שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעופה וחלל

הקברניט

החמקן במסכה: F19, המטוס שלא היה שם

מטוס הקרב החמקן הראשון של ארצות הברית גרם פחד ודאגה בקרב חוקרי המודיעין של ברית המועצות, זכה לעניין רב מכלי התקשורת, כיכב בסרטים ומשחקי מחשב ואף החייה את תעשיית המטוסים להרכבה; דמיינו את הפתעת המודיעין הרוסי כשגילה שלא התקיים מעולם

ניצן סדן 08:0803.03.18

 


 

 

שלום, כאן הקברניט; לכבוד פורים, אספר לכם על מטוס במסכה, שהצליח לתעתע בכל העולם במשך שנים.

 

 

את המסכה לא העניקו לו היצרנית או הצבא - אלא פשוט אנשים שהחליטו שהוא הדבר הכי משוכלל ביקום. זהו מטוס ה-F19, ולפני שנתעמק בנפלאותיו, ראו איך הוא נראה:

 

אחד משני עיצובי הקונספט של ה-F19 אחד משני עיצובי הקונספט של ה-F19 צילום: HushKit

 

 

הוא לא דומה לאף מטוס בעולם: כנפיים עגולות וצללית אליפטית, זנב משופע כלפי פנים וסגנון חללי למדי, שנראה כאילו נבנה בידי הסטייליסטית הצמודה של דארת' ויידר. כל העולם התרגש כשהוא הופיע בשנות השמונים. מאין בא, ולאן הלך?

 

 

עיצוב קונספט נוסף, בעל כנפיים ארוכות יותר עיצוב קונספט נוסף, בעל כנפיים ארוכות יותר צילום: thedrive

 

 

הופעתו היתה הפתעה מוחלטת: בשנות השמונים חשפו מספר מגזינים בתחום התעופה והחלל את קיומו. נטען שמדובר במטוס קרב סופר-חמקן וסופר-סודי, שיורה אש מהעיניים וברקים מהאגזוז. באחד המגזינים אפילו הופיעו איורים שלו, שהציגו כמה גרסאות לעיצובו הייחודי. במסדרונות חיל האוויר האמריקאי סערו הרוחות: בגלל המידור הפנימי בחיל, אף אחד לא ידע אם העיתונאים חשפו משהו אולטרה-סודי, או שזה ברווז ולא מטוס.

 

 

"פרסומת" ל-F19 שהופיעה בסמוך לחשיפת המאמרים "פרסומת" ל-F19 שהופיעה בסמוך לחשיפת המאמרים צילום: thedrive

 

 

במסדרונות המודיעין הרוסי עברה סופת ציקלון: האמריקאים פיתחו מטוס קרב חמקן חדש והאנליסטים של בריה"מ פספסו את זה? ראשים יעופו (או לפחות, יישלחו להרהר בטעותם באיזה פחון בסיביר). כל דרגי המודיעין ידעו שארצות הברית משקיעה הרבה בפיתוח חמקנים. אפילו העריכו שם, במידה מסוימת של צדק, שהציפור השחורה - מטוס הביון המהיר בעולם שמצלם כל סמ"ר מבריה"מ כבר שנים - כולל טכנולוגיית חמקנות בסיסית. אבל מטוס קרב חמקן זו אופרה אחרת לגמרי. יהיה על גייסות בריה"מ להיערך מחדש, יהיה צורך מיידי במכ"מים חדשים - ועל הדרך, צריך לנזוף בכמה מרגלים שכנראה נרדמו בשמירה.

 

אבל לצד החמקנות, הביצועים, העיצוב והחימוש היתה ל-F19 תכונה מאוד מיוחדת, שהפכה אותו לבלתי פגיע לכל נשק אנושי: הוא מעולם לא התקיים. 

אז איך קרה שעיתונאים המציאו מטוס? ובכן, בשנות הארבעים היתה שיטה מאוד מסורבלת לבחירת סימול קטלוגי למטוסים בארה"ב. מה גם שלצי ולחיל האוויר היו שיטות נפרדות וזה יצר בלאגן. כשחילות האוויר עברו לשיטת ציון שם חדשה למטוסים (F לקרב, A לתקיפה, P לסיור ימי וכן הלאה), החלה עיתונות התעופה לספור: F15 הופיע לאחר F14 וכן הלאה. ואז פשוט נעלם להם מטוס: ה-F17 היה אב טיפוס שהפך ל-F18, ה-F20 היה מטוס קרב רב משימתי קטן ורק מס' 19 נותר פנוי. באותן שנים היה ידוע שארה"ב מפתחת מטוס חמקן והעיתונאים עשו 1 ועוד 1 והחליטו להשלים את החתיכה החסרה בפאזל.

