$
חדשות טכנולוגיה

סיאנוג'ן שפיתחה גרסת אנדרואיד אלטרנטיבית מפסיקה לשחרר עדכונים

החברה שרצתה להציע חלופה זולה למערכת ההפעלה של גוגל הודיעה כי היא מפסיקה את פעילות השרתים ומשנה אסטרטגיה: מעתה היא תמכור את הפי'צרים שלה כתוספים לגרסאות אנדרואיד

נמרוד צוק 11:5325.12.16
גרסת האנדרואיד האלטרנטיבית סיאנוג'ן (Cyanogen) מגיעה לסוף הדרך, לפחות תחת השם המוכר: שלוש שנים אחרי הניסיון עתיר המשברים להפוך את פרויקט הקוד הפתוח הקהילתי למוצר מסחרי, הודיעה החברה כי החל מסוף החודש היא תפסיק להפיץ גרסאות עדכניות של מערכת ההפעלה ותפסיק את פעילות השרתים שמספקים שירותים שונים למשתמשיה. זאת כחלק משינוי האסטרטגיה העסקית ממכירת רשיונות ליצרניות חומרה למערכת הפעלה שלמה לניסיון לשווק את הפיצ'רים השונים שלה כתוספים לגרסאות אנדרואיד אחרות.

 

הנפגעים העיקריים מהבשורה יהיו אנשים שרכשו את אחד מקומץ המכשירים שמתבססים על סיאנוג'ן, בהם הפופ מיראז' של חברת אלקטל וה-ZUK Z1, לצד מספר דגמים של חברות קטנות ולא מוכרות כגון Wileyfox, YU ו-BQ. משתמשי המכשיר הפופולרי ביותר שיצא עם מערכת ההפעלה, ה-OnePlus One, יכולים להחליף את מערכת ההפעלה לגרסת אנדרואיד הייעודית של OnePus, אוקסיג'ן OS.

 

מערכת ההפעלה של סיאנוג'ן. שימשה במכשירים זולים מערכת ההפעלה של סיאנוג'ן. שימשה במכשירים זולים צילום: Cyanogen

 

מערכת ההפעלה התחילה את דרכה ב-2009 כפרויקט של מהנדס תוכנה בשם סטיב קונדיק ליצור גרסה משופרת (Mod) של אנדרואיד על בסיס הקוד הפתוח שגוגל שחררה לקהילת המפתחים. היא צברה פופולריות במהירות, בעיקר בשל צריכת משאבים נמוכה שהפכה אותה יעילה עבור מכשירים ישנים וחלשים ופתרון כמה מהבעיות המטרידות בגרסאות מוקדמות של אנדרואיד, ולטענת מפתחיה הגיעה בשיא הפופולריות שלה, בשנה שעברה, לבסיס התקנות של 50 מיליון מכשירים, מספר שזכה לביקורת כנתון מנופח.

 

ב-2013 לקח חבר היזם הסדרתי קירט מקמאסטר לקונדיק והקים חברת סטארט-אפ שתכננה לקחת את הקוד וליצור גרסה מסחרית שלו (המערכת הפתוחה המקורית כונתה CyanogenMos וזו של מקמאסטר Cyanogen OS) שתוצע ליצרניות סמארטפונים כתחליף זול וגמיש יותר לרשיון השימוש המלא היקר של גוגל. החברה גייסה 115 מיליון דולר ופיזרה הצהרות יומרניות כמו "אנחנו נחסל את גוגל", אבל תוך זמן קצר החלה לסבול מבעיות ניהוליות שהובילו לפרישת מקמאסטר מתפקיד המנכ"ל (לטובת הישראלי לשעבר ליאור טל) ולפרישת קונדיק מהחברה. בהמשך פיטרה חלק מעובדיה, סגרה את אחד משני מרכזי הפיתוח שלה וויתרה כליל על החזון העסקי המקורי.

 

גרסת הקוד הפתוח הלא-מסחרית של המערכת צפויה להמשיך להתעדכן ולאפשר לכל מי שמחזיק מכשיר אנדרואיד תואם להתקין אותה באופן עצמאי ללא תשלום, אבל קהילת המפתחים שמאחוריה החליטה להתנתק מהמותג המקורי ולעבור לפעול תחת שם חדש - Lineage.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x