$
חדשות טכנולוגיה

מכה לאינטל: אפל תפתח שבבי ARM לשימוש במחשבי מק

אפל מעוניינת לתגבר את המחשבים הניידים שלה בשבבים פרי עיצובה ופיתוחה שיתבססו על ארכיטקטורת ARM הנמצאת בשימוש בסמארטפונים וטאבלטים. שוק המחשבים והשרתים הוא מקור ההכנסה הכמעט בלעדי של אינטל כיום

רפאל קאהאן 12:5302.02.17

אפל צפויה להוסיף שבבים פרי עיצובה ופיתוחה למחשבי המק, כך עולה מדיווח של סוכנות בלומברג אתמול (ד'). על פי הדיווח, השבבים החדשים לא יחליפו את מעבדי המחשבים אלא ישמשו לניהול תכונות מסוימות של המחשבים, בעיקר כאשר המסך סגור. בעקבות הדיווח מניית אינטל ירדה ב-0.8%. מניית אפל לעומת זאת טיפסה עד כה בכ-6%.

 

השבבים מתבססים על ארכיטקטורת ARM, שבדרך כלל נמצאת בשימוש בסמארטפונים וטאבלטים. היתרון של שבבים אלה הוא בצריכת חשמל נמוכה מאוד וביכולת לפעול ברקע. ההערכות הן שהם ישמשו לסנכרון של מידע כגון מיילים, הודעות או סנכרון פגישות בלוח השנה כאשר המחשב נמצא במצב שינה.

 

שבב של ARM. משמש בתעשיית הסמארטפונים והטאבלטים בעיקר שבב של ARM. משמש בתעשיית הסמארטפונים והטאבלטים בעיקר

 

באפל מקווים שהיכולת הזו תאפשר למשתמשים לקבל חיי סוללה ארוכים יותר מאשר בשימוש רציף על מעבדי אינטל. השבבים משמשים במחשבים כסוג של מנוע עזר למעבדי אינטל המהווים את המנוע העיקרי של המחשב.

 

שבבי ARM כבר משמשים להנעת הטאץ' בר המפורסם של מחשבי המקבוק פרו והוספת שבבים נוספים צפויה לייעל עוד יותר את פעולת המחשבים של אפל. חידושים והחלטות עיצוביות שמיושמים במחשביה של אפל מוצאים את עצמם פעמים רבות במחשבי המתחרות - כך שזו עשויה להיות דחיפה משמעותית לשבבי ARM, שישולבו בעתיד גם במחשבים מבוססי ווינדוס או לינוקס.

 

מקבוק פרו. השבבים החדשים יאפשרו חסכון באנרגיה מקבוק פרו. השבבים החדשים יאפשרו חסכון באנרגיה צילום: הגר רבט

 

אלו חדשות רעות עבור אינטל. על אף שכיום אין יצרני שבבים שיכולים להשתוות לעוצמת ותחכום שבביה של אינטל, ההחלטה של אפל פותחת פתח לשינוי. סמסונג הקוריאנית ו-TSMC הטייוואנית מתמחות בסוג שבבים אלה שמיוצרים עבור חברות הטכנולוגיה מהגדולות ביותר כיום. המעבר לשימוש בשבבי ARM עשוי לשפר את המיצוב שלהן מול אינטל ולגרום לכאב ראש לא קטן עבור ענקית השבבים האמריקאית.

 

עד כה לא שימשו מעבדי ARM כמנוע למחשבים בייצור סדרתי, אך נעשו כבר ניסיונות לפתח מעבדי ARM שמיועדים לשרתים. כמו כן, יצרניות סיניות כבר החלו לעשות ניסויים בבניית לפטופים מוזלים, שמבוססים על ארכיטקטורת ARM. יש לציין גם שהעדכון הקרוב של ווינדוס 10 יאפשר לה לפעול גם על מחשבים מבוססי ARM.

 

שיתוף הפעולה בין מיקרוסופט לקוואלקום הוכרז לפני כשבועיים באופן מינורי יותר - אך מדובר ברעידת אדמה. אמנם ווינדוס 10 תידרש להפעיל שכבת אמולציה בשביל להפעיל את אפליקציות אינטל, שיוגבלו בינתיים רק ל-32 ביט, אך זו רק ההתחלה. אם אפל ומיקרוסופט ימשיכו במגמה זו, אינטל צפויה להתמודד עם תחרות קשה, מכיוון שכיום היא מתבססת באופן כמעט בלעדי על שוק המחשבים והשרתים כמקור הכנסה בתחום השבבים. ניכר שהאנליסטים יצטרכו להעריך מחדש את אופי השוק של אינטל בשנים הקרובות, בעיקר אם היא לא הכינה תכניות חלופיות להתמודדות עם השינויים הצפויים בשוק השבבים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x