$
הייטק והון סיכון

תל אביב בין 10 האוניברסיטאות המובילות בעולם בהכשרת יזמים

חברת המחקר PitchBook דירגה מוסדות אקדמיים בעולם לפי מספר בוגרי האוניברסיטה, החברות שהקימו וכמות ההון שגייסו. אוני' ת"א הפיקה 640 יזמים שהקימו 531 חברות וגייסו כמעט 8 מיליארד דולר - נתון מרשים משל מוסדות עשירים בהרבה

הגר רבט 10:3302.09.18

אוניברסיטת תל אביב היא בין 10 האוניברסיטאות המובילות בעולם בהכשרת יזמים, כך לפי המדד השנתי של חברת המחקר PitchBook. המדד דירג את תוכניות התואר הראשון באוניברסיטאות, ומיקם את סטנפורד במקום הראשון, אחריה ברקלי קליפורניה ו-MIT, הרווארד רק במקום הרביעי ואוניברסיטת תל אביב במקום השמיני, לפני אוניברסיטאות ייל ופרינסטון למשל. הטכניון ממוקם גבוה ברשימה - במקום ה-14. בשנה שעברה דורגה תל אביב במקום ה-9.

 

 

 

בין המדדים שנבדקו מספר היזמים בוגרי האוניברסיטה, מספר החברות שהקימו וכמות ההון שגייסו. סטנפורד הפיקה 1,178 יזמים, שהקימו 1,015 חברות וגייסו כמעט 29 מיליארד דולר. אוניברסיטת תל אביב הפיקה 640 יזמים, שהקימו 531 חברות וגייסו כמעט 8 מיליארד דולר.

 

לצפייה בדירוג המלא של PitchBook - לחצו כאן 

אוניברסיטת תל אביב אוניברסיטת תל אביב צילום: עמית שעל

 

 

מדד נוסף, ברשימה מתייחס לחברות הבולטות ש"יצאו" מכל אוניברסיטה. גם כאן סטנפורד ניצבת נמצאת במקום הראשון עם חברות כמו סנאפ ו-Opendoor, אבל במקום השלישי נמצאת Wuhan Universi הסינית עם ענקיות כמו דידי צ'אושינג ושיאומי; במקום הרביעי נציגה סינית נוספת - Beijing University of Chemical. תל אביב ממוקמת כאן רק במקום ה-21, עם חברת העיצוב Houzz, וחברות הפינטק בלו ויין ונקסט אינשורנס.

 

"אנחנו לא מלמדים יזמות - אני לא מאמין שאני יכול ללמד מישהו להיות יזם - אלא מקנים את הכלים לדעת לנהל נכון את היזמות" אמר לכלכליסט פרופ' משה צבירן, דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. "דבר נוסף שבא לידי ביטוי בדרוג הוא העושר של כל מנעד הנושאים שמלמדים בהשכלה הגבוהה, כי לא כל היזמים שלנו באים מהנדסה ומדעי המחשב. שמנו למטרה להנגיש את עולם היזמות לכל קהילת הסטונדטים".

 

צבירן מדגיש גם כי אוני' תל אביב היא היחידה בעשירייה הראשונה שממוקמת מחוץ לארה"ב: "אם תסתכלי על השבע שלפנינו, מדובר ב"חשודים הרגילים", אוניברסיטאות עם מקורות כספיים מטורפים שיושבות בבוסטון וקליפורניה, שני מוקדי ההייטק בארה"ב, אז זה לא ממש חוכמה".

 

 

פרופ' משה צבירן פרופ' משה צבירן צילום: עמית שעל

 

 

מחסור בנשים במסלולי ההנדסה ומדעי המחשב

 

גם בדירוג תוכניות ה-MBA ממוקמת תל אביב במקום 13 המכובד, כשהפעם מי שמובילה את הטבלה היא הרווארד ואחריה סטנפורד ואוני' פנסילבניה (Penn). מדד חשוב נוסף, ממנו למרבה הצער תל אביב נעדרת לחלוטין, הוא זה של נשים. שלושת המקומות הראשונים מאוכלסים על ידי סטנפורד (162 יזמות וכ-2 מיליארד דולר), הרווארד (121 יזמות וכמעט 3 מיליארד דולר) וברקלי (118 יזמות וכ-1.5 מיליארד דולר).

 

"אם מסתכלים בתואר הראשון שלנו, ההתפלגות כבין גברים לנשים היא מעט חצי-חצי, אבל זה לא המצב בהנדסה ומדעי המחשב" אמר צבירן. "אני חושב גם שבמידה מסוימת עולם היזמות תובעני מאוד, יש נשים שמוכן לעשות את 'ההקרבה' הזו ויש כאלה שפחות. מכיוון שאנחנו מכירים את החולשות בתחומים האלה יש לנו קרנות מיוחדות ומלגות שמיועדות לנשים, אבל אין ספק שזה לא מספיק ושיש עוד מקום לשיפור".

 

 

צבירן מוסיף גם כי "היום רואים יותר יזמות אצל אוכלוסיית ערבי ישראל, דרוזים וחרדים וזה הגל הבא של הגידול בתחום".

 

המחקר מציין את חשיבות הרקע החינוכי לא רק לרכישת ההשכלה המתאימה, אלא גם כגורם מרכזי בבניית קשרים חברתיים (נטוורקינג), אלמנט מרכזי במיוחד בעולם הטק שמשחק תפקיד חשוב גם בגיוס הון.

 

 

 

PitchBook היא חברת תוכנה ומחקר שמספקת נתונים על תעשיית הטכנולוגיה העולמית. היא הוקמה ב-2007 וממוקמת בסיאטל עם משרדים גם בלונדון ובניו יורק. המחקר הנוכחי דירג יזמים שהקימו חברות מבוססות הון סיכון בלבד (VC).
בטל שלח
    לכל התגובות
    x