$
מכשירים

נחשפו לפטופים מבוססי מעבדי קוואלקום, עם סוללות של 22 שעות

מיקרוסופט הציגה את המחשבים הראשונים שמריצים את הגרסה המצומצמת של ווינדוס, 10S. הדגמים, מבית לנובו, אסוס ו-HP, מציגים זמן סוללה מרשים מאוד, אך ביצועים פחות טובים משל מחשבים עם מעבדי אינטל רגילים. כמה הם עולים?

רפאל קאהאן 17:0706.12.17

מכה לאינטל: אחרי תקופה ארוכה של שמועות וניחושים, נחשפו אמש הלפטופים הראשונים שמבוססים על מעבדי ARM מבית קוואלקום. המחשבים שהוצגו הם מתוצרת אסוס, HP ולנובו, אך גם יצרניות אחרות צפויות להשיק דגמים בתצורה זו.

 

 

כל המחשבים הם היברידיים, כלומר בעלי מסך מגע נתיקים או שניתן לשטח על תחתית המכשיר כדי לאפשר שימוש כטאבלט. כולם מונעים בסנאפדרגון 835, המעבד עליו מבוססים כל סמארטפוני העילית בשוק (למעט מכשירי וואווי ואפל). הדור הבא של המחשבים החדשים כבר יצויד בסנאפדרגון 845, שבב חדש שיכלול תמיכה מובנית בווינדוס.

 

Envy X2 של HP Envy X2 של HP צילום: HP

 

  

היתרון העיקרי של מחשבים מבוססי סנאפדרגון הוא כפול: לשבבים יש מודם מובנה שתומך בתדרי סלולר, כך שניתן יהיה להשתמש בהם גם ללא חיבור לאינטרנט אלחוטי שנדרש לרוב עבור מחשבים מסורתיים מבוססי אינטל או AMD. מדובר על מחשבים מחוברים תמידית - כמו סמארטפונים. בנוסף, הם מציעים חיי סוללה ארוכים מאוד ביחס למחשבים שמבוססים על שבבי אינטל - בין 20 ל-22 שעות שימוש.

 

המחשבים יצוידו בגרסת ווינדוס 10S, מה שאומר שניתן להתקין עליה רק אפליקציות שהורדו מחנות האפליקציות של מיקרוסופט. עם זאת עבור מי שיהיה מעוניין - ניתן יהיה לשדרג את הגרסה לווינדוס 10 פרו.

 

NogaGo של אסוס NogaGo של אסוס צילום: Asus

 

 

בשביל לפתור את בעיית הרצת קוד ווינדוס על מעבדים שאינם בארכיטקטורת X86 של אינטל, מיקרוסופט משתמשת באמולציה, כלומר מדמה סביבת אינטל וירטואלית תוך שימוש במעבד של קוואלקום. זו שיטה ותיקה למדי שחלקכם משתמשים בה ללא ידיעה, למשל כל פעם שאתם מריצים אפליקציות של ווינדוס על המק דרך פרללס.

 

אין לצפות שמחשבים אלה יוכלו לאפשר למשתמשים לשחק בקול אוף דיוטי או להריץ יישומי תלת ממד. למרות שבסמארטפונים ניתן לשחק במשחקים כאלה, אסור לשכוח שתהליך האמולציה צורך משאבים נוספים. כמו כן, גודל המסך מהווה עוד אלמנט שמשפיע על הביצועים. מחשבי הסנאפדרגון יציגו ביצועים חלשים משל מחשבי מעבדי Core; למשל, התקנת VLC תיקח 20 שניות במקום 10, סקייפ תותקן ב-40 שניות במקום 10 ועוד.

 

מעבד קוואלקום (מימין) ומעבד אינטל בארכיטקטורת 10 ננומטר מעבד קוואלקום (מימין) ומעבד אינטל בארכיטקטורת 10 ננומטר צילום: Engadget

 

  

למי מיועדים המחשבים החדשים?

 

המחשבים צפויים להגיע לשווקים לקראת אפריל ותומחרו בין כ-800 ל-1,000 דולר. בינתיים היצרנים מייעדים אותם לפלח השוק העליון כמתחרה למקבוק של אפל למשל. בהתחשב בגמישות ובזריזות של היצרניות הסיניות, יש סיכוי סביר שנראה כבר בקיץ סדרות ראשונות של מחשבים מוזלים מסין עם ווינדוס 10S. אלה צפויים להוזיל במהירות את מחירי המחשבים האלה ולייצר תחרות חזקה לגוגל ולכרומבוקים שלה, למשל.

 

 

המחשבים מיועדים בראש ובראשונה למי שנוהג להימצא הרבה בדרכים או כמחשב משני. הנסיינים הראשונים שלהם הסבירו שאין הבדל מבחינת חוויית השימוש בין ווינדוס 10 לבין 10S למעט נושא האפליקציות. תהליך האמולציה נראה שקוף ולמעט הביצועים הירודים יחסית, ככל הנראה שבשימוש שוטף שכולל גלישה או שימושים בסיסיים לא יהיה הבדל בין 10 ל-10S עבור המשתמש הממוצע.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x