שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הפיכת המאגר הביומטרי לקבוע

עם קבלת האישור בוועדה תזכיר החוק בנושא עתיד להפוך להצעת חוק ממשלתית ויעבור כעת לכנסת. לפי מתווה דרעי המאגר יהפוך לקבוע ומחייב ויכלול שתי טביעות אצבע ותמונות פנים

עומר כביר 17:3418.12.16

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את הצעת שר הפנים, אריה דרעי, שלפיה המאגר הביומטרי יהפוך לקבוע וכל אזרחי ישראל יחויבו להצטרף אליו.

 

המאגר הביומטרי נמצא בימים אלו לקראת סיום תקופת הפיילוט, במהלכה ההצטרפות אליו והנפקת תעודות זהות חכמות היתה על בסיס וולנטרי. לפי המתווה שהציע דרעי, המאגר יהפוך לקבוע וההצטרפות אליו תהיה מחייבת. המאגר ימשיך לפעול במתכונת דומה לזו שבה פעל במהלך הפיילוט, ויכלול שתי טביעות אצבע ותמונות פנים, ואולם לאזרחים תנתן אפשרות לבקש שטביעות האצבע שלהם לא יישמרו במאגר.

 

שר הפנים אריה דרעי. המתווה החדש מחייב שינוי חקיקה שר הפנים אריה דרעי. המתווה החדש מחייב שינוי חקיקה צילום: דוברות הכנסת

 

לפי הודעה לתקשורת, שנשלחה מטעם משרד היח"צ של הרשות לניהול המאגר הביומטרי, החלטת דרעי התקבלה לאחר בחינה מעמיקה, במסגרתה הוגשו דיווחי הרשות לניהול המאגר הביומטרי ורשות האוכלוסין, המלצות הוועדה המייעצת, הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה וגורמי מקצוע נוספים המעורבים בפרויקט.

 

מתווה דרעי מחייב שינוי חקיקה בחוק המאגר הביומטרי וכעת, עם קבלת האישור בוועדת השרים, תזכיר החוק בנושא עתיד להפוך להצעת חוק ממשלתית. הצעת החוק תעבור כעת לכנסת, לצורך אישור בהליכי החקיקה הרגילים. אף שהקרב לא צפוי להיות פשוט, לאור ההתנגדות הרבה שיש למאגר הביומטרי באופוזיציה ואף בקרב חלק מהקואליציה, אם כי המשמעת הקואליציונית צפויה לאפשר את אישור ההצעה בתוך זמן לא רב. הפיילוט עתיד להסתיים בסוף השנה, ועל מנת לאפשר את המשך פעילות המאגר ב-2017 יש לאשר את מתווה דרעי עד סוף דצמבר.

 

עם זאת, גם אישור המתווה בכנסת לא יהווה סוף פסוק ובתנועה לזכויות דיגיטליות, שמובילה את ההתנגדות למאגר הביומטרי, כבר נערכים להגיש בג"ץ נגד המאגר. קמפיין מימון המון שיזמה התנועה, כדי לממן את הגשת התביעה לבג"ץ ואת הקמפיין הציבורי נגד המאגר, כבר גייס קרוב ל-89 אלף שקל ועבר את יעד הגיוס המקורי בתוך פחות מ-24 שעות.

 

צבי דביר, מראשי התנועה לזכויות דיגיטליות, ביקר את החלטת ועדת השרים. "החוק הביומטרי צריך היה להיגנז עם היוודע תוצאות הניסוי״, הוא אמר. ״אין בעיה של הרכשות כפולות. אין בעיה של גניבת זהויות. מנסים לחוקק כאן במהירות הבזק, מבלי לקיים את הדיון הראוי במשמעויות הכבדות של החוק הזה - לפרטיות, לביטחון ולדמוקרטיה. מה יעשו בממשלה שהמאגר הזה יפרץ? יש כאן סכנה ברורה ומיידית לביטחון שלנו וכדאי שיפנימו את זה בממשלה, כפי שכבר הפנימו את זה במשרדו של הממונה על היישומים הביומטריים, שקבע כי אין צורך בטביעות אצבע במאגר. חברי הכנסת חייבים לעצור את זה לפני שיהיה מאוחר מידי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x