$
חדשות טכנולוגיה

סופטבנק השלימה את רכישת ARM תמורת 31 מיליארד דולר

ARM הבריטית תמשיך לפעול כחטיבה עצמאית, אך החברות ימזגו את המערכות הפיננסיות שלהן. הרכישה משלימה את המהפך של סופטבנק מחברת תקשורת והפצת סמארטפונים לאחת מחברות הטכנולוגיה והאחזקות המרכזיות בעולם

הראל עילם 16:4205.09.16

אחת מהעסקאות הגדולות והחשובות ביותר בתעשיית הטכנולוגיה בשנים האחרונות נסגרה היום (ב') – חברת התקשורת היפנית סופטבנק השלימה את רכישת חברת הטכנולוגיה הבריטית ARM. המסחר במניית ARM יופסק כבר מחר, ב-6 לספטמבר.

 

סופטבנק הודיעה על כוונתה לרכוש את ARM לפני פחות מחודשיים, ביולי האחרון – וההכרזה הרעידה את תעשיית השבבים העולמית. ARM אינה חברת שבבים ואינה מייצרת אותם – אבל היא זו שמפתחת את הטכנולוגיה והפטנטים עליהם נסמכים כמעט כל השבבים בתעשיית המובייל. אינטל, סמסונג, אפל וחברות אחרות ניסו לרכוש אותה בעבר, אבל עסקאות אלו מעולם לא עבורו את המחסום הרגולטורי בהתחשב בכך שכל אחת מהחברות האלו היו יכולות להפוך בקלות למונופול.

 

רובוט של סופטבנק. ביצעה מהפך רובוט של סופטבנק. ביצעה מהפך

 

הרבה השתנה בתעשייה בזמן הקצר מאז ההכרזה על העסקה – כך למשל, ARM ואינטל הודיעו על הסכם שיתוף פעולה שישנה בצורה מהותית את האסטרטגיה של אינטל, שתתחיל להתמקד לא בפיתוח וביצור של המעבדים שלה עצמה, אלא דווקא בכך בייצור שבבים עבור חברות צד-שלישי. בנוסף, ARM הרחיבה את מרכז המחקר והפיתוח שלה בישראל.

 

העסקה נסגרה במהירות שיא, בהתחשב בגודלה וברגישות שלה, וזכתה רק לפני כמה ימים לאישור הרגולטורי האחרון. בסך הכל, סופטבנק משלמת כ-24 מיליארד פאונד עבור ARM (או 31 מיליארד דולר אמריקאי), ותנהל אותה כחטיבת רווח עצמאית ונפרדת. עם זאת, החברות מתכוונות למזג את המערכת הפיננסית שלהם ולדווח על תוצאות פיננסיות מאוחדות כבר החל מהיום.

 

הרכישה גם תשלים את המהפך של סופטבנק מחברת תקשורת והפצת סמארטפונים לאחת מחברות הטכנולוגיה והאחזקות המרכזיות בעולם. סופטבנק היא כבר יצרנית רובוטיקה נחשבת, בעלת המניות הגדולה ביותר בעליבאבא והבעלים של ספקית הסלולר האמריקאית ספרינט. סופטבנק מתכוונת בין השאר לחבר בין חטיבות הרובוטיקה שלה ושל ARM על מנת להיכנס בכל הכוח לעולם אינטרנט הדברים. "אני לא משקיע בנכס גוסס" אמר מנכ"ל סופטבנק, מאסיושי סון, כאשר נשאל האם הרכישה של ARM קשורה לברקסיט ולצניחה של שווי הפאונד. "אני משקיע בשינוי תפיסה... זאת התפיסה שלי, וזאת האהבה שלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x