$
חדשות טכנולוגיה

מאיראן לצמרת ההייטק: הכירו את דארה קוסרשאהי, מנכ"ל אובר הבא

מנכ"ל אובר החדש, יוצא אקספדיה, ויתר על מענק של עשרות מיליוני דולרים כדי לקבל את התפקיד. הוא היה המנכ"ל שהרוויח הכי הרבה בהייטק האמריקאי בשנה שעברה ובעל דעות מוצקות נגד מדיניות ההגירה של טראמפ

שירות כלכליסט 12:4328.08.17
דירקטוריון אובר הצביע בעד מינויו של דארה קוסרשאהי (Dara Khosrowshahi) לתפקיד מנכ"ל ענקית שיתוף הנסיעות, במקומו של מייסד החברה טראוויס קלאניק, שפרש מתפקידו ביוני על רקע שורת שערוריות בולטות.

 

 

קאסרושהי (48) הוא מוסלמי יליד איראן; ב-1978 בגיל 9 נסע עם הוריו לחופשה בדרום צרפת, אך בעקבות ההפיכה במדינת מוצאו היגרה המשפחה לניו יורק. "אני אוהב לראות את זה כאילו אני נמצא בחופשה מאז", סיפר בראיון לניו יורק טיימס. בגיל 13 אביו חזר לאיראן לטפל בסבו ונעצר שם למשך שש שנים לפני שהצליח לברוח מהמדינה. "אמא שלי גידלה שלושה ילדים בלי אבא", אמר.

 

דארה קוסרשאהי דארה קוסרשאהי צילום: בלומברג

 

 

בהתאם, לא חסך קוסרשאהי ביקורת מהחלטתו של נשיא ארה"ב למנוע כניסת מוסלמים מאיראן לארה"ב. "חשוב לשמור על הגבולות בטוחים, אך בו זמנית אסור לנו לשכוח מה הביא אותנו לכאן. זו אומה של מהגרים", אמר מוקדם יותר השנה לפיננשל טיימס. בפברואר הוא סיים שיחת ועידה עם משקיעים בעקיצה ברורה נגד הבית הלבן: "אני מקווה שכולנו נהיה בחיים כדי לראות את סוף השנה הבאה". הוא אף תרם בשנה שעברה להילארי קלינטון שהתמודדה נגד טראמפ בבחירות לנשיאות.

 

קוסרשאהי הוא בוגר אוניברסיטת בראון היוקרתית, ואף שלמד בתחילה להיות מהנדס עבד בסופו של דבר במשך שבע שנים בבנק ההשקעות אלן אנד קומפני, ומשם עבר ל-IAC, שהייתה בתחילה החברה האם של אקספדיה. הוא התחתן פעמיים ויש לו ארבעה ילדים.

 

 

 

המנכ"ל שהרוויח יותר מכל עמיתיו

 

שמו של קוסרשאהי אמנם אינו מוכר לציבור הרחב, אך הוא גבר על כמה מנהלים ידועים כדי לזכות בתפקיד, ביניהם מג ויטמן מנכ"לית HP. בשנה שעברה הוא גם היה המנכ"ל המרוויח ביותר של חברה טכנולוגית בארה"ב, לאחר שזכה בהעלאה של 881% בשכר. קוסרשאהי ניהל את אקספדיה מאז 2005, וחבילת התגמולים שלו עבור 2015 עמדה על 94.1 מיליון דולר, פי 4,756 מהשכר של העובד הממוצע בחברה. עם זאת, 90.8 מיליון דולר מתוך חבילת התגמולים היו בצורת אופציות, שהוענקו לו בתמורה להסכמתו להישאר באקספדיה עד ספטמבר 2020.

 

לאור החדשות האחרונות, נראה שהוא לא מתכוון לעמוד במילתו ולהישאר בחברה, כך שהוא מפסיד עשרות מיליונים. עם זאת, ההערכה היא כי ירוויח הון לא קטן גם בתפקידו החדש. אין אמנם נתונים לגבי השכר החדש שלו, אך בוול סטריט ג'ורנל ציינו כי חשבון הבנק שלו יתפח אף יותר אם יוכל לנווט את החברה לעבר הנפקה ציבורית מוצלחת. עם זאת, היעד הראשוני שלו יהיה לייצב את החברה, שעברה טלטלות רבות בשנה האחרונה. אך יש לקחת בחשבון כי לאחר סבב גיוס בשנה שעברה הוענק לה שווי של 68 מיליארד דולר.

 

 

קוסרשאהי יורש חברה המעסיקה 15 אלף עובדים, שאינה רווחית. במחצית הראשונה של השנה ההפסדים שלה הסתכמו ב-1.4 מיליארד דולר. לשם השוואה, המכירות של אקספדיה עמדו בשנה שעברה על 8.77 מיליארד דולר, עלייה של 31% לעומת שנה קודם לכן, ועם רווח נקי של 281.8 מיליון דולר, שייצג ירידה של 63%.

 

קוסרשאהי אמנם אמור לעזור לייצב את אובר, אך בדומה לקודמו בתפקיד - גם לו יש סכסוך עם גוגל. אקספדיה בראשותו הייתה אחת החברות שהתנגדו רשמית לשליטה של ענקית האינטרנט בתביעה שהוגשה נגדה על ידי רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי. "אנחנו לא מרגישים בנוחות בכל הקשור לגוגל", אמר לבלומברג ביולי האחרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x