$
תקשורת

משרד התקשורת החל בביטול ההפרדה המבנית בבזק

בזק הודיעה כי משרד התקשורת אישר לה לבטל את "ההפרדה התאגידית" בין החברות בקבוצה. ביטול ההפרדה התאגידית יאפשר לקבוצת בזק להכיר בהפסדים הצבורים של yes - מה שיקטין משמעותית את הוצאות המס של החברה

אלירן מלכי 11:2223.12.16

קבוצת בזק דיווחה הבוקר (ו') כי משרד התקשורת אישר לה הפרדה תאגידית, שזהו השלב הראשון בדרך להפרדה מבנית.

 

ההפרדה התאגידית מאפשרת לקבוצה בשלב הזה להכיר בהפסדי המס הצבורים של yes - מה שיפחית משמעותית את תשלומי המס של החברה. בהמשך, כשתאושר לחברה ההפרדה המבנית, הקבוצה תוכל למכור סל מוצרי תקשורת שלם במחיר תחרותי לטריפל של HOT. במשרד התקשורת מבהירים כי ההפרדה המבנית תאושר לבזק בתמורה להשקת שירותי אינטרנט מהיר על גבי סיבים אופטיים כבר בשנת 2017.

מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

זו לא הפעם הראשונה שמשרד התקשורת מבטיח לבזק הפרדה מבנית תמורת קידום שירות. ב-2014 המשרד הגיע להבנות עם בזק שהיא תקבל ביטול הפרדה מבנית לאחר שהרפורמה בשוק הסיטונאי (פתיחת תשתית האינטרנט של בזק לחברות מתחרות) יגיע לכ-200 אלף לקוחות. לאחר שבזק חצתה את ה-200 אלף לקוחות, משרד התקשורת החליט לעשות חישוב מחדש וכעת הוא הודיע על ההפרדה התאגידית.

 

ההחלטה של משרד התקשורת באה לאחר הנחיות מבקר המדינה יוסף שפירא לא לעסוק בהפרדה המבנית של בזק עקב בדיקה של משרד המבקר את משרד התקשורת בשנה האחרונה. הדברים הופנו לשר הממונה על בזק, צחי הנגבי, שמונה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אסר על שר התקשורת וראש הממשלה בנימין נתניהו לעסוק בעניינים הנוגעים לקבוצת בזק עקב החברות שלו עם בעל השליטה בחברה שאול אלוביץ'.

 

במשרד התקשורת טוענים שהמבקר לא אסר עליהם להתקדם עם ההפרדה המבנית, אלא ביקש מהם להמתין גשבועיים עם התהליך עד אשר הם יקבלו את הטיוטה שלו. במהלך נובמבר הם קיבלו את הטיוטה ואף נעשו פגישות בין צוותים של המבקר לצוותים של משרד התקשורת מספר פעמים.

 

בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' צילום: עמית שעל

 

בפנייה של המבקר להנגבי נכתב: "להחלטה בנוגע לביטול ההפרדה המבנית בקבוצת בזק או בנוגע לעריכת שינויים מבניים משמעותיים בבזק, צפויה להיות השפעה של ממש על התחרות בשוק התקשורת בכללותו, לרבות על המגזר הנייח", כתב המבקר, "בהתאם לכך, על השר הנגבי להימנע מכל החלטה בנושא זה. זאת עד לקבלת טיוטת דו"ח מבקר המדינה בנושא הרפורמה בשוק התקשורת הנייחת, בעוד כשבועיים".

 

בדיווח של בזק לבורסה על הודעת משרד התקשורת נכתב: "משרד התקשורת מקדם בשלב הראשון את ביטול ההפרדה התאגידית בקבוצת בזק, באופן שפעילות החברות הבנות של בזק תהיה תחת מבנה תאגידי של חברה אחת, אל תוך הפרדה חטיבתית בין הפעילויות השונות, כך שבשלב זה ישמרו כללי האסדרה הקבועים כיום ברשיונה של החברה לעניין הפרדה מהנית בהיבטים התחרותיים בין הפעילויות השונות. בהודעה הובהר כי האמור לעיל כפוף להתחייבותיות החברה להשקעה בתשתית לפיה תאיץ החברה את הפרישה של תשתית רחבת פס (סיבים אופטיים) מתוך כוונה להשיק את השירות על גביהם כבר בתחילת 2017, ולקבע תוכנית פרישה מואצת ל-76% מבתי האב שתסתיים תוך 3 שנים, ולהשלמת חובת הפרישה האוניברסלית המלאה, לה מחוייבת החברה בזמן שיקבע".

 

ממשרד התקשורת נמסר כי "המשרד ממשיך במתווה האצת תשתיות מתקדמות. לאחר השקת השלב הראשון עם HOT לפני 3 חודשים. הודיע אמש המשרד לחברת בזק כי הוא מקדם בשלב ראשון ביטול הפרדה תאגידית בין בזק והחברות הבנות. בטרם ההחלטה יקבל המשרד את עמדות הציבור בעניין. בשלב הנוכחי תימשך ההפרדה התפעולית והשיווקית ללא שינוי עד לקיום שימוע רחב בדבר ההסדרים שיחליפו את ההפרדה השיווקית והתפעולית הקיימת. אישור המיזוג התאגידי מותנה בהתחייבות החברה (שתקבע ברשיונה) להשיק גלישה בפס על גבי סיבים אופטיים כבר בתחילת שנת 2017 ולהשלים השקת השירות ב-76% מבתי האב בישראל עד שנת סוף 2019 בדגש על הפריפריה, ובהמשך השלמה מלאה. ההסדרים המפורטים יקבעו בתום התהליך הציבורי".

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "מבקר המדינה פנה בשעתו לשר צחי הנגבי, לא לקבל החלטות עד שיקבל את טיוטת הדוח וילמד אותה. כעת מטבע הדברים נבחן את ההתנהלות לאחר שהשר הנגבי קיבל את הטיוטה . התייחסות מתאימה תינתן בדוח שיפורסם לציבור .יצויין שמשרד התקשורת השיב כנדרש על הטיוטה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x