$
הייטק והון סיכון

"המדינה חייבת למצוא דרך להגן על הסטארט-אפים מפני אמזון"

יותם כהן, מייסד Wibbitz, הגיב על הטענות שהועלו נגד אמזון ונטייתה לפתות את עובדי הסטארט-אפים בארץ. לדבריו, חברות קטנות לא יכולות להשוות את הצעות אמזון - מה שיגרום להאטה בצמיחת הסטארט-אפ ניישן

מאיר אורבך 20:1111.01.18

סערת אמזון בשוק הישראלי נמשכת כאשר מייסדי חברות רבות מגלים את ההתמודדות הקשה מול שחקנים בינלאומיים גדולים וענקית הקמעונאות בראשן - ששוכרות את העובדים שלהם.

 

 

יותם כהן, ממייסדי חברת הווידאו Wibbitz אמר ל"כלכליסט": "מבחינתנו לא הרגשנו ישירות (את השפעת התחרות, מ"א) כי העובדים שלי לא רוצים לעבוד בחברה גדולה. ההצעות של אמזון מאוד מפחידות וזה פוגע בכל התעשיה ולא רק בנו ספציפית. אמזון שואבת אליהם המון אנשים, יש להם מכסות גדולות ויש להם סכומים עצומים לשלם להם".

 

יותם כהן יותם כהן צילום: צביקה טישלר

 

 

כהן מזהיר שהתחרות על גיוס כוח אדם מסוכנת לשוק: "יש קושי עצום בגיוס עובדים בארץ והרבה מזה נובע מהעובדה שאמזון נכנסה בצורה מאוד אגרסיבית - כמו שהם עושים בהרבה תחומים. זה לא רק הם, כי אם כל חברות הענק ששוכרות קומות שלמות במגדלים ושואבות אליהן עובדים. יש חברות שיש להן כסף ויכולות להרשות לעצמן, אבל גם חברות צעירות שאין להן הרבה רוצות לגייס עובדים. בעידן של היום, תהיה להן יכולת לגייס רק 60% ממה שרצו. זה ישפיע מאוד על אומת הסטארט-אפ וחברות קטנות בכלל. יהיה קשה להתחרות בחברות הענק וזה יפגע בנו כמדינה וביתרון שהיה לנו עד היום. המדינה חייבת להתערב בנושא".

 

 

 

"יש חוסר שיווי משקל בשוק וצריך לאזן", הוסיף. "המדינה תוכל לייצר שיוויון תחרותי. חברות הענק עם מנגוני המס מביאות יכולות שאין לחברות כמונו. המדינה צריכה לגרום שהן ישלמו מס כמו שצריך כדי שיהיה לנו שיוויון איתן. "יש רמה של שוק חופשי אבל כאשר הן לא כמו גדולות חברות של פעם גדולות שזזות לאט, אלא חברות שזזות מהר והמדינה צריכה לזוז באותה מהירות מולן".

 

"אנחנו חברות שניפגע, אבל נמצא דרכים, כמו לפתוח משרדים מעבר לים, אבל חברה קטנה עם כמה יזמים? זה יכול להיות הרסני עבורה, וכמות החברות שיוקמו תקטן משמעותית. זה כדור שלג שמתחיל להתגלגל".  

 

 

 

כהן מבין שהחברות חייבות להיערך בהתאם: "אנחנו צריכים לעבוד כל הזמן ולוודא שהעובדים מרוצים ומתפתחים, לדאוג לאופציות ותנאים. אבל אם בסוף הענקיות יכפילו את השכרו ויתנו מענקים עצומים, אני חושש שאנשים יילכו אחרי זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x