$
הייטק והון סיכון

ועידת סין ישראל

דן שכטמן: "היזמות הטכנולוגית תציל את סין"

חתן פרס נובל בכנס INNONATION: "סין תצטרך להתמודד עם האתגר הדמוגרפי ע"י חדשנות טכנולוגית". לדבריו, הפחד מכישלון מהווה חסם להתקדמות בתחום הטכנולוגי

רפאל קאהאן 11:2625.09.16

"חדשנות היא הכרחית עבור סין אם ברצונה להתמודד עם הנתונים הדמוגרפיים שלה", כך אמר פרופ' דן שכטמן, חתן פרס נובל מהטכניון בכנס INNONATION שנערך היום בתל אביב.

 

שכטמן התייחס גם לדמוגרפיה הסינית והסביר שמדובר באוכלוסייה שמציגה גידול של 1.3 ילדים למשפחה, זאת לעומת 3 ילדים למשפחה בישראל למשל.

"הבעיה שזה יוצר היא שבעתיד האוכלוסיה הסינית תצטרך להסתמך על מספר הרבה יותר קטן של צעירים עובדים שייאלצו לממן אוכלוסייה מזקנת הרבה יותר גדולה", אמר שכטמן. הפתרון אליבא דשכטמן הוא בחדשנות ויזמות טכנולוגית שתוכל לסייע בהתמודדות עם התופעה היום.

 

פרופ' דן שכטמן בוועידת סין-ישראל פרופ' דן שכטמן בוועידת סין-ישראל צילום: נמרוד גליקמן

 

"ניתן ללמד חדשות ויזמות בקלות", מוסיף שכטמן. "בטכניון בניתי שיעור שמלמד בדיוק את זה והוא עדיין אחד מהפופולריים בקרב הסטודנטים". אבל לדעתו של שכטמן, האקדמיה אינה הפתרון היחיד, "צריך גם לשלב מערך לימודי שלם שמתחיל בבתי הספר".

 

עוד התייחס שכטמן לנושא הפחד מכישלון שלדעתו מהווה חסם ליזמות בתרבות הסינית. "אם כישלון נחשב מביש - אנשים לא יקחו סיכונים - וחדשנות דורשת לקיחת סיכונים", הסביר שכטמן. "עוד משהו שמהווה יתרון ליזמות וחדשנות היא חשיבה אינדיבידאולית", מוסיף שכטמן, "חשוב לדעת גם לומר לא ולחשוב באופן עצמאי", הוא מסביר.

 

"גם שיתוף פעולה בין בני אדם הוא חלק מהותי מיזמות מוצלחת. עובדים צריכים להיות מסוגלים לשוחח עם המנהלים שלהם ולהציע להם רעיונות חדשים". שכטמן גם הסביר את תפקיד המדינה בעידוד יזמות - "המדינה יודעת לספק קרנות, סיוע לוגיסטי וכסף", מסכם דן שכטמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x