעה וקבלת החלטות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x