• תפריט
בארץ

המשבר הסתיים? הזרמת הגז ממאגר תמר תתחדש הלילה

הגז צפוי להגיע ללקוחות החל ממחר בבוקר. בעקבות התקלה שהתגלתה ב"תמר" ביום חמישי, יוצרו חלקים בחו"ל והוטסו לישראל

ליאור גוטמן 10:0926.09.17

שותפות תמר החלה להודיע, בצורה לא רשמית, לחלק מהלקוחות שלה כי הזרמת הגז תתחדש היום (ג') בשעות הלילה המאוחרות, ומחר הוא יגיע ללקוחות.  במידה ואכן יגיע גז לחוף מדובר בעמידה בלוחות הזמנים שהובטחו.

 

 

 

הסיבה שיקח עוד כמה שעות מרגע ההזרמה ועד ההגעה לישראל היא הצורך למלא את המערכת מחדש ("הגזה").

 

התקלה התגלתה בחמישי האחרון על האסדה עצמה מה שהוביל לתיקון בהול שם לרבות ייצור חלקים בחו"ל והטסה שלהם במהלך השבת לישראל. התקלה הקפיאה את הזרמת הגז לישראל והצפי האחרון שדוווח על ידי משרד האנרגיה הוא להזרים חלק מהגז ועד 50% מהתפוקה עד רביעי בלילה. כאמור על פי ההערכות ההזרמה תחל כבר בלילה שבין שלישי לרביעי מה שאומר שברביעי בבוקר חלק מהלקוחות יקבלו בחזרה גז טבעי להפעלת תחנות כוח.

 

אוניית גיבוי לקידוח תמר אוניית גיבוי לקידוח תמר צילום: מיטל שטדלר

 

במשרד האנרגיה מאשרים שמילוי המערכת בגז (הגזה) תחל הלילה, מה שצפוי להוביל לכך ש"הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר, צפויה להתחיל כבר מחר בבוקר, זאת לאחר שבמהלך היום יושלם תיקון התקלה באסדה. בשלב הראשון, מחר בבוקר, תוזרם 50% מהכמות הרגילה".

 

עוד מזכירים במשרד כי עבודות התחזוקה שהיו מתוכננות מראש באסדה, נמשכות וצפויות להסתיים ביום חמישי בבוקר. כך שבחמישי צפוייה האספקה לעמוד על הכמות הרגילה המסופקת למשק. "בשבוע הבא יימשכו עבודות התחזוקה שתוכננו מראש והאספקה תרד שוב ל-50% מהכמות הרגילה", מחדדים שם.

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר כי שיתוף הפעולה והעבודה המאומצת של כל הגורמים הרלוונטיים, הובילו לניהול מוצלח של שעת החירום במשק האנרגיה ללא פגיעה ברציפות אספקת החשמל לכלל הצרכנים. "במהלך הימים האחרונים פעלנו על מנת לייצב את משק האנרגיה, ואני שמח שהצלחנו במשימה זו. אנחנו ממשיכים לעקוב אחר תיקון התקלה ומכינים את המשק בצורה המיטבית לכל תרחיש אפשרי. עבודות האחזקה שתוכננו מראש יימשכו כסדרן ויסתיימו עד לאמצע אוקטובר", סיכם.

 

משותפות תמר נמסר כי "צוות המבצעים של נובל אנרג׳י הנמצא על גבי אסדת תמר, בשיתוף צוות נובל בישראל ובארה"ב ויתר שותפות תמר, נערכים להשלים את העבודות לתיקון התקלה שנתגלתה לפני חמישה ימים. הפעולות לחידוש אספקת הגז מהמאגר מתנהלות לשביעות רצון הגורמים ההנדסיים והטכניים, עומדות בלוח הזמנים שנקבע מראש ומתואמות עם כלל הגורמים הרלוונטיים בממשלה. בשותפות מעריכים שאם כלל הבדיקות ההנדסיות והבטיחותיות יעברו כשורה ולא יהיו עיכובים בלתי צפויים, הלילה (שלישי, ל"ג) יחל לזרום גז בצינור, ואספקת הגז ללקוחות תחודש לפנות בוקר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x