שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הכלכלן הראשי של בנק לאומי: "מחירי הדיור לא יירדו בשנתיים הקרובות"

ד''ר גיל בפמן מציג נבואה שחורה לגבי שוק הדיור. לדבריו, בראיון ל"כלכליסט", מחירי הדיור לא יירדו בשנתיים הקרובות ומחירי השכירות צפויים לזנק בקרוב

אדריאן פילוט 11:2923.05.17

הכלכלן הראשי של בנק לאומי ד''ר גיל בפמן מציג נבואה שחורה לגבי שוק הדיור. לדבריו, בראיון ל"כלכליסט", מחירי הדיור לא יירדו בשנתיים הקרובות ומחירי השכירות צפויים לזנק בקרוב.

 

למה מחירי הדיור לא יירדו בקרוב?

 

"בעיית התחלות הבנייה, שהיו נמוכות בעשור הקודם ומסבירות את הזינוק במחירי הדיור, טופלה אך בעיית גמר הבנייה לא טופלה. הנתונים מצביעים על כך שכ־40 אלף דירות מגיעות לגמר בנייה בשנה. אבל מלאי הדירות שבנייתן לא נגמרה עומד על כ־112 אלף, וכשאתה מתחיל לבנות אך לא מסיים, זה לא דבר טוב. משך הבנייה בישראל הולך ומתארך, מ־20–24 חודשים ל־28 חודשים, כשהסיבה העיקרית לכך היא מחסור בגורמי ייצור.

 

"יצרנו מדד משלנו, כדי לבדוק כמה דירות מתווספות לעומת כמה משקי בית מתווספים, וכך אפשר להבין אם יש עודף היצע או עודף ביקוש. אנחנו רואים כי ההיצע עולה במתינות ועדיין לא מכסה את התוספות במספר משקי הבית, קרי את הביקוש. כאשר כל ההיצע יימסר והדיירים ימכרו את הדירות שלהם המחירים יירדו, אבל אנחנו עוד לא שם. זה יקרה רק בעוד שנתיים־שלוש, ובינתיים אנחנו עדיין בתחום של עליית מחירים. זה לא אומר שתהיה צניחה במחירים אלא שהאינפלציה במחירי הדירות תתמתן".

 

 צילום: שאול גולן

 

ומה עם שכר דירה? רוב משקי בית החדשים הם שוכרים ולא בעלים

 

"זו בעיה גדולה. יש כ־55 אלף משקי בית חדשים בשנה, כש־40% מהם הולכים לכיוון של שכירות, וזה אומר שאתה חייב כ־25 אלף דירות להשכרה מדי שנה. אבל לממשלה אין תוכנית של דיור ציבורי להשכרה. יש אמנם את דירה להשכיר (חברה ממשלתית המתמקדת בדיור להשכרה — א"פ), אבל זה לא מביא כלום.

 

"כל היצע הדיור מתבסס על 'רשעים' - אזרחים ששמו את החסכונות והפנסיות שלהם בבטון, אבל גירשו אותם מהשוק וחלקם בו נעלם לגמרי. מתחילים להרגיש שהיצע הדירות להשכרה מידלדל מבלי שיש פתרונות אחרים, וככה נוצר מצב שב־2017 הביקוש לדיור להשכרה גדל וההיצע קטן. יתרה מזאת, הצליחו לבלבל לגמרי את הציבור עם מס ריבוי דירות (הידוע יותר בשם מס דירה שלישית — א"פ). שומעים על כל מיני משכירים שכותבים בחוזים שלהם שאם זה יקרה, שכר הדירה יעלה. הבעיה החמורה היא ששכר הדירה עולה וכך גם קצב העלייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x