$
חדשות טכנולוגיה

הכנסת אישרה את חוק המאגר הביומטרי בקריאה ראשונה

החוק הצפוי לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית עד סוף השנה; ח"כ דב חנין: אני לא רוצה לחיות בחברת האח הגדול, במקום שבו נתוני הגוף שלי נמצאים בידי השלטון והוא יכול לעשות מה שהוא רוצה"

עומר כביר 20:3019.12.16
מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה שכל אזרחי ישאר יחויבו להצטרף למאגר הביומטרי. התיקון לחוק המאגר הביומטרי אושר ברוב של 41 תומכים, ו-25 מתנגדים. כעת, צפוי החוק להמשיך בהליך אישור מזורז, לקבל את אישור הוועדה ולעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית עוד לפני סוף השנה.

 

סגן שר הפנים, משולם נהרי (ש"ס), אמר בדיון ששר הפנים אריה דרעי החליט על הפיכת המאגר לקבוע ומחייב אחרי שנפגש אין עם תומכי המאגר והן עם המתנגדים לו, ושוכנע בנחיצותו למניעת גניבת זהות.

 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר בדיון שחוק המאגר הביומטרי הוא חוק רע ומסוכן: "אני לא רוצה לחיות בחברת האח הגדול, במקום שבו נתוני הגוף שלי נמצאים בידי השלטון והוא יכול לעשות מה שהוא רוצה". לדבריו, "מבחינה מעשית אני מתנגד כי ממש לא צריך מאגר ביומטרי. ובדיוק כמו כל מאגר אחר, גם המאגר הביומטרי במוקדם או במאוחר ייפרץ". 

 

פיילוט של המאגר הביומטרי פיילוט של המאגר הביומטרי צילום: עמית שעל

 

ח"כ יואב קיש (ליכוד), מהגורמים הבולטים בקואליציה בהתנגדותו למאגר הביומטרי, אמר: "החוק הוא בעייתי ולא טוב, ואני מתנגד אליו. אין לי ספק שרשויות הביטחון שמחות לכלי הזה, יש לו ערך מסוים. מול התועלת עומדות זכויות הפרט, ובאיזו מציאות אנחנו רוצים לחיות. האם בשביל אותו מאגר אנחנו מוכנים שכל אחד ואחד מאתנו יהיה מחויב להצטלם ולתת טביעות אצבע? חייבים להבין את הנזק ובמקום הזה נהיה חייבים לעשות תיקון". מוקדם יותר היום אישר קיש, כיו"ר ועדת הכנסת, את ביטול תקופת ההמתנה בת 45 הימים בין מועד הגשת הצעת חוק לבין המועד שניתן להצביע עליה בכנסת, ואפשר את הליך האישור המזורז של המאגר הביומטרי.

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה: "המאגר ממשיך להתקדם למרות כל המהמורות, וההתנגדויות הרבות בכנסת. זו תהיה בכייה לדורות. לא מעבירים החלטה כזו דרמטית במחטף ועם התנגדות כל כך גורפת. חברים וחברות, יש לי עצה: תוותרו על זה, תעזבו את זה".

 

לפי התיקון לחוק, במאגר ייכללו רק תמונות פנים. עם זאת, לתיקון מצורפת הוראת שעה לחמש שנים שקובעת שגם טביעות אצבע ייכנסו למאגר הביומטרי, אך רק בעקבות הסכמה בכתב של האזרח (opt-in). זאת, בניגוד למתווה המקורי שהציג דרעי, שלפיו יהיה על האזרח לבקש אקטיבית שלא לצרף את טביעות האצבע שלו למאגר (opt-out).

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x