 

המטוס החללי כבש לבבות: חברת הצעצועים טסטורס, שעיצבה ומכרה מטוסים להרכבה מפלסטיק, בנתה דגם בדמותו; הוא הפך ללהיט היסטרי ועד היום נחשב לדגם שמכר הכי הרבה מהר - בין 700 אלף למיליון יחידות בשנת ההשקה; הצלחתו היתה כה גדולה, שעד היום מתייחסים אליו כאל המוצר שהחייה את תעשיית המטוסים להרכבה, לאחר דעיכה ממושכת. 

 

 

להיט היסטרי. דגם ההרכבה של ה-F19 להיט היסטרי. דגם ההרכבה של ה-F19 צילום: terapeak

 

 

כמה שנים לאחר מכן נחשף החמקן האמיתי: ה-F-117, שנראה כמו תאונת פוטושופ וגם בכלל לא היה מטוס קרב. אבל העולם המשיך בשלו: יצא משחק מחשב פופולרי מאוד בו מטיסים F19, המטוס הופיע בכמה סרטים, הוזכר בספרים של טום קלאנסי ואפילו קיבל רובוטריק בדמותו באדיבות חברת הסברו (שקרניק. כמה הולם).

 

למה חיל האוויר האמריקאי לא פצה פיו כל השנים הללו, ואמר "חבר'ה, עובדים עליכם, אין F19 ולא יהיה F19"? פשוט מאוד: משום שהטעות העיתונאית ההיא הפכה לכלי שרת בידי לוחמת המודיעין האמריקאית.

 

לדיסאינפורמציה יש תפקיד מפתח בלוחמת מודיעין; לכל צבא יש מספר מוגבל של קציני מודיעין, חוקרים, אנליסטים ומפעילי מקורות - כשיש המון מידע שנדרש מהם להשיג. כשגורמים לאויב להתמקד ביעד מודיעיני חסר ערך או כזה שאינו קיים, פוגעים ביתר פעילויות המודיעין שלו. ברית המועצות, יריבתה הגדולה של ארה"ב בימים ההם, הקצתה משאבים אדירים לגילוי מערכות נשק חמקניות; היכולת להיכנס לטריטוריה שלה בצורה חשאית לחלוטין, לזרוק שתיים-שלוש פצצות אטום ולהיעלם, או להפיל מטוס שנושא את מנהיג האומה פשוט גרמה לברכיים הסובייטיות לרעוד.

 

אבל הסיפור לא מסתיים כאן: ברשת ישנם חובבי תיאוריות קונספירציה שסבורים שהיה זה מטוס אמיתי, שפשוט הצליח להישאר מתחת לרדאר ואפילו נמצא בשירות, ומבצע משימות ביון אולטרה-חשאיות עבור ה-CIA. כראייה, הם מביאים תצלום מתוך גוגל Maps בו נראים שני מטוסי קרב מושבתים שדומים לשתי גרסאות ה-F19 שהוצגו בעיתונים.

 

לטענתם, ה-F19 פותח במקור בידי חברת נורת'רופ, עבור המכרז בו זכה ה-F117 של לוהיד; למרות ההפסד, פותח המטוס והגיע לשירות וההוכחה החותכת היא הסמל של טייסת מודיעין 117, בו מופיעים לוויין ולצידו המטוס המסתורי.

 

 

סמל יחידה 117 סמל יחידה 117 צילום: thedrive

 

 

האם יתכן שה-F19 הינו מטוס אמיתי? לארה"ב יש כל כך הרבה פרויקטים מסתוריים למיניהם, כך שיכול להיות. ואולם, הרבה יותר הגיוני להניח שאכן היה זה ברווז עיתונאי שיצא משליטה ואף סייע ליחידות המודיעין האמריקאיות בהסתרת פרויקטים אחרים. ומה על סמל היחידה האמור? בניגוד למודיעין הסובייטי, למודיעין האמריקאי דווקא יש קצת חוש הומור.

 

טיסה נעימה!

בטל שלח
    לכל התגובות
    x