שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

סכנה לעובדים: זינוק בשילוב רובוטים במפעלי ארה"ב

תפוצת הרובוטים במפעלים עלתה ב-32% ברבעון האחרון - ולפי מחקר חדש, כל רובוט שכזה מחליף בין שלושה לשישה בני אדם ומשפיע לרעה על שכר יתר העובדים. בנוסף, ממשיכים רובוטים להשתלב ביותר משימות בתחומי החקלאות והרפואה

ויקי אוסלנדר 14:1110.05.17

תעשיית הרובוטיקה התעשייתית מזנקת - ורשמה מכירות של 516 מיליון דולר. מדובר על 9,733 הזמנות מחברות בצפון אמריקה בתחום, זינוק של 32% לעומת הרבעון הראשון ב-2016, הרבעון שהחזיק בשיא הקודם.

ההכנסות בתעשייה זינקו ברבעון הראשון השנה ב-28% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, זאת ברקע הוזלה של כ-3% במחיר יחידות הרובוטים. כך לפי איגוד תעשיות הרובוטיקה (RIA). תעשיית הרכב אחראית על 70% מההזמנות וזינוק של 53% בהזמנות לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

הנתונים החזקים שפרסם האיגוד לא עוזרים להרגיע את החשש הגובר מהמשך אובדן מקומות עבודה לטובת רובוטים. בדו"ח שפרסמה הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב הוערך כי כל רובוט חדש שנכנס לתעשייה מביא להחלפתם של 6.2 עובדים בממוצע. בנוסף, על כל רובוט שמוסיפים לאלף עובדים השכר הממוצע נפגע בין רבע לחצי אחוז בממוצע.

צמיחה ברובוטיקה התעשייתית צמיחה ברובוטיקה התעשייתית צילום: NPR

 

האוכלוסייה שסובלת במיוחד מתהליכי האוטומזציה הללו הם עובדי צווארון כחול בפסי ייצור, מכונאות ותחבורה. הלשכה הלאומית מעריכה כי בין 1990 ועד 2007 קוצצו כ-670 אלף משרות בארה"ב בשל חדירת רובוטים למקומות העבודה.

 

תפוצת הרובוטים נמצאת בצמיחה מתמדת בכל העולם: באוסטרליה, למשל, החלו לפתח רובוטים לריסוס עשבים שצפויים לחסוך לחקלאים המקומיים 4 מיליארד דולר בשנה. גם מקצועות מתוחכמים יותר חווים חדירה של רובוטים מחסלי עבודות: בין היתר הושלמו ניסויים בהצלחה עם רובוטים שביצעו ניתוחי עיניים, ערמונית ואף הליכי מוח פשוטים יחסית.

 

תעשיית הרכב מובילה באימוץ רובוטים תעשיית הרכב מובילה באימוץ רובוטים צילום: The Register

 

בפברואר השנה אמר ביל גייטס בראיון למגזין קווארץ כי יש להתמודד עם החלפת העובדים האנושיים בהטלת מס על הרובוטים. בסן פרנסיסקו ההצעה אולי תהפוך למציאות, לאחר שבחודש שעבר החלה העירייה לבחון כיצד ניתן ליישם מס ברוח הרעיון של גייטס. לעומת זאת, באיחוד האירופי דחו רעיון דומה בעקבות לחץ של פדרציית הרובוטיקה הבינלאומית (IFR), שטענה כי הדבר יפגע בתחרותיות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x